Przejdź do treści
Strona główna » Porady ekspertów » Rehabilitacja: Magnetoterapia – pole magnetyczne

Rehabilitacja: Magnetoterapia – pole magnetyczne

    Na czym polegają zabiegi magnoterapii i w jakich przypadkach pomagają pacjentom? Zapraszamy do zapoznania się ze streszczeniem najważniejszych informacji poniżej.

    Rehabilitacja przy zastosowaniu magnetoterapii pomaga w leczeniu bardzo zróżnicowanych schorzeń ? m.in. wspiera pacjentów w walce z osteoporozą, różnego rodzaju problemami z kośćmi i stawami. Przydaje się także w leczeniu nadciśnienia tętniczego.

     

    Na czym polega magnetoterapia?

    W czasie rehabilitacji przy zastosowaniu magnetoterapii, pacjent jest poddawany działaniu pola magnetycznego, które przyspiesza procesy rozwoju tkanki łącznej (a zatem kości i chrząstek). Dzięki magnetoterapii można oddziaływać także na procesy zapalne w organizmie, łagodząc zapalenia i obrzęki oraz zmniejszać ból. Wszystko to wynika z tego, że pole magnetyczne ułatwia przyswajanie przez komórki ludzkiego organizmu tlenu i substancji odżywczych.

     

    Przebieg magnetoterapii podczas rehabilitacji

    Typowy zabieg rehabilitacyjny przy zastosowani magnetoterapii trwa około 20 lub 30 minut. Pacjent przebywa w pozycji leżącej lub siedzącej. W zależności od części ciała, która podlega rehabilitacji lekarz nakłada pacjentowi większe lub mniejsze cewki (w formie obręczy). Taka cewka może obejmować np. rękę lub nogę. Pacjent nie musi się rozbierać. Pole magnetyczne działa nie tylko przez ubranie, ale także przez opatrunki z bandaży lub gipsu. Na pewno jednak trzeba odłożyć na bok wszelkie metalowe przedmioty ? a zatem pacjent odkłada portfel z monetami, pasek z metalową klamrą, zdejmuje biżuterię (najlepiej zostawić ją w domu). Często konieczne jest też zdjęcie protezy zębowej, o ile zawiera ona metalowe elementy. Lekarz dobiera odpowiednio do stanu zdrowia pacjenta natężenie pola magnetycznego oraz czas oddziaływania.

     

    Czy są przeciwwskazania dla magnetoterapii?

    Rehabilitacja przy użyciu magnetoterapii nie jest stosowana u pacjentek w ciąży. Przeciwwskazaniem dla tej metody są także wszelkiego typu nowotwory i choroby serca. Zabiegów magnetoterapii nie powinno się też wykonywać, jeśli w organizmie pacjenta toczą się jakieś infekcje ? ma np.  grypę.

    Zapraszamy na zabiegi megnetoterapii do naszego gabinetu rehabilitacyjnego w Warszawie na Targówku przy ul. Tużyckiej 31.

    Call Now Button