Przejdź do treści

Przygotowanie do badań

UWAGA: w przypadku wszystkich badań w Medicers należy ustalić ich termin – dotyczy to zarówno badań diagnostycznych jak i laboratoryjnych.
Jeśli dysponują Państwo skierowaniem od lekarza, prosimy o ustalenie terminu badań w recepcji lub pod numerem telefonu 22 744 31 50.

W przypadku każdego badania istnieje zestaw wskazówek, których pacjent powinien przestrzegać, aby udało się uzyskać jak najbardziej miarodajny wynik. Czynników zakłócających wyniki może być wiele, dlatego należy zawsze przestrzegać pełnej listy zaleceń, która jest bardzo często wskazana na skierowaniu na badanie.  W przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej zapytać lekarza. Uzyskanie precyzyjnych wyników badań leży przecież przede wszystkim w interesie samego pacjenta.

Poniżej przydatne informacje, na czym polegają poszczególne badania laboratoryjne i diagnostyczne oraz jak się do nich przygotować.

EKG to metoda pośrednia polegająca na rejestracji elektrycznej czynności mięśnia sercowego z powierzchni klatki piersiowej w postaci różnicy potencjałów (napięć) pomiędzy dwoma elektrodami, co graficznie odczytujemy w formie krzywej elektrokardiograficznej, na specjalnym papierze milimetrowym bądź na ekranie monitora.EKG jest badaniem bezbolesnym, może być powtarzane wielokrotnie u pacjentów w każdym wieku, a także u kobiet w ciąży.

Przygotowanie do badania 
Pacjent nie wymaga specjalnego przygotowania i nie musi rejestrować się w celu wykonania badania. Badanie wykonywane jest przez pielęgniarkę od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 20.00 w gabinecie 9.

Holter EKG to urządzenie rejestrujące pracę serca, w sposób ciągły, przez 24 godziny na dobę w celu późniejszej, szczegółowej analizy dokonywanej przez lekarza. Na klatce piersiowej badanego, po przygotowaniu skóry, nakleja się elektrody, które łączy się następnie odpowiednio oznakowanymi kablami z urządzeniem rejestrującym zapis EKG. Urządzenie rejestrujące przypinane jest najczęściej do paska, co umożliwia badanemu swobodne poruszanie się. Ważnymi cechami monitora holterowskiego są niewielkie rozmiary. Umożliwia to normalną aktywność życiową ze sportem i snem włącznie. Nie wolno jednak wchodzić z holterem pod prysznic lub zanurzać się w wodzie, nie wolno używać poduszek i koców elektrycznych ani manipulować w rejestratorze.

Przygotowanie do badania 
W celu wykonania badania należy wcześniej zarejestrować się telefonicznie lub osobiście. Obecnie badania wykonywane są komercyjnie i w ramach NFZ. Koszt badania wraz z opisem wynosi  80 zł.

Mężczyźni z dużym owłosieniem na klatce piersiowej powinni wygolić albo przynajmniej przyciąć owłosienie z uwagi na możliwość odklejania się elektrod. Rejestrator zakładany jest od poniedziałku do czwartku  rano w gabinecie 9. Osoba zdejmująca rejestrator informuje o terminie odbioru wyników. Kserokopię wyniki można odbierać od godziny 8.00 do 20.00 podczas wizyty, osobiście lub przez osobę upoważnioną pisemnie do odbioru.

Holter ciśnieniowy to przyrząd do całodobowego monitorowania ciśnienia tętniczego krwi. Składa się z mankietu do zakładania na ramię oraz sprzężonego z nim rejestratora.

Przygotowanie do badania 
W celu wykonania badania należy wcześniej zarejestrować się telefonicznie lub osobiście. Obecnie badania wykonywane są komercyjnie i w ramach umowy z NFZ. Koszt badania wraz z opisem wynosi 50 zł. Rejestrator zakładany jest od poniedziałku do czwartku w gabinecie 9.  Osoba zdejmująca rejestrator informuje o terminie odbioru wyniku. Kserokopię wyników można odbierać od godziny 8.00 do 20.00, osobiście w trakcie wizyty lekarskiej,
lub przez osobę upoważnioną pisemnie.
Na badanie należy zgłosić się w luźnym ubraniu, bo trzeba będzie pod nim ukryć zarówno mankiet, jak i aparat zapisujący pomiary ciśnienia.

