Przejdź do treści
Strona główna » Porady ekspertów » Fizykoterapia ? na co pomaga, kiedy się ją stosuje?

Fizykoterapia ? na co pomaga, kiedy się ją stosuje?

    Fizykoterapia zabiegi i zastosowanie

    Czym jest fizykoterapia i kiedy warto rozważyć jej zastosowanie? Otóż, fizykoterapia stanowi jedną z gałęzi nauki, jaką jest fizjoterapia. Najbardziej powszechne i najczęściej wykorzystywane zabiegi obejmują stosowanie m.in. terapii ultradźwiękami, krioterapii miejscowej, elektrostymulacji, prądów TENS, jonoforezy, galwanizacji, laseroterapii, a także tzw. fal uderzeniowych. W dalszej części artykułu więcej o wskazaniach do wdrożenia fizykoterapii oraz stosowanych metodach.

    Ultradźwięki i fale akustyczne – zastosowanie

    W wielu współczesnych zabiegach rehabilitacyjnych, opartych na terapii ultradźwiękami, czy falami uderzeniowymi wykorzystuje się właściwości drgań dźwiękowych. Technika ta polega na przykładaniu specjalistycznej głowicy do wymagającego leczenia miejsca na ciele, które dodatkowo pokrywane jest substancją sprzęgającą. Dzięki drganiom, wysyłanym przez głowicę możliwe jest osiągnięcia bardzo korzystnych efektów, jeśli chodzi o eliminowanie patologicznych narośli kostnych. Ultradźwięki sprawdzają się też w leczeniu częstych przypadłości sportowców, takich jak łokieć golfisty, łokieć tenisisty, czy zapalenia ścięgna. Do leczenia powyższych schorzeń stosuje się zarówno ultradźwięki, jak i fale uderzeniowe. Te pierwsze wykazują ponadto dużą skuteczność w leczeniu choroby reumatycznej, rwy kulszowej, a także zespołu Sudecka. Z kolei fale uderzeniowe cechuje raczej krótkie i raptowne działanie oraz znaczna amplituda ciśnienia impulsu o nasilonej prędkości.

    Krioterapia ? na co pomaga? M.in. na ból i obrzęki

    Krioterapia jest jednym z zabiegów miejscowych, po które coraz częściej sięgamy. Dlaczego? Czas niezbędny do przeprowadzenia krioterapii to niekiedy nawet tylko 5 minut ? zależnie od tego, jak duży obszar ciała chcemy poddać terapii. Zabieg polega na wykorzystaniu niskich temperatur. Jest to zatem innymi słowy, leczenie zimnem. Fizykoterapia w zakresie krioterapii najczęściej wykorzystuje dwutlenek węgla oraz ciekły azot. Można się spotkać także z metodami, polegającymi na masażu ciała kostkami lodu, a także wykonywaniu chłodnych żelowych okładów. Leczenie zimnem jest doskonałym rozwiązaniem, gdy zmagamy się z obrzękiem, czy silnym bólem.

    Elektrostymulacja ? fizykoterapia przez leczenie prądem

    Istnieje kilka różnych metod, wykorzystujących prąd w ramach fizykoterapii. Jedna z nich przewiduje użycie prądów o zmiennym natężeniu. Do takowych zaliczyć można m.in. elektrostymulację, jak również użycie tzw. prądów TENS. W celu skutecznego przeprowadzenia zabiegu, niezbędne jest wykorzystanie dwóch, bądź czterech elektrod, które pozwalają na pobudzenie mięśni pacjenta. Tkanki są, kolejno, napinane, a następnie rozluźniane, zaś cała procedura trwa zaledwie 10 ? do 20 minut. Terapia prądem o zmiennym natężeniu przynosi korzystne efekty w leczeniu licznych dolegliwości, takich jak np. skolioza, neuralgia, czy choroba przeciążeniowa mięśni. Warto jednak rozważyć tę metodę także chcąc przyspieszyć rekonwalescencję po naciągnięciu mięśnia, czy w celu wzmocnienia napięcia mięśniowego.

