Porady ekspertów

czym jest rwa kulszowa

Czym jest rwa kulszowa?

Rwa kulszowa (ischialgia) to zespół objawów związanych z uciskiem nerwu kulszowego

Nerw kulszowy przebiega po tylnej części uda, poprzez goleń, aż do stopy. Rwa kulszowa charakteryzuje się wyjątkowo dokuczliwym bólem promieniującym na przebiegu nerwu kulszowego połączonym z osłabieniem siły mięśniowej kończyny dolnej. Dodatkowo pojawia się również wrażenie migrującego po nodze pieczenia czy mrowienia. Rwie kulszowej towarzyszy również skurcz mięśni przykręgosłupowych, który potęguje dolegliwości bólowe. Najczęstszą przyczyną występowania rwy kulszowej jest dyskopatia.

Pomiędzy kręgami znajdują się włóknisto-chrząstkowe krążki z galaretowatym jądrem popularnie nazywane dyskami – zapewniają one amortyzację, sprężystość i wytrzymałość na wstrząsy. Kiedy dyski zaczynają wystawać poza oś kręgosłupa i uciskać korzonki nerwowe następuje ucisk na nerw kulszowy dający objawy rwy kulszowej. Atak rwy kulszowej może również wystąpić u osób, które naraziły się na gwałtowne oziębienie ciała – np. leżąc na wilgotnej ziemi 

Leczenie rwy kulszowej

 • Pozycje ułożeniowe - ulgę przynosi pozycja krzesełkowa w leżeniu na plecach ze zgiętymi kolanami i biodrami pod kątem prostym podpartymi na krzesełku, piłce, poduszce, itp.
 • Wyciąg krzesełkowy lędźwiowy- pacjent podwieszony w pozycji krzesełkowej leżącej w UGUL-u (Uniwersalnym Gabinecie Usprawniania Leczniczego) - zabieg powoduje rozluźnienie nadmiernie napiętych mięśni, zwiększenie przestrzeni międzykręgowych i odbarczenie nerwu kulszowego.
 • Zabiegi manualne: masaż leczniczy, rozluźnianie mięśniowo - powięziowe.
 • Zabiegi fizykalne:  zabiegi cieplne - lampa Solux, laser, elektrolecznictwo: jonoforeza z lekiem przeciwzapalnym

Jak zapobiegać rwie kulszowej?

 • Ubierać się ciepło, odpowiednio do warunków pogodowych.
 • Spać na zdrowych dla kręgosłupa materacach oraz uprawiać gimnastykę.
 • Nie wykonywać nagłych, niekontrolowanych ruchów.
 • Nie dźwigać.

 

W profilaktyce nawrotów ataków rwy kulszowej podstawową metodą są odpowiednie ćwiczenia wzmacniające gorset mięśniowy.

Jakie są najczęstsze objawy cukrzycy?

Objawy cukrzycy nie są identyczne u każdego, ale można wybrać pewną grupę tych, które się najczęściej powtarzają. Jeśli masz kilka objawów z poniższej listy, koniecznie zbadaj się pod kątem cukrzycy.

 • Wzmożone wydalanie moczu (wielomocz, poliuria) – możemy o nim mówić, jeśli wydalamy około 3l moczu na dobę.
 • Wzmożone pragnienie (polidypsja) – to objaw powiązany z nadmiernym wydalaniem moczu - reakcja na odwodnienie.
 • Wysychanie błon śluzowych, suchość w ustach i suchość skóry
 • Wzmożony apetyt (polifagia) 
 • Chroniczne zmęczenie – wysoki poziom glukozy we krwi nie przekłada się na energię, 
 • Zamglony, osłabiony wzrok – to konsekwencja opuchlizny soczewki oka, 
 • Niegojące się rany - czasem prowadzi to nawet do amputacji kończyn.
 • Swędzenie i pieczenie w okolicach narządów rodnych, częste grzybice narządów rodnych.
 • Zawroty głowy, mdłości i wymioty.

Czy obniżać gorączkę?

Z reakcją na gorączkę nie powinniśmy się przesadnie spieszyć. Stan podgorączkowy (pomiędzy 37 a 38 stopni) działa korzystnie: zwiększa ukrwienie tkanek oraz pobudza do pracy układ odpornościowy. Wyższa temperatura osłabia organizm. Dlatego, gdy gorączka przekracza 38 stopni lepiej ją obniżyć.

Pamiętajmy też, że w czasie gorączki organizm poci się i traci cenne elektrolity i wodę, dlatego najlepiej pić czystą wodę albo wodę z cytryną lub sokiem. Warto też stosować chłodne okłady (np. na czoło lub twarz) albo kąpiel w wodzie o temperaturze niższej o 2 stopnie od temperatury ciała.

Leków obniżających gorączkę nie można brać bez szukania przyczyny gorączki - służą jako doraźna pomoc. Aby ustalić przyczyny podwyższonej przez dłuższy czas temperatury należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Świąd skóry w ciąży

U kobiet w ciąży dość często pojawia się świąd  skóry, nazywany też cholestazą ciężarnych. ciężarnych. Dolegliwość ta charakteryzuje się silnym świądem rozpoczynającym się od dłoni i stóp, który nasila się zwłaszcza wieczorem nocą. Świąd ciężarnych pojawia się zwykle w trzecim trymestrze ciąży. Mają na niego wpływ hormony ciążowe, które zakłócają w pewnym stopniu pracę wątroby. Pod koniec ciąży świądowi ciężarnych mogą towarzyszyć inne objawy cholestazy ciążowej. Choroba wymaga konsultacji lekarza; gdy jej objawy są nasilone, niezbędne jest leczenie. Cholestaza ustępuje na ogół zaraz po porodzie.