Przejdź do treści
Strona główna » Porady ekspertów » Biały lub żółty nalot na języku, zaczerwienienie ? co to może być?

Biały lub żółty nalot na języku, zaczerwienienie ? co to może być?

    biały nalot na języku

    Biały nalot na języku lub inne jego przebarwienia nie zawsze oznaczają choroby. Czasem są związane z naszym trybem życia i odżywiania. Jeśli jednak o zmiany koloru dojdą inne objawy takie jak szczypanie czy pieczenie albo suchość w jamie ustnej może to oznaczać poważne problemy. Zawsze warto skonsultować się z lekarzem, aby zbadać dokładnie, co dzieje się z naszym językiem.

    Co oznacza biały nalot na języku?

    Jeśli język ma biały, kredowy odcień, a dodatkowo pojawią się nietypowe odczucia, takie jak pieczenie, szczypanie lub ból, bardzo prawdopodobne jest, że mamy do czynienia z zakażeniem grzybiczym w jamie ustnej. Objęty infekcją może być w takiej sytuacji nie tylko język, ale także podniebienie i dziąsła. Zakażeniom grzybicznym często towarzyszy też nieprzyjemny zapach z ust i nietypowy posmak. To wszystko oznacza, że trzeba natychmiast umówić się na wizytę do lekarza pierwszego kontaktu w przychodni.

    Bruzdy na języku ? skąd się biorą?

    Nikt nie ma idealnie gładkiego języka. Na jego powierzchni występują niewielkie bruzdy i linie. Idealna gładkość języka lub jego niektórych obszarów to nawet powód do większego niepokoju niż np. biały nalot (w najmniej groźnym przypadku może świadczyć o niedoborze niektórych witamin).

    W przypadku głębokich bruzd należy szczególnie zadbać o higienę języka, ponieważ w zagłębieniach mogą łatwiej rozwijać się stany zapalne. Podczas czyszczenia zębów, powinniśmy też pamiętać o czyszczeniu języka, można też stosować płyn do jamy ustnej. Głębokie bruzdy uznaje się za jedną z faz rozwojowych ludzkiego języka.

    Język geograficzny ? a co to takiego?

    Język geograficzny wiąże się z występowaniem przemieszczających się łagodnych stanów zapalnych (wyglądają, jakby ?podróżowały?). Mają one postać różowych albo różowych plam z białymi obrzeżami. Niestety przyczyny tego stanu zapalnego nie są do końca wyjaśnione ? do najbardziej prawdopodobnych powodów należą stres, czynniki genetyczne oraz problemy układu pokarmowego. Nasilenie stanów zapalnych zmienia się samoistnie, przejściowo łagodnieją lub zaostrzają się. W większości przypadków z występowaniem języka geograficznego nie wiąże się odczucia bólowe.

    Nalot na języku lub zmiana kolory związane z dietą

    Zmiany koloru języka mogą być efektem diety bogatej w cukry lub nadmiernej skłonności do  używek ? np. kawy, papierosów lub alkoholu. Przyczyną niepokojących objawów może być nawet zbyt słabe nawodnienie organizmu lub picie dużej ilości herbaty. Jeśli zapominamy o uzupełnianiu płynów i mikroelementów możemy mieć objaw w postaci tzw. ?języka obłożonego?.

    Żółty lub biały nalot na języku może być też sygnałem, że w niezbyt dobrej kondycji jest nasz układ pokarmowy. To bardzo często objaw przy chorobie refluksowej i stanie zapalnym błony śluzowej żołądka.

    Jeśli zauważysz biały nalot na języku lub dziąsłach, możesz udać się do lekarza pierwszego kontaktu lub odwiedzić dentystę periodontologa, zajmującego się leczeniem chorób przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej. Przebarwienia lub nietypowy nalot mogą być zarówno objawami schorzeń jamy ustnej jak i problemów ogólnoustrojowych.

    Foto tytułowe: Freepik.com – image by user18526052

    Call Now Button