Hemoroidy – przyczyny, objawy, leczenie

hemoroidy leczenie targówek

Nazwa „hemoroidy” jest używana potocznie na określenie schorzenia guzków krwawniczych odbytu. Nie jest to do końca właściwe, ponieważ hemoroidy, to właśnie te guzki. A przykra i czasem bolesna przypadłość to w zasadzie powiększenie hemoroidów zwane też chorobą hemoroidalną. Problemy z hemoroidami można dziś leczyć skutecznie na wiele sposobów.

Guzki krwawnicze, czyli hemoroidy to struktury naczyń krwionośnych, które odpowiadają m.in. za uszczelnienie odbytu i spełniają ważne zadania w kontroli wydalania kału. Gdy dochodzi o ich powiększenia, zaczynają się dolegliwości bólowe połączone z krwawieniem. Jakie są przyczyny choroby hemoroidalnej?

 

Hemoroidy – przyczyny zapalenia i krwawienia

Przyczyny problemów z hemoroidami, mimo powszechności tego schorzenia nie są jednoznacznie stwierdzone. Znamy czynniki ryzyka, ale ich bezpośrednie powiązanie z wystąpieniem choroby nie jest w każdym przypadku jednoznacznie potwierdzone.

Czynnikiem, któremu przypisuje się szczególnie duże znaczenie w wystąpieniu choroby hemoroidów jest skłonność do zaparć, ale także biegunek. Problematyczne są wszelkie zaburzenia wypróżniania, ponieważ wiąże się z nimi często wzrost napięć w okolicach odbytu oraz zwiększenie ciśnienia w jamie brzusznej. W związku z tym, niewskazane jest także długotrwałe przebywania w toalecie, które także sprzyja niepotrzebnemu, przedłużonemu napięciu.

Do ważnych czynników ryzyka należy także siedzący tryb życia – wynika to z tego, że w pozycji siedzącej także zwiększa się ciśnienie krwi w naczyniach umiejscowionych w okolicach odbytu. To powoduje zaburzenia przepływu krwi i zmiany naczyń krwionośnych, m.in. także hemoroidów.

 

Otyłość zwiększa ryzyko powiększonych hemoroidów

Nadwaga i otyłość zwiększają także prawdopodobieństwo, że hemoroidy ulegną powiększeniu. Obydwa te problemy silnie wiążą się ze wskazanym powyżej siedzącym trybem życia. Prawdziwa „epidemia otyłości” w kręgu zachodniej cywilizacji wyraźnie łączy się ze zwiększoną zapadalnością na schorzenia hemoroidów. Coraz częściej spędzamy czas w pozycji siedzącej (zwiększającej ciśnienie w naczyniach krwionośnych odbytu) ponieważ pracujemy i spędzamy czas wolny przy komputerze i jeździmy częściej samochodami. Praca siedząca i brak ruchu mocno wiążą się też z podwyższonym poziomem stresu, który nie ulega w żadnym stopniu rozładowaniu dzięki aktywności fizycznej. A to z kolei dokłada kolejny problem oddziałujący na ryzyko hemoroidów: zaburzenia wypróżnień o podłożu nerwowym. Stres bardzo często bywa przyczyną problemów z trawieniem, biegunek i zaparć.

 

Powiększone hemoroidy zapisane w genach

Naukowcy uważają, że skłonność do problemów z hemoroidami może być też uwarunkowana genetycznie. Podobnie bywa w innych schorzeniach naczyniowych – np. w przewlekłej niewydolności żylnej, odpowiedzialnej za powstawanie żylaków nóg. Jednak wiele zależy także od nas samych – ryzyko wystąpienia choroby hemoroidalnej może zmniejszać np. odpowiednia dieta, bogata w błonnik, aktywność fizyczna, częste zmienianie pozycji podczas wykonywania pracy siedzącej, dbałość o utrzymanie odpowiedniej masy ciała. Należy też przeciwdziałać zaparciom – a tu także istotne jest stosowanie odpowiednio dobranej diety (tu może pomóc nam profesjonalny dietetyk) oraz picie dużej ilości płynów.

 

Leczenie hemoroidów – jak może pomóc nam chirurg naczyniowy?

Jeśli mamy problemy z hemoroidami, należy działać jak najszybciej. Wiele osób unika kontaktu z lekarzem bardzo długo i zgłasza się dopiero gdy dolegliwości bólowe stają się nie do wytrzymania oraz pojawia się silne krwawienie. Jak może pomóc nam lekarz?

W początkowych stadiach choroby, skuteczne może okazać się stosowanie środków które łagodzą podrażnienia, działają obkurczająco i przeciwzapalnie. Jeśli jednak problem narasta, konieczne mogą się okazać mniej lub bardziej inwazyjne zabiegi. Hemoroidy można podwiązać tak, aby zahamowany został dopływ krwi do naczynia, co powoduje jego obumarcie i odpadnięcie. Innym sposobem jest skleroterapia, stosowana także z powodzeniem przy żylakach kończyn. W tym przypadku, poprzez wstrzyknięcie odpowiednich substancji uzyskuje się zamknięcie ścian naczynia krwionośnego i jego obkurczenie. Lekarze mogą też przeprowadzić operację wycięcia hemoroidów lub hemoroidektomię, czyli zabieg częściowego usunięcia tkanki naczyń połączonej z korektą położenia pozostawionych części naczyń. Lekarze dobierają odpowiedni sposób leczenia do zaawansowania choroby hemoroidalnej, mając na uwadze ryzyko nawrotów problemu oraz ewentualne powikłania.

Zapraszamy do poradni chorób naczyń w Medicers, Warszawa Zacisze, ul. Tużycka 31
Więcej informacji >>

Grafiki użyte w artykule: freepik.com

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdki (Głosów:1 Średnia: 5,00 z 5)
Loading...