Grzybica paznokci może dotyczyć nawet 10% ludzi na świecie. Schorzenie to, ma nie tylko wymiar estetyczny ? w przypadku zaniedbania może prowadzić do trwałych uszkodzeń paznokci i utrudniać poruszanie się. Leczenie grzybicy paznokci wymaga cierpliwości i uważności, a samo schorzenie jest niestety bardzo zaraźliwe.
Grzybica paznokci jest najczęściej wywoływana przez grzyby pleśniowe i drożdżopodobne oraz przez dermatofity. Paznokcie początkowo ulegają niewielkim przebarwieniom ? czasem zmiany nie są nawet widoczne na pierwszy rzut oka. Z czasem zwykle problem pogłębia się ? zmiany są coraz wyraźniejsze, płytka paznokciowa może stać się łamliwa i ulegać zniekształceniom. Grzybica paznokci jest zaraźliwa ? domownicy bardzo często cierpią na to schorzenie w tym samym czasie. Źródłem zakażenia mogą być przedmioty codziennego użytku, wanna, ręczniki a także spanie w tej samej pościeli i w jednym łóżku.
Grzybica paznokci objawy
Grzybica paznokci atakuje nie powierzchnię płytki paznokcia ? zmiany mogą pojawić się też w postaci rogowacenia podpaznokciowego oraz łożyska. Objawy grzybicy są różne, w zależności od rodzaju patogenu oraz zaatakowanych obszarów. Wygląd płytki zmienia się też wraz z postępem choroby. W początkowym stadium mogą to być np. ledwie widoczne białe plamki lub zmiana faktury płytki, a w postaci bardzo zaawansowanej zniekształcona cała płytka żółtego lub czarnego koloru.
Do najczęstszych postaci grzybicy paznokci należy onychomikoza powierzchniowa ? jej objawem są plamki na powierzchni paznokci, na ogół jaśniejsze niż kolor płytki (ale w niektórych przypadkach odwrotnie ? plamki mogą mieć kolor bardzo ciemny). W przypadku onochymikozy powierzchniowej grzyby nie przenikają na ogół to głębszych warstw paznokci ? można więc powiedzieć, że jest to grzybica paznokci w jednej z lżejszych postaci. Dużo trudniejsza do wyleczenia jest onychomikoza podpaznokciowa dalsza. W tym przypadku grzybica atakuje głębsze warstwy tkanek ? paznokcie przybierają kolor brązowo-żółty i następuje też rogowacenie podpaznokciowe ? nawet po spiłowaniu płytki paznokcia w tkankach pod nim widać często ciemne linie lub plamy. Paznokieć może też łatwiej się łamać. Infekcja czasem zajmuje też wałki paznokciowe. Proksymalna onychomikoza podpaznokciowa objawia się na ogół białymi przebarwieniami w części paznokcia przy wale paznokciowym (miejscu, z którego wyrasta paznokieć). Postacią grzybicy paznokci, która szczególnie mocno zniekształca płytkę jest onychomikoza całkowita dystroficzna ?płytka ?przerasta? i ulega bardzo dużemu zniszczeniu, matowieje i silnie przebarwia się ? może przybierać kolory żółty, brązowy aż do czarnego. Tak zniszczona płytka będzie wymagała długiego i trudnego leczenia, może też okazać się, że nie uda się już nigdy odzyskać pierwotnego wyglądu paznokci.
Jak można zarazić się grzybicą paznokci?
Grzybica paznokci jest bardzo zaraźliwa. Można się nią zarazić zarówno w domu, jak i w obiektach użyteczności publicznej.
Jeśli zarażony grzybicą jest jeden z domowników należy szczególnie wzmocnić działania prewencyjne, aby choroba nie przeniosła się na inne osoby. Łazienka powinna być dezynfekowana po każdym jej użyciu przez osobę zarażoną grzybicą paznokci. Nie wolno używać tych samych ręczników, nie powinno się też spać w tym samym łóżku. Złym pomysłem będzie też oczywiście korzystanie z tych samych kapci. Niewskazane będzie też chodzenie boso po domu.
Szczególnie niebezpieczne miejsca pod kątem zarażenia się grzybicą paznokci i stóp to szatnie w obiektach sportowych, baseny i prysznice. Trzeba uważać też na łazienki w hotelach, a także unikać chodzenia boso w pokojach hotelowych.
Grzybica paznokci atakuje z większą skutecznością osoby, które mają obniżoną odporność ? np. po leczeniu antybiotykami lub w związku z przyjmowaniem leków immunosupresyjnych (stosuje się je np. przy przeszczepach oraz leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS). Zakażeniom sprzyja także otyłość i cukrzyca. Znaczenie ma też obuwie ? grzybica paznokci często atakuje osoby noszące w pracy nieprzemakalne, szczelne buty z tworzyw sztucznych (np. gumowe kalosze, buty rybackie) a także używające przepoconego, niewysuszonego obuwie ? np. sportowców.
Leczenie grzybicy paznokci
Do leczenia używa się obecnie zarówno preparatów dostępnych na receptę jak i coraz szerszej gamy leków bez recepty. Zawsze jednak sytuację powinien ocenić dobry dermatolog i zalecić najbardziej skuteczną terapię. Czasem leczenie ogranicza się do preparatów nakładanych miejscowo, ale często potrzebne są też leki doustne. Do najpopularniejszych leków na receptę należą terbinafine, leki azolowe, gryzeofulwina oraz Itrakonazol. Leki bez recepty do stosowania miejscowego zawierają często cyklpiroks, mocznik, kwas mlekowy oraz olejki ? np. Eukaliptusowy czy rycynowy. Na rynku jest wiele preparatów bez recepty, które nie pomogą w walce z postaciami grzybicy, atakującymi głębsze warstwy płytki, ale mogą np. pomagać zapobiegać nawrotom. Niektóre z nich prewencyjnie stosują osoby uprawiające sport i korzystające ze wspólnych szatni i sanitariatów.
Wyleczenie grzybicy wymaga konsekwencji i cierpliwości. Zawsze w przypadku podejrzenia wystąpienia tej dolegliwości, należy skontaktować się z lekarzem. Zapraszamy do Medicers: dermatolog Targówek, ul. Tużycka 31.
Grafiki użyte w artykule: pressfoto i brgfx (Freepik.com)
[ratings]