Porady ekspertów

USG pęcherza moczowego przykład

Jak się przygotować do USG pęcherza?

Badanie USG pęcherza moczowego jest całkowicie bezbolesne i trwa zaledwie kilkanaście minut, podobnie jak USG jamy brzusznej. Jednak aby lekarz mógł przeprowadzić badanie bez żadnych zakłóceń i aby obraz wyszedł prawidłowo, warto wiedzieć, jak przygotować się do USG pęcherza prawidłowo.

 

Po co wykonywać USG pęcherza moczowego?

USG pęcherza pozwala wykryć nieprawidłowości w budowie organów oraz w ich funkcjonowaniu. Lekarz może zalecić przeprowadzenie takiego badania w przypadku, kiedy pacjent skarży się na silny ból, problemy z oddawaniem moczu czy wtedy, gdy badania laboratoryjne moczu wykazały pewne nieprawidłowości. Wskazaniem do przeprowadzenia USG pęcherza są także: krwiomocz, wyczuwalne guzy w jamie brzusznej czy podejrzenia kamicy nerkowej. Badanie ultrasonograficzne jest nieinwazyjne i całkowicie bezpieczne dla pacjenta.

 

Badanie USG pęcherza – jak wygląda?

Badanie trwa zwykle około kilkunastu minut. W tym czasie pacjent leży na plecach (w niektórych przypadkach lekarz może poprosić, aby przyjąć pozycję leżenia na boku). Skóra na brzuchu pokrywana jest specjalnym żelem do USG, następnie lekarz przykłada do niej głowicę urządzenia, którą porusza, aby uzyskać jak najpełniejszy obraz badanego narządu. Podczas badania USG określa się wielkość pęcherza, jego budowę, kształt, grubość ścian i sprawdza ewentualne nieprawidłowości. Ultrasonografia jest bezpieczna, bezbolesna i właściwie nie ma przeciwwskazań do jej wykonywania – USG pęcherza może być wykonywane także u kobiet w ciąży.

 

Jak się przygotować do USG pęcherza moczowego?

Aby USG mogło zostać przeprowadzone prawidłowo, konieczne jest, aby pęcherz pacjenta był podczas badania wypełniony moczem. Powinniśmy czuć parcie na pęcherz i chęć oddania moczu, dlatego zaleca się, aby około godzinę przed badaniem, pacjent wypił półtora litra wody (najlepiej źródlanej). Woda musi być niegazowana – należy unikać słodkich napojów z bąbelkami. Aby prawidłowo przygotować się do USG pęcherza, trzeba też wstrzymać się przed jedzeniem ciężkostrawnych i wzdymających potraw. Gazy mogą zaburzać obraz na USG, tak samo, jak treść kałowa, więc warto przed badaniem się wypróżnić. Pacjent powinien być na czczo, jeśli badanie wykonywane jest rano, lub nie jeść minimum 4 godziny, jeśli po południu.

 

Badanie układu moczowego

Aby uzyskać jak najdokładniejszy obraz stanu układu moczowego pacjenta, zwykle wykonuje się nie tylko USG pęcherza, ale także nerek, a u mężczyzn gruczołu prostaty. W zależności od tego, jaką chorobę podejrzewa lub chce wykluczyć lekarz, może także zlecić pacjentowi wykonanie takich badań, jak ogólne badanie moczu lub posiew moczu (pierwsze z nich dostarcza ogólnych informacji na temat funkcjonowania układu moczowego, a drugie – jest dokładniejsze i ma na celu wykrycie bakterii oraz określenie ich gatunków). Takie kompleksowe badanie układu moczowego pozwala na wykrycie i skuteczne leczenie wielu poważnych chorób.

Jaskra, zaćma, krótkowzroczność – jakie są objawy, przyczyny i leczenie?

Co zwiększa ryzyko jaskry? Co powoduje zaćmę? Możesz się naprawdę zdziwić. Warto regularnie badać wzrok, nawet jeśli nie odczuwamy żadnych dolegliwości. Kto powinien szczególnie dbać o oczy? Jakie są najczęstsze choroby leczone u okulisty?

Jaskra, zaćma, zwyrodnienie plamki żółtej, krótkowzroczność i nadzwroczność. Lista chorób osłabiających lub całkowicie niszczących wzrok jest długa. Prezentujemy opis najpopularniejszych schorzeń.

 

Co zwiększa ryzyko jaskry?

