Przejdź do treści
Strona główna » Porady ekspertów » Rehabilitacja kręgosłupa – metody

Rehabilitacja kręgosłupa – metody

    rehabilitacja kręgosłupa

    Jak się rehabilituje kręgosłup? Jakie metody stosują fizjoterapeuci, aby przywrócić sprawność, zmniejszyć dolegliwości bólowe lub poprawić postawę? Co może zdziałać fizjoterapia, terapia manualna, albo elektroterapia?

    Kręgosłup stabilizuje naszą postawę, daje wsparcie ciału i mięśniom. A przede wszystkim pozwala na swobodne poruszanie się oraz zginanie  i skręcanie naszego ciała. To także ochrona rdzenia kręgowego, który jest podstawowym kanałem komunikacyjnym pomiędzy mózgiem a ciałem. Jakie metody rehabilitacji są stosowane w przypadku kręgosłupa lędźwiowego, szyjnego czy odcinka piersiowego? Zobaczmy. Wiele z opisywanych poniżej metod oferuje nasza rehabilitacja na Targówku, w przychodni Medicers.

     

    Fizjoterapia – najpopularniejsza metoda rehabilitacji kręgosłupa

    Jedną z najczęściej stosowanych metod rehabilitacji jest fizjoterapia. To dziedzina medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem i zapobieganiem różnym problemom zdrowotnym poprzez stosowanie technik fizycznych, ćwiczeń terapeutycznych, masażu oraz innych metod fizycznych. Celem fizjoterapii jest przywrócenie lub poprawa funkcji ciała, zmniejszenie bólu, przywrócenie zakresu ruchu oraz poprawa ogólnej jakości życia pacjenta. Fizjoterapeuci wykorzystują swoją wiedzę na temat anatomii, fizjologii i biomechaniki do tego jak rehabilitować kręgosłup. Pracują zarówno z osobami chorymi, jak i zdrowymi, aby pomóc im w radzeniu sobie z bólem, poprawie funkcji ruchowych, rehabilitacji po urazach, operacjach, czy chorobach przewlekłych.  Do popularnych technik należy tutaj m.in. masaż, elektroterapia czy terapia manualna.


    Rehabilitacja kręgosłupa – masaż klasyczny, głęboki i punktowy

    Masaż kręgosłupa może pomóc w łagodzeniu napięcia mięśniowego, w poprawie krążenia krwi, czy zmniejszeniu bólu i poprawie elastyczności tkanek. Istnieje wiele technik masażu, takich jak masaż klasyczny, masaż głęboki, masaż punktowy czy masaż relaksacyjny, które mogą być stosowane z powodzeniem w rehabilitacji kręgosłupa. Kolejna metoda rehabilitacji kręgosłupa, czyli manualna terapia opiera się na bezpośrednim działaniu terapeuty na kręgosłup pacjenta. Może obejmować techniki manipulacyjne, mobilizacje stawów, techniki rozluźniające mięśnie czy techniki rektyfikacyjne. Celem manualnej terapii jest przywrócenie prawidłowej funkcji kręgosłupa poprzez korekcję niewłaściwych ułożeń stawów i mięśni.

    Elektroterapia to z kolejna z metod stosowanych w rehabilitacji kręgosłupa. Polega na wykorzystaniu prądu elektrycznego, który jest pomocny w łagodzeniu bólu, redukcji stanu zapalnego, poprawie krążenia krwi oraz poprawie funkcji mięśni i tkanek. Metoda ta może być stosowana do elektrostymulacji mięśni w celu pobudzenia ich skurczu. Może pomóc także w poprawie stabilności kręgosłupa i przywróceniu prawidłowego wzorca ruchu. A poprzez stosowanie impulsów elektrycznych blokować przewodzenie sygnałów bólowych do mózgu.

     

    Rehabilitacja odcinka szyjnego, piersiowego i lędźwiowego kręgosłupa

    Rehabilitacja kręgosłupa szyjnego ma na celu zmniejszenie bólu, poprawę zakresu ruchu, wzmocnienie mięśni, poprawę postawy oraz przywrócenie funkcji kręgosłupa szyjnego. Istnieje kilka skutecznych metod rehabilitacji kręgosłupa szyjnego, które mogą być stosowane w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta. Sprawdzą tutaj ćwiczenia terapeutyczne oraz masaż, które wzmocnią mięśnie szyi, poprawią elastyczność oraz zakresu ruchu kręgosłupa szyjnego. W przypadku rehabilitacji kręgosłupa szyjnego ważne jest również korygowanie złych nawyków postawy i poprawa ergonomii. Fizjoterapeuta może doradzić w sprawie prawidłowej techniki siedzenia, spania czy podnoszenia ciężarów. Wszystko to może wpływać na stan kręgosłupa szyjnego.

     

    Rehabilitacja odcinka piersiowego i lędźwiowego kręgosłupa

    Rehabilitacja odcinka lędźwiowego kręgosłupa jest zwykle skierowana na zmniejszenie bólu, poprawę funkcji, wzmocnienie mięśni oraz przywrócenie ruchomości. Oprócz ćwiczeń terapeutycznych, świetnie sprawdzi się pływanie i ćwiczenia w wodzie, która zapewnia lekkość i redukuje obciążenie na kręgosłup. Jednocześnie umożliwia wykonywanie ćwiczeń wzmacniających i rozciągających. Istotna jest także edukacja pacjenta na temat prawidłowej postawy, ergonomii, technik podnoszenia ciężarów oraz profilaktyki urazów. Pacjenci powinni być świadomi czynników ryzyka i wiedzieć, jak unikać sytuacji, które mogą prowadzić do urazu lub pogorszenia stanu kręgosłupa. Jeśli chodzi o metody rehabilitacji kręgosłupa piersiowego stosowaną często metodą jest stymulacja nerwowo-mięśniowa. Jej celem jest poprawa siły i funkcji mięśni piersiowych oraz pleców. Także aktywność fizyczna odgrywa istotną rolę. Pływanie, joga, tai chi czy spacerowanie, może pomóc w utrzymaniu elastyczności i siły mięśni, poprawie postawy oraz redukcji bólu w kręgosłupie piersiowym.

     

    Co daje rehabilitacja kręgosłupa?

    Rehabilitacja kręgosłupa za pomocą specjalnych programów ćwiczeń fizjoterapeutycznych daje efekty, w postaci wzmocnienia mięśni wokół kręgosłupa, poprawy zakresu ruchu i elastyczności. Ćwiczenia można wykonywać zarówno podczas sesji z fizjoterapeutą, jak i samodzielne w domu. Fizjoterapeuci stosują różne techniki, takie jak ćwiczenia terapeutyczne, masaż, mobilizacje stawów, elektroterapia czy ultradźwięki, aby poprawić siłę i elastyczność mięśni, zmniejszyć ból i poprawić funkcję kręgosłupa. Istotną sprawą, jest aby fizjoterapię przeprowadzał wykwalifikowany fizjoterapeuta, który dostosuje program leczenia do indywidualnych potrzeb pacjenta. Przed rozpoczęciem fizjoterapii zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą  (Targówek, Medicers, Tużycka 31 ). Można dzięki temu uzyskać odpowiednią diagnozę i plan terapeutyczny na leczenie kręgosłupa.

    Foto tytułowe: nensuria – Freepik.com

    Call Now Button