Przejdź do treści
Strona główna » Porady ekspertów » Co osłabia włosy u kobiet?

Co osłabia włosy u kobiet?

    co oslabia włosy u kobiet

    Czego unikać, aby cieszyć się jak najdłużej gęstymi, lśniącymi włosami? Co osłabia włosy u kobiet? Wiele czynników może szkodzić włosom poprzez zaburzenie cyklu ich wzrostu. Piszemy o nich szerzej w artykule.

    Co szkodzi włosom  u kobiet i czy w każdym wypadku można coś z tym zrobić? Włosy to jeden z atrybutów kobiecości i często ważny czynnik wysokiej samooceny u pań. Choć nie wszyscy zostali obdarowani efektowną burzą włosów na głowie, to każda kobieta może z jednakową starannością zadbać o to, co dostała od matki natury. Sprawdźmy, co osłabia włosy u kobiet i czego unikać, aby jak najdłużej dodawały nam urody.

    Biologiczne przyczyny osłabiania włosów ? zaburzenia cyklu wzrostu włosa

    Jedną z przyczyn osłabiania włosów u kobiet jest zaburzenie cyklu wzrostu włosów. Składa się on z kilku etapów: wzrostu (anagen), fazy zanikania (katagen) spoczynku (telogen). To, że regularnie nie tracimy całkowicie włosów zawdzięczamy temu, że nie wszystkie włosy przechodzą jednocześnie poszczególne fazy cyklu. Pięknymi włosami możemy cieszyć się stale, gdyż u zdrowego człowieka tylko około 10% owłosienia głowy jest w fazie wypadania, gdy w tym samym czasie pozostała część wchodzi w fazę wzrostu. Dorosły człowiek traci przeciętnie około 100 włosów. Przy średniej ich liczbie całkowitej, wynoszącej około 100 tys. włosów, stanowi to niezauważalny ubytek. Martwić należy się, gdy ich liczba wzrasta i coraz więcej włosów możemy zauważyć na poduszce lub grzebieniu. Przyczyną może być osłabienie mieszków włosowych i przejście większej ilości włosów do fazy zanikania i wypadania, kosztem skrócenia czasu trwania fazy wzrostu (trwa ona od dwóch do szczęściu lat), w której znajduje się dodatkowo mniejsza ilość włosów.

     

    Przyczyny zakłócenia faz wzrostu włosa

    Osłabienie mieszków włosowych może zakłócić cykl wzrostu włosów. Przyczyną są zaburzenia hormonalne i wzrost poziomu testosteronu. Jego wysoki poziom, podobnie jak u panów, może powodować łysienie androgenowe. U kobiet objawia się ono zazwyczaj przerzedzeniem włosów na czubku głowy i osłabieniem ich kondycji, w przeciwieństwie do mężczyzn, którzy zazwyczaj tracą włosy niemal całkowicie.  Mechanizm tego typu łysienia jest u obu płci podobny. Wiąże się z  nadmierną reakcją na obecność androgenów w organizmie, zwłaszcza testosteronu i jego pochodnej DHT. Ten ostatni związek silnie działa na mieszki, obkurczając je, przez co osłabia wzrost włosów i przyczynia się do ich wypadania.

    Testosteron u kobiet produkowany jest w jajnikach oraz w korze nadnerczy. Jego zbyt wysoki poziom może wynikać z problemów zdrowotnych takich jak wrodzony przerost nadnerczy, zespół policystycznych jajników (PCOS), insulinooporność, nadczynność tarczycy oraz zaburzenia poziomu progesteronu i estrogenu. W tym ostatnim przypadku może mieć to związek z nieodpowiednia ilością cytochromu P450, który przekształca testosteron w estrogen.

    [ Wszystkie panie, które doświadczają problemów z włosami zapraszamy na wizytę u dermatologa na Targówku w Medicers. ]


    Co osłabia włosy u kobiet – czynniki zewnętrzne

    Włosy są bardzo wrażliwe na zmiany temperatur. Szkodzi im zarówno zbyt niska jak i zbyt wysoka temperatura. Dlatego latem warto unikać zbyt długiej ekspozycji włosów na promienie słoneczne. Niszczą one keratynowa osłonkę włosów, które stają się suche i trudne w rozczesywaniu. Nakrycie głowy jest tu najbardziej rozsądnym rozwiązaniem, podobnie jak czapka zimą. Niska temperatura osłabia cebulki włosów jak i samą skórę głowy, co także negatywnie odbija się na stanie włosów.

    Ale nie tylko pogoda naraża nasze włosy na skrajne temperatury. Podczas pielęgnacji, czy zabiegów stylizacyjnych także często sami szkodzimy swoim włosom. Nieumiejętne i zbyt częste korzystanie z lokówek czy prostownic, które nagrzewają się do wysokich temperatur może nadać włosom odpowiedni kształt, a jednocześnie osłabić ich kondycję. Podobnie jak suszarka, która używana zbyt intensywnie odparowuje wodę z kory włosa, zwiększając jego podatność na uszkodzenia mechaniczne.

    Częsta zmiana kolorów włosów także osłabia włosy. Środki chemiczne zawarte w niektórych farbach powodują stałe rozchylenie łusek włosa. Efektem jest ich wysuszenie poprzez utratę wody, co jest kolejnym czynnikiem zwiększającym ich podatność na uszkodzenia.

     

    Zła dieta osłabia włosy

    Dieta uboga w odpowiednią dawkę witamin i minerałów może osłabić nawet najpiękniejsze włosy. Przygotowując posiłki warto zadbać, aby w menu nie zabrakło produktów bogatych w takiej mikroelementy jak cynk, żelazo, miedź, siarka czy witaminy A, E, C.  Wielu dietetyków poleca produkty bogate w witaminę B7. W połączeniu z siarką wpływa pozytywnie na kondycję skóry oraz włosów. Zmniejsza ich intensywność przetłuszczania się, osłabia tendencję do wypadania oraz stymuluje je do szybszego wzrostu. Tę cenną dla włosów witaminę znajdziemy w żółtku jajka, w sardynkach, migdałach czy orzechach włoskich. Bogatym źródłem witaminy B7 jest czekolada, otręby oraz pomidory. Warto zadbać także o odpowiednie nawodnienie organizmu, co oznacza, że dziennie powinniśmy wypić około 2,5 litra płynów. Brak odpowiedniej ilości wody w organizmie źle wpływa na kondycję włosów, które stają się suche matowe i mało sprężyste.

    Foto tytułowe: Freepik.com

    Call Now Button