  • wiek powyżej 40 lat
  • przypadki jaskry w najbliższej rodzinie
  • duża wada wzroku – krótkowzroczność
  • choroby oczu
  • urazy gałki ocznej
  • objaw Reynauda (charakteryzuje się zimnem dłoni i stóp)
  • nieprawidłowości ciśnienia tętniczego krwi (zarówno wysokie jak i niskie ciśnienie)
  • wysoki poziom cholesterolu

 

To druga na świecie najczęstsza przyczyna całkowitej utraty wzroku. Według statystyk cierpi na nią więcej kobiet niż mężczyzn. Jaskra, poprzez nadmierny wzrost ciśnienia w gałce ocznej, prowadzi do uszkodzenia nerwu wzrokowego oraz siatkówki, a w rezultacie do zawężenia pola widzenia.

Czynniki zwiększające ryzyko zachorowania na jaskrę to m.in.: wiek powyżej 40 roku życia, znaczna wada wzroku oraz choroby i urazy gałki ocznej. Objawami jaskry mogą być silne bóle oczu, nudności, zaburzenia widzenia i bóle głowy. Na czym polega leczenie jaskry? Konieczne jest zmniejszenie ciśnienia śródgałkowego – w tym celu stosuje się leki w postaci kropli do oczu lub doustnie. Zaawansowane przypadki jaskry leczy się również operacyjnie.

 

Zaćma

Znana także pod nazwą katarakta – to choroba oczu (może być wrodzona) prowadząca do zmętnienia soczewki. Jest najczęstszą przyczyną ślepoty (niemal 50% przypadków). Do zaćmy wtórnej może doprowadzić m.in.: cukrzyca, zapalenie rogówki i twardówki, wysoka krótkowzroczność czy uraz gałki ocznej.

Choroba ta często wykrywana jest zbyt późno, ponieważ w początkowych stadiach jej objawem jest tylko powolne pogarszanie się ostrości wzroku. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że może mieć zaćmę, zaczyna więc zmieniać okulary i szkła kontaktowe. Jednak z czasem pojawiają się coraz poważniejsze problemy z widzeniem, obraz staje się rozmyty, w polu widzenia mogą występować małe plamki. U dzieci objawem zaćmy może być także zez i oczopląs. Katarakta nie wywołuje bólu oka, swędzenia ani łzawienia. Jedyną skuteczną metodą leczenia zaćmy jest operacyjne wszczepienie nowej soczewki.

 

Krótkowzroczność

Ta wada wzroku polega na ogniskowaniu się równoległych promieni świetlnych przed siatkówką na skutek tzw. łamliwości rogówki  lub wydłużonej gałki ocznej. Krótkowidz widzi wyraźnie jedynie z bliska. Charakterystyczne jest mrużenie oczu, co poprawia widoczność oddalonych obiektów. Krótkowzroczność koryguje się za pomocą okularów lub szkieł kontaktowych oznaczonych minusem. Można także zastosować operację laserową.

Aby wada się nie pogłębiała, należy unikać długiego skupiania wzroku na bliskich obiektach, czytania w pozycji leżącej i utrzymywać odpowiednią odległość oczu od monitora lub książki.

 

Nadwzroczność

Znana pod nazwą dalekowzroczności, polega na ogniskowaniu promieni świetlnych za siatkówką oka. Osoba cierpiąca na nadwzroczność źle widzi zarówno z bliska, jak i z daleka. Może się to łączyć ze zmęczeniem i łzawieniem oczu, a u dzieci nawet z zezem rozbieżnym. Nadwzroczność koryguje się soczewkami ze znakiem plus lub operacyjnie, przy pomocy lasera. Wady tej nie można uniknąć – zależy ona bowiem od budowy oka, która uwarunkowana jest genetycznie.

 

Degeneracja plamki żółtej

Zwyrodnienie plamki żółtej to choroba postępująca wraz z wiekiem. W jej wyniku dochodzi do uszkodzenia siatkówki, co może prowadzić nawet do utraty wzroku. Objawy to najczęściej widzenie prostych linii jako falistych i narastające trudności z czytaniem. Przyczyny tej choroby są wciąż nieznane. Badania pokazują jednak, że na zwyrodnienie plamki żółtej częściej narażone są kobiety, osoby rasy białej, palacze oraz członkowie rodziny, w której ktoś cierpiał na tę przypadłość. Chorobę leczy się, w zależności od postaci (sucha lub wysiękowa), lekami lub przy pomocy lasera. Niektóre badania wskazują jako jedną z najważniejszych przyczyn, przebywanie w sztucznym świetle i to paradoksalnie w bardzo dobrym i jasnym oświetleniu. Dlatego też niektórzy uczeni wskazują degenerację plamki żółtej jako chorobę cywilizacyjną.