Badanie ultrasonograficzne (USG) jest najpopularniejszą i mającą szerokie zastosowanie w diagnostyce chorób metodą obrazowania wnętrza ciała. Badanie jest nieinwazyjne, bezpieczne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego przeprowadzenia, dlatego może być powtarzane w krótkich odstępach czasowych. Badanie wykonuje się za pomocą sondy przykładanej bezpośrednio do powierzchni ciała bądź też ,dla uzyskania lepszego obrazu układu płciowego oraz moczowego, wprowadzanej naturalnymi otworami, czyli transwaginalne. Komputerowo przetworzone echo jest prezentowane na monitorze i podlega ocenie przez lekarza radiologa.

W celu wykonania badania należy wcześniej zarejestrować się telefonicznie lub osobiście. Badania wykonywane są przez lekarza zarówno w ramach umowy z NFZ (obowiązuje skierowanie od lekarza !) oraz komercyjnie.

Przygotowanie do badania USG jamy brzusznej 
Co najmniej 6 godzin przed planowanym badaniem nie można spożywać jedzenia. Pacjenci przyjmujący leki – mogą je zażyć, popijając 1 szklanki wody i nie później niż 1 godzinę przed badaniem. Pacjenci z tendencją do wzdęć – powinni zachować lekkostrawną dietę już dwa dni przed badaniem i trzy razy dziennie przyjmować po dwie kapsułki jednego z leków zmniejszających ilość gazów w jelitach (np.: Espumisan lub Esputicon). Koszt badania 90 zł.

Przygotowanie do badania USG piersi 
Badanie USG piersi nie wymaga żadnego przygotowania i można je wykonać w dowolnej fazie cyklu miesięcznego, o ile lekarz kierujący nie wyznaczył inaczej (w takiej sytuacji na badanie należy się zgłosić we wskazanej fazie cyklu). Jedynie u kobiet, które skarżą się na tkliwość piersi przed miesiączką , zaleca się wykonanie tego badania w pierwszej połowie cyklu.
Na badanie należy koniecznie przynieść wyniki poprzednich badań usg i mammografii.
W warunkach prawidłowych badanie jest niebolesne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania (nawet w okresie ciąży, czy karmienia piersią).

Przygotowanie do badania
Badanie cytologiczne można wykonać najwcześniej 4 dni po zakończeniu ostatniego krwawienia miesiączkowego do połowy cyklu. Co najmniej 4 dni przed badaniem cytologicznym nie należy stosować żadnych leków/preparatów dopochwowych, tamponów dopochwowych ani też płukania pochwy. Co najmniej 24 godziny przed badaniem cytologicznym należy powstrzymać się od stosunków płciowych.
W przypadku występowania stanów zapalnych pochwy konieczne jest ich wyleczenie przed pobraniem materiału do badania cytologicznego.
W celu wykonania badania wcześniej należy się zarejestrować telefonicznie lub osobiście. Badania wykonywane są zarówno w ramach umowy z NFZ oraz komercyjnie – koszt badania wynosi 40zł.
Cytologia pobierana jest również w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy.
Program adresowany jest do kobiet, które:

  • są w wieku 25-59 lat;
  • nie miały wykonywanej cytologii w ramach ubezpieczenia zdrowotnego w ciągu ostatnich trzech lat.

Przygotowanie do badania

  1. Kał należy pobrać przed rozpoczęciem leczenia. W przypadku wcześniejszego stosowania leków, m.in. antybiotyków, środków kontrastowych w badaniach radiologicznych leków pasożytniczych (badanie kontrolne po leczeniu) kał należy pobrać po upływie 3 tygodni po zakończeniu stosowania tych środków.
  2. Pojemnik na kał musi być jednorazowy z łopatką, zakupiony w aptece, wypełniony do  2/3 pojemności, próbką pobraną z 3 różnych miejsc kału.
  3. Kał do badań pobierany jest w okresie 10 dni w odstępach co 2-3 dni, tj. 3 próbki. Kolejne próbki należy dostarczać na bieżąco do laboratorium. Można przechować w temp. 4-10 st. C próbkę pobraną po południu, a następnego dnia rano od 8.00 do 10.00 dostarczyć do gabinetu zabiegowego.
  4. Wymaz celofanowy w kierunku owsików. Wymaz należy pobrać przed rozpoczęciem leczenia i ponowne 2 tygodnie po jego zakończeniu dla celów kontrolnych. Wymaz pobiera się rano, przed myciem i oddaniem kału, z okolic odbytu po rozchyleniu fałdów skórnych. Wymaz powinien być pobrany trzykrotnie w odstępach 3-5 dni.
  5. Krew do badań w kierunku glisty ludzkiej najlepiej jest pobierać rano na czczo w godz. 8.00 do 10.00. Badanie to stosuje się jako uzupełnienie diagnostyki przy ujemnym wyniku badań mikroskopowych kału, a także w razie niemożności wykonania badania mikroskopowego.

Kał do badań pobierany jest w okresie 10 dni w odstępach.

Call Now Button