Odpowiednie przygotowanie do badań diagnostycznych i laboratoryjnych jest kluczowe dla ich dokładności i wiarygodności wyników. W wielu przypadkach otrzymujemy zalecenia od lekarza razem ze skierowaniem. Warto pamiętać, czego stanowczo NIE robić przed kilkoma popularnymi badaniami. A zatem jak przygotować się do badań, aby nie trzeba było ich powtarzać?
Dla poszczególnych badań laboratoryjnych i diagnostycznych możemy przygotować krótką listę czego nie należy przed nimi robić. Warto zapamiętać te czynności, ponieważ niektóre podstawowe badania wykonujemy wielokrotnie w życiu.
Badanie krwi. Jak przygotować się do badań?
- Nie jedz przed badaniem – większość badań krwi wymaga pozostania na czczo przez co najmniej 8-12 godzin przed pobraniem krwi.
- Unikaj wysiłku fizycznego – intensywny wysiłek może wpływać na niektóre parametry krwi. Może np. spowodować „zafałszowanie” poziomu elektrolitów albo niektórych enzymów (np. wzrost stężenia kinazy kreatynowej). Bardzo intensywny wysiłek tuż przed pobraniem krwi może też wpłynąć na poziom hormonów, takich jak kortyzol i adrenalina. W przypadku gwałtownego wzrostu ciśnienia krwi zwiększa się też ryzyko wystąpienia dużych siniaków lub krwawienia po czynności pobrania.
- Ogranicz spożycie alkoholu – alkohol może wpływać m.in. na wyniki lipidogramu i innych parametrów krwi. Jeśli pacjent spożywał alkohol np. w dniu poprzedzającym pobranie krwi, może to wpływać np. na poziom niektórych enzymów, takich jak aminotransferaza alaninowa (ALT) i aminotransferaza asparaginianowa (AST). Alkohol wpływa tez na poziom bilirubiny we krwi.
USG jamy brzusznej
- Pozostań na czczo. Zaleca się powstrzymanie od spożywania pokarmów i płynów przez około 6-8 godzin przed badaniem, aby uniknąć gromadzenia się gazów i treści pokarmowej, które mogą utrudnić obserwację narządów. Z tych samych powodów wśród zaleceń przed badaniem USG jamy brzusznej znajduje się przyjmowanie leków powodujących zmniejszenie ilości gazów w układzie pokarmowym.
- Unikaj produktów wzdymających – takich jak np. rośliny strączkowe czy kapusta, na dzień przed badaniem. Powody są podobne do tych, związanych z pozostawaniem na czczo: celem jest ograniczenie ilości gazów w przewodzie pokarmowym. Jeśli ulegniemy pokusie „nieodpowiedniego” posiłku, może to skutkować koniecznością powtórzenia badań.
Badanie wzroku
- Nie zakładaj soczewek kontaktowych. Jeżeli przeprowadzane jest badanie dna oka, lepiej jest przyjść w okularach. Nie będzie trzeba tuż przed badaniem zdejmować soczewek. Jeśli ktoś nosi soczewki od niedawna, unikniemy nerwowej sytuacji, związanej z koniecznością ich szybkiego wyjęcia.
- Unikaj aplikacji kropli rozszerzających źrenice – chyba że są one częścią badania. Jeśli z jakiegoś powodu przyjmujesz takie krople, najlepiej zapytać okulisty, czy przed badaniem zrezygnować z dawki kropli lub jak ją przesunąć w czasie.
Echo serca (Echokardiografia)
- Unikaj kofeiny. Na kilka godzin przed badaniem zrezygnuj nie tylko z kawy, ale także czarnej herbaty i napojów typu cola oraz energetyków. Kofeina może wpływać na pracę serca.
- Zrezygnuj z napojów energetycznych także z powodu innych zawartych w nich składników. Takie napoje poza kofeiną zawierają często także taurynę, która może wpływać na pracę serca.
- Ogranicz wielkość posiłków, zwłaszcza zawierających tłuszcze. Obfite tłuste posiłki mogą wpływać na pracę serca, ponieważ po takim jedzeniu zwiększa się przepływ krwi do przewodu pokarmowego w związku ze wsparciem funkcji trawienia. Duży posiłek może również wpływać na opór naczyniowy w ciele, co zmienia parametry krążeniowe, takie jak ciśnienie krwi. Zmiany te mogą wpłynąć na wyniki badania, szczególnie jeśli chodzi o ocenę ciśnienia w prawym przedsionku i funkcji komór.
Zobacz najpopularniejsze badań diagnostycznych, które możesz zrealizować w Medicers.
Foto tytułowe: gpointstudio – Freepik.com