 

Zespół suchego oka

Na tę dolegliwość narażone są osoby pracujące przy komputerze oraz przebywające zbyt długo w klimatyzowanych pomieszczeniach. ZSO rozwija się, gdy jest za mało łez oczyszczających oko. Dolegliwościami związanymi z suchym okiem są podrażnienie, swędzenie, chwilowe „zamglenie” widzenia. Jednym ze sposobów leczenia jest zamknięcie kanalików łzowych przy pomocy mikroskopijnych koreczków.

Osoby wykonujące niektóre zawody są bardziej narażone na choroby oczu. Częstsze kontrole u okulisty są zalecane w przypadku pracy w trudnych warunkach – przy częstych, gwałtownych zmianach temperatury, w zadymionych i zanieczyszczonych pomieszczeniach czy przy długotrwałej pracy przy komputerze.

Zastanawiasz się, co zwiększa ryzyko jaskry, zaćmy lub zespołu suchego oka? Skonsultuj się z naszym lekarzem. Zapraszamy do naszej przychodni, w której znajduje się poradnia okulistyczna.

Okulista Warszawa Targówek, ul. Tużycka 31, tel. 22 744 31 50

 

Zdjęcie: Tahoe Fire Man

w czym pomaga dieta

Jakie choroby pomaga leczyć dietetyk?

Wielu osobom dietetyk kojarzy ze specjalistą, który pomaga pozbyć się nadwagi. Tak naprawdę to tylko niewielka część tego, czym zajmują się dietetycy. Nieodpowiednie żywienie ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i może powodować poważne choroby, takie jak nowotwory, cukrzyca, osteoporoza czy miażdżyca oraz wiele innych tzw. chorób cywilizacyjnych. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, a konsultacja z dietetykiem bywa często wprost niezbędna.

Dietetyk – nie tylko komponowanie jadłospisów

Zawód dietetyka wymaga posiadania specjalistycznej wiedzy, która znacznie wykracza poza naukę o żywieniu człowieka. Dietetyk musi być w pewnym sensie psychologiem, ponieważ wiele chorób związanych z zaburzeniami odżywiania ma swoje podłoże w psychice. Specjalista od odżywiania musi doskonale znać ludzki organizm i wszelkie zachodzące z nim procesy, aby trafnie zdiagnozować problem pacjenta i dobrać dla niego najlepszy plan żywieniowy. Doświadczony dietetyk pomaga poprawiać nie tylko wygląd i zdrowie fizyczne, ale także edukuje i uświadamia.

Dietetyk Targówek – zobacz ofertę jaką ma dla Ciebie poradnia dietetyczna na Zaciszu w Warszawie przy ul. Tużyckiej 31

 

Kiedy udać się do dietetyka?

Największa część pacjentów zgłaszających się do dietetyka ma problemy z nadwagą. Jednak pomoc specjalisty przydaje się także w przypadku niedowagi – taki stan również nie jest zdrowy dla ludzkiego organizmu, ponieważ grozi różnymi chorobami, spowodowanymi m.in. przez niedobory witamin.

– Dietetyk bardzo często spotyka się w swojej pracy z osobami, które cierpią na różne choroby układu pokarmowego. Pomagamy pacjentom z takimi problemami jak refluks, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, nieżyt żołądka, choroby jelita cienkiego i grubego, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba  Leśniowskiego- Crohna czy zapalenie pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych – mówi Agnieszka Bandura dietetyk z przychodni Medicers (warszawa Targówek).

Do dietetyka często udają się kobiety w ciąży, aby rozwiać wątpliwości dotyczące diety i otrzymać jadłospis zdrowy zarówno dla przyszłej mamy, jak i dla dziecka. Żywienie jest ważne także w przypadku sportowców. Często muszą oni przestrzegać restrykcyjnej diety, aby nie utyć, ale z drugiej strony muszą zapewnić sobie energię i uważać, by nie wpędzić się w problemy zdrowotne z powodu niedoboru różnych składników pokarmowych. Dietetyk dba o to, aby sportowcy odpowiednio odżywiali organizm przy intensywnym wysiłku fizycznym. Również alergicy powinni skorzystać z pomocy dietetyka. Zadaniem dietetyka w takim przypadku jest stworzenie jadłospisu, który będzie wykluczał alergeny, zawierając przy tym bezpieczne dla pacjenta zamienniki oraz dostarczając wszystko, co potrzebne człowiekowi do normalnego funkcjonowania organizmu.

 

Jak działa dietetyk?

