Porady ekspertów

Fizykoterapia zabiegi i zastosowanie

Fizykoterapia – na co pomaga, kiedy się ją stosuje?

Czym jest fizykoterapia i kiedy warto rozważyć jej zastosowanie? Otóż, fizykoterapia stanowi jedną z gałęzi nauki, jaką jest fizjoterapia. Najbardziej powszechne i najczęściej wykorzystywane zabiegi obejmują stosowanie m.in. terapii ultradźwiękami, krioterapii miejscowej, elektrostymulacji, prądów TENS, jonoforezy, galwanizacji, laseroterapii, a także tzw. fal uderzeniowych. W dalszej części artykułu więcej o wskazaniach do wdrożenia fizykoterapii oraz stosowanych metodach.

Czytaj dalej »Fizykoterapia – na co pomaga, kiedy się ją stosuje?

dermatolog wizyty Targówek

Dermatolog – specjalizacje

W czym specjalizuje się dermatolog wenerolog lub chirurg dermatolog? W poszczególnych dziedzinach wiedzy medycznej postępuje specjalizacja – takim procesom podlega też dermatologia. Lekarz, do którego zwracamy się z chorobami skóry to coraz częściej dermatolog specjalista w jednej lub kilku dziedzinach. 

Czytaj dalej »Dermatolog – specjalizacje

meurolog wizyta targówek

Neurolog prywatnie i na NFZ – leczenie, zabiegi, skierowania. To warto wiedzieć

Neurolog to specjalista zajmujący się profilaktyką, diagnozą i leczeniem schorzeń układu nerwowego. W skład układu nerwowego człowieka wchodzą mózg oraz nerwy znajdujące się w całym organizmie człowieka. Z tego powodu neurologia zajmuje się ogromną liczbą schorzeń. Najczęściej występujące to zwyrodnienie kręgosłupa i rwa kulszowa, udar mózgu, padaczka, choroba Parkinsona, SM (stwardnienie rozsiane), udar mózgu oraz migrena. Czy do neurologa konieczne jest skierowanie? Jakie zabiegi wykonamy w ramach NFZ? Przedstawiamy kilka przydatnych informacji.

Czytaj dalej »Neurolog prywatnie i na NFZ – leczenie, zabiegi, skierowania. To warto wiedzieć

przychodnia prywatnie i na NFZ Targówek

NZOZ i SPZOZ – przychodnie prywatne i publiczne: jakie są różnice?

Czym różni się przychodnia publiczna od prywatnej? Jakie inne placówki prowadzące działalność leczniczą mogą wykonywać świadczenia finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia? Czy w gabinecie prywatnym lekarz może wypisywać recepty na leki refundowane – odpowiedzi na te pytania powinien znać każdy pacjent.  NZOZ i SPZOZ różnice.

Czytaj dalej »NZOZ i SPZOZ – przychodnie prywatne i publiczne: jakie są różnice?

wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – co to oznacza?

Wysoki poziom cholesterolu (potocznie określany przez pacjentów jako “wysoki cholesterol”) to pojęcie, które nie zawsze bywa używane i rozumiane właściwie. Mierzymy poziom cholesterolu LDL, HDL i całkowity. O ile wysoki poziom LDL powinien nas martwić, to z HDL jest odwrotnie – stanem alarmowym jest jego bardzo niski poziom. Jakie są normy cholesterolu? 

Czytaj dalej »Wysoki cholesterol – co to oznacza?

ginekolog Zacisze i Targówek Warszawa

Ginekologia specjalistyczna – jakie są podspecjalizacje ginekologiczne?

Podspecjalizacje ginekologów nie każdemu są znane, ale warto wiedzieć, jacy eksperci pomagają kobietom w przypadku, gdy potrzebna jest wąska, specjalistyczna wiedza lub umiejętności. Jakie choroby leczą i jakie badania wykonują lub zlecają lekarze specjalizujący się w takich dziedzinach, jak ginekologia onkologiczna, estetyczna, dziecięca, endokrynologiczna, operacyjna lub uroginekologia?

Czytaj dalej »Ginekologia specjalistyczna – jakie są podspecjalizacje ginekologiczne?