Podspecjalizacje ginekologów nie każdemu są znane, ale warto wiedzieć, jacy eksperci pomagają kobietom w przypadku, gdy potrzebna jest wąska, specjalistyczna wiedza lub umiejętności. Jakie choroby leczą i jakie badania wykonują lub zlecają lekarze specjalizujący się w takich dziedzinach, jak ginekologia onkologiczna, estetyczna, dziecięca, endokrynologiczna, operacyjna lub uroginekologia?
Ginekologia onkologiczna ? co to jest?
Ginekolog-onkolog zajmuje się pacjentkami, u których zdiagnozowano nowotwory lub stany przednowotworowe organów, takich jak jajniki, jajowody, szyjka macicy, pochwa, srom czy piersi. Do tego lekarza należy udać się przede wszystkim, jeżeli wynik wymazu cytologicznego będzie nieprawidłowy lub jeżeli w badaniu USG zostaną wykryte guzy. Po zapoznaniu się z dokumentacją medyczną ginekolog-onkolog może zlecić dalsze badania, w szczególności takie jak:
- badania laboratoryjne,
- USG ginekologiczne,
- USG piersi,
- mammografia.
Ginekologia estetyczna
Ginekologia estetyczna to dziedzina, w której lekarze wykonują zabiegi mające na celu poprawę wyglądu zewnętrznych narządów płciowych lub funkcji seksualnych. Najczęściej zainteresowane ginekologią estetyczną są kobiety, których narządy płciowe uległy deformacji po porodzie lub utrudniają współżycie seksualne albo które chcą poprawić swoje życie intymne. W ramach ginekologii estetycznej wykonuje się m.in. zabiegi takie jak:
- labioplastyka (plastyka warg sromowych mniejszych),
- clitoroplastyka (plastyka łechtaczki),
- plastyka warg sromowych większych,
- hymenoplastyka (odtworzenie błony dziewiczej),
- hymenotomia (usunięcie błony dziewiczej),
- lifting pochwy (zwężenie, ujędrnienie i uniesienie przedsionka pochwy),
- waginoplastyka (plastyka pochwy),
- powiększenie punktu G,
- liporedukcja (usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej ze wzgórka łonowego).
Ginekologia specjalistyczna, związana z zabiegami estetycznymi jest jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin medycyny na świecie, szczególnie w krajach wysoko rozwiniętych.
Ginekologia dziecięca
Ginekolog dziecięcy zajmuje się pacjentkami, które nie ukończyły jeszcze 18. roku życia. Lekarz tej specjalizacji musi posiadać wiedzę z zakresu tradycyjnej ginekologii oraz pediatrii, bowiem jego pacjentkami mogą być nawet dziewczynki w pierwszych miesiącach życia. Fizykalne badanie ginekologiczne u niepełnoletnich dziewczynek przebiega w odmienny sposób niż u dorosłych ? stąd też specjalizacja lekarza odgrywa tu dużą rolę. Ginekolog dziecięcy najczęściej w swojej pracy ma do czynienia z takimi schorzeniami i problemami jak infekcje, przedwczesne dojrzewanie płciowe, bolesne miesiączkowanie, zaburzenia rozwojowe układu rozrodczego, zespół policystycznych jajników (PCOS), przewlekły ból miednicy mniejszej.
Ginekologia endokrynologiczna
Ginekolog-endokrynolog będzie idealnym lekarzem dla pacjentek, u których występują choroby tarczycy, problemy z zajściem w ciążę lub zaburzenia miesiączkowania. Pomoc ginekologa, który jest obeznany z zagadnieniami hormonalnymi jest bardzo ważna dla kobiet w okresie około menopauzalnym ? taki lekarz jest przygotowany bardzo dobrze pod kątem wdrażania hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) u kobiet.
Ginekologia operacyjna
Ginekologia operacyjna to dziedzina, w ramach której wykonuje się operacje ginekologiczne. Te są najczęściej niezbędne w leczenie różnego rodzaju torbieli jajników czy nowotworów żeńskiego układu rodnego. Wyróżnia się dwa typy zabiegów i operacji ginekologicznych:
- diagnostyczne, np. łyżeczkowanie kanału szyjki macicy, pobranie wycinków z szyjki macicy czy diagnostyczna laparoskopia;
- terapeutyczne, np. histeroskopia, wycięcie mięśniaków, wycięcie torbieli, usuwanie zrostów w jamie otrzewnej czy operacje wad wrodzonych pochwy oraz macicy.
Uroginekologia
Uroginekolog zajmuje się patologiami dna miednicy. Do najczęstszych przypadłości w tym zakresie należy nietrzymanie moczu. Lekarz uroginekolog w pierwszej kolejności zleca najczęściej zabiegi fizjoterapeutyczne czy terapię farmakologiczną, aby usunąć niepożądane objawy. Jeżeli terapia nieinwazyjna nie przyniesie oczekiwanego rezultatu, lekarz może zadecydować o przeprowadzeniu leczenia operacyjnego.
Należy pamiętać, że niebagatelne znaczenie w skutecznym leczeniu ma szybka diagnostyka ? ważne są zatem regularne kontrole ginekologiczne. Nie bójmy się zatem wizyt u ginekologa – im szybciej lekarz zdiagnozuje występujący u nas problem, tym szybciej będzie mógł wprowadzić odpowiednie leczenie w celu wyeliminowania niepożądanych objawów. Ginekologia specjalistyczna pozwala nam kierować się do lekarzy, którzy dysponują największą wiedzą i doświadczeniem w danej problematyce.
Poradnia ginekologiczna Medicers zaprasza na wizyty prywatnie i w ramach NFZ. Prowadzimy opiekę nad kobietami zdrowymi i chorymi, pacjentkami w ciąży oraz oferujemy też konsultacje w zakresie ginekologii dziecięcej.
[ratings]