Wiele osób, które nie korzystały jeszcze z pomocy dietetyka, zastanawia się, jak wygląda współpraca z tym specjalistą. Wiele zależy od problemu, z jakim dietetyk ma do czynienia, jednak można wskazać kilka etapów, przez które przechodzi niemal każdy pacjent. Podczas pierwszej wizyty dietetyk przeprowadza wywiad, aby dowiedzieć się jak najwięcej o zdrowiu i organizmie pacjenta. Ustala harmonogram wizyt dostosowany do zdiagnozowanego problemu, aby móc stale kontrolować postępy w leczeniu. Dietetyk układa jadłospis, który z czasem może zostać zmodyfikowany. Zadaniem pacjenta jest przestrzeganie ustalonej diety i zaleceń.

Dzięki stosowaniu zasad zdrowego odżywiania i pomocy dietetyka można poprawić nie tylko wygląd swojego ciała, ale przede wszystkim zdrowie. Żywienie dobrane do indywidualnych potrzeb pozwala poprawić stan skóry (np. pozbyć się trądziku, zniwelować problem pękających pięt itp.), zapobiec nadmiernemu wypadaniu włosów czy poprawić ogólne samopoczucie i dodać energii.

Zapraszamy do naszej przychodni, w której znajduje się poradnia dietetyczna.

Dietetyk Warszawa Targówek, ul. Tużycka 31, tel. 22 744 31 50

 

Zdjęcie: Stacey Spensley: Flickr.com

Sposoby na łysienie – dermatologia

Medycyna dysponuje coraz szerszym arsenałem leków nawet na ciężkie choroby, które jeszcze kilkanaście temu były trudne do opanowania. Mimo to, wciąż brak jednego, skutecznego leku, który rozwiązywałby u wszystkich pacjentów tak powszechny problem męskiego łysienia. Panowie, którym przerzedza się fryzura nie muszą jednak składać broni. Dermatolog może pomóc im opóźnić proces utraty włosów.

Powiedzenie, że mądrej głowy włos się nie trzyma, nie powstrzymuje milionów mężczyzn na całym świecie od poszukiwania skutecznego rozwiązania, pozwalającego zachować gęstą czuprynę. Swoje kroki, kierują oni najczęściej do dermatologa lub trychologa. Mieszkańców Targówka zachęcamy do wizyty w naszym gabinecie:

Dermatolog Targówek, ul. Tużycka 31.przychodnia Medicers
Lek. Med. Katarzyna Małecka

 

Jak dermatolog może pomóc w leczeniu łysienia?

Jeśli mamy do czynienia z łysieniem androgenowym, charakterystycznym typem łysienia męskiego, walka jest trudna. Za utratę włosów odpowiada w tym wypadku przede wszystkim 5a-dihydrotestosteron (DHT), który powstaje z przemiany testosteronu na skutek działania enzymu 5-a-reduktazy steroidowej. Jest on odpowiedzialny za miniaturyzację mieszków włosowych. Włosy stają się coraz cieńsze i słabsze, aż przestają być praktycznie widoczne.

W leczeniu łysienia stosuje się szeroki arsenał środków. Są to m.in. lekarstwa przyjmowane doustnie, jak i stosowane na skórę, a także dieta oraz zmiana stylu życia.

 

Lek na prostatę antidotum na łysienie

Stosunkowo dobrą skuteczność w hamowaniu łysienia typu męskiego ma finasteryd. Pierwotnie lek ten był stosowany w leczeniu łagodnego przerostu prostaty. Okazało się jednak, że przyjmujący go pacjenci notują poprawę stanu włosów. Finasteryd blokuje wybiórczo przemianę testosteronu w DHT, tym samym poprawiając stan mieszków włosowych. Lek ten nie działa u każdego pacjenta z tą samą skutecznością. Aby finasteryd działał skutecznie trzeba go przyjmować długo i regularnie.

 

Minoksydyl przeciwko wypadaniu włosów

Dermatolog może zalecić łysiejącemu pacjentowi minoksydyl. To substancja do użytku zewnętrznego, która ma zdolność do zwiększania przepływu krwi przez łożysko naczyniowe skóry. A to powoduje, że skóra wokół mieszka włosowego jest lepiej ukrwiona, co zwiększa jego żywotność. W przypadku regularnego stosowania u części pacjentów notuje się poprawę stanu włosów w ciągu kilku miesięcy. Podobnie jak z finasterydem, aby utrzymać efekt, minoksydyl trzeba przyjmować regularnie ponieważ po jego odstawieniu włosy zaczynają znów wypadać.

