Przejdź do treści
Strona główna » Porady ekspertów » Choroby układu krążenia – czy po menopauzie występują częściej?

Choroby układu krążenia – czy po menopauzie występują częściej?

    choroby układu krążenia po menopauzie

    Menopauza ma silny wpływ na gospodarkę hormonalną organizmu. W związku z tym u kobiet w wieku menopauzalnym i po menopauzie zwiększa się ryzyko wielu schorzeń. Choroby układu krążenia po menopauzie także stają się częstsze.

    Po menopauzie rośnie ryzyko często tych schorzeń, które związane są z poziomem takich hormonów jak estrogeny (w tym estradiolu), progesteron i testosteron. Dotyczy to także problemów kardiologicznych. Badania wskazują:

    Istnieją badanie, które wykazują m.in.:

    • Związek menopauzy z wyższym o 30% ryzykiem miażdżycy tętnic szyjnych oraz niestabilnych blaszek miażdżycowych(1).
    • Wzrost o 20-45% ryzyka chorób sercowo-naczyniowych po menopauzie, w zależności od poziomu testosteronu w stosunku do estradiolu(2).

    Po menopauzie wzrasta znacznie ryzyko choroby wieńcowej oraz rozwoju nadciśnienia tętniczego. Należy zatem zadbać o częstsze konsultacje kardiologiczne.

    Jak menopauza wpływa na układ krwionośny?

    Po menopauzie pogorszeniu może ulec elastyczność naczyń krwionośnych. Przyczyną jest spadek poziomu estrogenów, które wspierają elastyczność naczyń krwionośnych i pomagają utrzymać niski poziom LDL (zwanego potocznie „złym” cholesterolem).

    Gdy naczynia stają się sztywniejsze, zwiększa się opór przepływu krwi, co prowadzi do wzrostu ciśnienia krwi. Sztywność naczyń może również sprzyjać powstawaniu blaszek miażdżycowych, będących wynikiem procesów zapalnych i odkładania się cholesterolu LDL w ścianach naczyń. Blaszki te mogą zwężać światło naczyń, utrudniając przepływ krwi i zwiększając ryzyko wystąpienia różnych incydentów sercowo-naczyniowych. Należą do nich:

    • Zawał mięśnia sercowego

      Kobiety po menopauzie mają wyższe ryzyko zawału w porównaniu z kobietami przed menopauzą, ponieważ zmniejsza się u nich poziom estrogenów, działających ochronnie na układ sercowo-naczyniowy.

    • Udar mózgu

      Sztywność naczyń i miażdżyca zwiększają ryzyko wystąpienia udaru niedokrwiennego, który jest spowodowany ograniczeniem przepływu krwi do mózgu. Dodatkowo wysokie ciśnienie krwi sprzyja ryzyku udarów krwotocznych.

    • Choroba wieńcowa

      Zmniejszona elastyczność naczyń oraz wysoki poziom LDL mogą prowadzić do niedokrwienia serca, objawiającego się bólem w klatce piersiowej (dławicą piersiową) podczas wysiłku lub nawet w spoczynku.

    • Niewydolność serca

      Większy opór przepływu krwi wynikający ze sztywności naczyń, zwiększa obciążenie serca przy pompowaniu krwi. To z czasem może prowadzić do niewydolności serca.

     

    Wpływ chorób serca na komfort życia i kondycję kobiet po menopauzie

    Pogorszone funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego u pań po menopauzie prowadzi często do zmniejszenia aktywności fizycznej. W tej sposób powstaje efekt zamkniętego koła, ponieważ odpowiednia dawka ruchu jest niezbędna do podtrzymywania sprawności działania układu krwionośnego. Jakich problemów, rzutujących na komfort i jakość życia doświadczają panie po menopauzie w związku z pogorszeniem działania serca i naczyń krwionośnych?

    • Zmęczenie i spadek energii
      Ograniczenie przepływu krwi i dostarczania tlenu do tkanek może powodować chroniczne zmęczenie.
    • Ból w klatce piersiowej
      Objawy niedokrwienia serca, takie jak dławica piersiowa, mogą ograniczać zdolność do wykonywania codziennych czynności, a nawet prowadzić do unikania aktywności fizycznej.
    • Problemy z pamięcią i koncentracją
      Upośledzenie przepływu krwi w naczyniach mózgowych może wpływać na funkcje poznawcze, prowadząc do problemów z pamięcią, koncentracją i ogólną wydolnością umysłową. To często prowadzi do ograniczenia życia towarzyskiego i wycofania się z aktywności zawodowej.

     

    Jak zadbać o serce i naczynia krwionośne po menopauzie?

    Duże znaczenie ma regularne wykonywanie badań i wizyty kontrolne u kardiologa. Pozytywne efekty daje też zdrowa dieta i ruch oraz zachowanie balansu między pracą, a odpoczynkiem.

    Badania:

    • Lipidogram: zalecany co najmniej co 2 lata lub częściej przy podwyższonym ryzyku.
    • Pomiar ciśnienia krwi: najlepiej zaopatrzyć się w domowy ciśnieniomierz i regularnie mierzyć ciśnienie. Jeśli pojawią się nieprawidłowości częstotliwość pomiarów powinna wzrosnąć – warto mierzyć ciśnienie w ten sam sposób codziennie i zapisywać wyniki, aby można je było porównać w długim okresie czasu.
    • EKG i test wysiłkowy przy podejrzeniu problemów z sercem.

     

    Prewencja:

    • Dieta bogata m.in. w owoce, warzywa, orzechy, ryby i oliwę z oliwek.
    • Regularna aktywność fizyczna: co najmniej 30 minut dziennie.
    • Unikanie nadwagi i palenia papierosów.

    Po menopauzie wskazane są częstsze kontrolne wizyty u kardiologa w celu wykonania EKG i zlecenia lipidogramu. Warto też mierzyć regularnie ciśnienie i zadbać o dietę bogatą w warzywa i owoce. Nasza poradnia kardiologiczna, Targowek Zacisze, ul. Tużycka 31 zaprasza Państwa na konsultacje

     

    Przypisy:

     

    Zdjęcie tytułowe: gpointstudio z Freepik

    Call Now Button