Rwa kulszowa (ischialgia) to zespół objawów związanych z uciskiem nerwu kulszowego
Nerw kulszowy przebiega po tylnej części uda, poprzez goleń, aż do stopy. Rwa kulszowa charakteryzuje się wyjątkowo dokuczliwym bólem promieniującym na przebiegu nerwu kulszowego połączonym z osłabieniem siły mięśniowej kończyny dolnej. Dodatkowo pojawia się również wrażenie migrującego po nodze pieczenia czy mrowienia. Rwie kulszowej towarzyszy również skurcz mięśni przykręgosłupowych, który potęguje dolegliwości bólowe. Najczęstszą przyczyną występowania rwy kulszowej jest dyskopatia. Pomiędzy kręgami znajdują się włóknisto-chrząstkowe krążki z galaretowatym jądrem popularnie nazywane dyskami ? zapewniają one amortyzację, sprężystość i wytrzymałość na wstrząsy. Kiedy dyski zaczynają wystawać poza oś kręgosłupa i uciskać korzonki nerwowe następuje ucisk na nerw kulszowy dający objawy rwy kulszowej. Atak rwy kulszowej może również wystąpić u osób, które naraziły się na gwałtowne oziębienie ciała ? np. leżąc na wilgotnej ziemi
Leczenie rwy kulszowej
- Pozycje ułożeniowe – ulgę przynosi pozycja krzesełkowa w leżeniu na plecach ze zgiętymi kolanami i biodrami pod kątem prostym podpartymi na krzesełku, piłce, poduszce, itp.
- Wyciąg krzesełkowy lędźwiowy– pacjent podwieszony w pozycji krzesełkowej leżącej w UGUL-u (Uniwersalnym Gabinecie Usprawniania Leczniczego) – zabieg powoduje rozluźnienie nadmiernie napiętych mięśni, zwiększenie przestrzeni międzykręgowych i odbarczenie nerwu kulszowego.
- Zabiegi manualne: masaż leczniczy, rozluźnianie mięśniowo – powięziowe.
- Zabiegi fizykalne: zabiegi cieplne – lampa Solux, laser, elektrolecznictwo: jonoforeza z lekiem przeciwzapalnym
Jak zapobiegać rwie kulszowej?
- Ubierać się ciepło, odpowiednio do warunków pogodowych.
- Spać na zdrowych dla kręgosłupa materacach oraz uprawiać gimnastykę.
- Nie wykonywać nagłych, niekontrolowanych ruchów.
- Nie dźwigać.
W profilaktyce nawrotów ataków rwy kulszowej podstawową metodą są odpowiednie ćwiczenia wzmacniające gorset mięśniowy.