 

Dieta i eliminacja stresu

Na nasze włosy ma spory wpływ nasz styl życia i odżywianie. Nie zdziwmy się zatem, jeśli dermatolog w celu pomocy pacjentowi, zwróci się też do dietetyka. Ubogi w składniki i monotonny jadłospis może pogarszać stan włosów. Niedobry wpływ na naszą fryzurę ma nadmiar mocnej kawy. Problem może pogłębiać brak takich składników jak cynk i miedź oraz selen.

Należy zapewnić organizmowi zbilansowaną dietę, bogata w białko i żelazo. Zalecane będą zatem ciemnozielone warzywa, takie jak szpinak, brokuły czy brukselka. Dobry wpływ na włosy mają też jaja, ryby, wołowina oraz orzechy.

 

Stres wrogiem włosów

Stres i niezdrowy tryb życia to kolejny obszar, w którym dermatolog może zalecić zmiany. Siedzący tryb życia, stres, brak ruchu – wszystko to także źle wpływa na kondycję naszych włosów. Podobnie szkodliwe jest używanie złych kosmetyków: szamponów przesuszających włosy czy drażniących skórę. Zapalenia mieszków włosowych, także te przewlekłe, są poważnym problemem skórnym, który trapi wielu łysiejących panów. Dermatolog może w przypadku takich zapaleń pomóc farmakologicznie, ale na pewno przyda się też zmiana sposobu życia i kosmetyków.

Więcej na temat leczenia łysienia możesz dowiedzieć się podczas wizyty u naszego dermatologa w Warszawie. Zapraszamy na Tużycką 31.

 

Fot. Chris Hunkeler – flickr.com

Jak się przygotować do USG

Jak się przygotować do USG jamy brzusznej?

USG jamy brzusznej wymaga od pacjenta dobrego przygotowania. W przeciwnym razie, nawet najlepszy lekarz, nie będzie mógł wykonać wartościowego badania.

Co najbardziej utrudnia pracę lekarzowi, który wykonuje badanie USG jamy brzusznej? Przede wszystkim jest to nagromadzenie gazów w przewodzie pokarmowym. Dlatego trzeba temu przeciwdziałać jak najwcześniej przed terminem badania.

Czytaj więcej

Rehabilitacja: Magnetoterapia – pole magnetyczne

Na czym polegają zabiegi magnoterapii i w jakich przypadkach pomagają pacjentom? Zapraszamy do zapoznania się ze streszczeniem najważniejszych informacji poniżej.

Rehabilitacja przy zastosowaniu magnetoterapii pomaga w leczeniu bardzo zróżnicowanych schorzeń – m.in. wspiera pacjentów w walce z osteoporozą, różnego rodzaju problemami z kośćmi i stawami. Czytaj więcej

Do czego służy USG Dopplera?

USG Dopplera pomaga wykryć schorzenia tętnic i żył na wczesnym etapie ich rozwoju. Pozwala zwiększyć skuteczność leczenia tych chorób. Jeśli mieszkacie Państwo w dzielnicy Targówek, w Markach lub Ząbkach, zapraszamy do wykonania USG Dopplera w Medicers.

USG Dopplera to jedno z najbardziej przydatnych badań w arsenale współczesnej medycyny.  Czytaj więcej

Rehabilitacja – jonoforeza na bóle stawów i stany zapalne

Aby leczenie było skuteczniejsze, lekarstwo powinno dotrzeć dokładnie tam gdzie powinno działać. Pomaga w tym jonoforeza. Temu zabiegowi w ramach rehabilitacji na NFZ mogą się poddać mieszkańcy z dzielnicy Warszawa Targówek w centrum medycznym Medicers.

 

Rehabilitacja poprzez jonoforezę

W jakich schorzeniach pomaga jonoforeza? Czytaj więcej

czym jest rwa kulszowa

Czym jest rwa kulszowa?

Rwa kulszowa (ischialgia) to zespół objawów związanych z uciskiem nerwu kulszowego

Nerw kulszowy przebiega po tylnej części uda, poprzez goleń, aż do stopy. Rwa kulszowa charakteryzuje się wyjątkowo dokuczliwym bólem promieniującym na przebiegu nerwu kulszowego połączonym z osłabieniem siły mięśniowej kończyny dolnej. Dodatkowo pojawia się również wrażenie migrującego po nodze pieczenia czy mrowienia. Czytaj więcej

Jakie są najczęstsze objawy cukrzycy?

Objawy cukrzycy nie są identyczne u każdego, ale można wybrać pewną grupę tych, które się najczęściej powtarzają. Jeśli masz kilka objawów z poniższej listy, koniecznie zbadaj się pod kątem cukrzycy.

  • Wzmożone wydalanie moczu (wielomocz, poliuria) – możemy o nim mówić, jeśli wydalamy około 3l moczu na dobę.

Czytaj więcej