    Alternatywą dla prądów o natężeniu zmiennym jest galwanizacja. Ta z kolei swoją skuteczność w leczeniu zawdzięcza działaniu prądu stałego ? o odpowiedniej dawce natężenia. Jest ono każdorazowo dostosowywane do potrzeb danego pacjenta. Galwanizacja dla wywołania optymalnych efektów może trwać nie dłużej niż 15 minut. Sam zabieg zaś polega na przytwierdzeniu do odpowiedniego miejsca na ciele pacjenta dwóch elektrod, owiniętych zwilżoną tkaniną. W następnej kolejności uruchamia się aparaturę, a tym samym przepływ prądu. Galwanizację stosuje się w celu łagodzenia stanów pourazowych, nerwobóli, zespołów bólowych oraz choroby zwyrodnieniowej stawów oraz kręgosłupa.

    Niekiedy można się też spotkać z pewnymi modyfikacjami opisanej metody. Jedną z nich jest jonoforeza. Zabieg jonoforezy polega na umieszczeniu na jednej z elektrod lekarstwa, które następnie, dzięki właściwościom prądu jest wprowadzane do organizmu pacjenta. Skuteczność tej metody oparta jest na jednoczesnym wykorzystaniu prądu i odpowiedniego medykamentu.

    Laseroterapia na ból, ostrogi, blizny, stany zapalne

    Specyficzną gałąź fizykoterapii stanowi dziedzina, opierająca się na działaniu wiązki światła laserowego. Zabieg ten jest w pełni bezpieczny i z technicznego punktu widzenia polega na przekształceniu wiązki światła w wiązkę biologiczną, która może być następnie wykorzystana w leczeniu licznych przypadłości. Laseroterapia znajduje szerokie zastosowanie w likwidowaniu stanów zapalnych, zespołów bólowych, ostróg piętowych, blizn, a także przy poważniejszych dolegliwościach, takich jak mechaniczne uszkodzenie kości. Laseroterapię wykonuje się z wykorzystaniem specjalistycznej sondy, bądź skanera, w zależności od powierzchni ciała, jaka ma być poddana leczeniu.

    Terapia polem magnetycznym

    Inaczej określana jest też magnetoterapią. W leczeniu stosuje się pole magnetyczne o odpowiednim nasileniu, tzn. o odpowiednio wysokiej częstotliwości, dostosowanej do schorzenia. Jeden zabieg z wykorzystaniem pola magnetycznego powinien trwać ok. 20 minut. Przeprowadza się go przy użyciu specjalnej aparatury, na którą składają się odpowiednio dopasowane obręcze, wydzielające dobroczynne pole magnetyczne. Urządzenie wzbudza ładunki elektryczne w zmienny ruch, co skutkuje regeneracją uszkodzonych fragmentów ciała, wspomagając  tym samym leczenie farmakologiczne. Magnetoterapia działa też przeciwbólowo i przeciwzapalnie, wspierając regenerację organizmu pacjenta. Poleca się ją przede wszystkim po przeprowadzonych operacjach, w przypadkach zerwania mięśni, zwichnięć, złamań kości, rwy kulszowej i zmian zwyrodnieniowych stawów. Warto też wiedzieć, że terapia ta pomaga przyspieszyć produkcję kolagenu oraz odbudowę tkanki kostnej.

    Fizykoterapia ? czy warto?

    W każdym wypadku podjęcie decyzji o wdrożeniu odpowiedniej terapii powinno być poprzedzone konsultacją ze specjalistą. Niewątpliwą przewagą jednak, w przypadku fizjoterapii, jest możliwość przeprowadzenia jej zarówno w przychodni rehabilitacyjnej, prywatnej klinice, jak i szpitalu. Warto pamiętać, że najlepsze rezultaty zdrowotne zauważymy przy zastosowaniu fizykoterapii w dłuższej serii zabiegów ? np. 10 lub 15.

    Zapraszamy na fizykoterapię do Medicers, Warszawa Zacisze, ul. Tużycka 31
    Więcej informacji >>

    Grafiki użyte w artykule: freepik.com

    [ratings]

    Call Now Button