Leczenie żylaków jest dziś o wiele skuteczniejsze niż dawniej. Mało inwazyjne usuwanie uszkodzonych żył, skleroterapia, leczenie laserem lub falami radiowymi. Nowoczesna medycyna oferuje pacjentom coraz więcej możliwości. Po pomoc możemy zgłosić się do flebologa, angiologa lub chirurga naczyniowego. Jak się pozbyć żylaków?
Szacuje się, że nawet co trzecia kobieta i co piąty mężczyzna ma problem z żylakami. To nie tylko problem natury estetycznej ? zaniedbane prowadzą bowiem do poważniejszych problemów. Dlatego, jeśli zauważasz u siebie ten problem, musisz zacząć działać! Jakie są główne powody pojawiania się żylaków? Jak wygląda nowoczesne leczenie? Do jakiego lekarza udać się po pomoc?
Żylaki ? dlaczego powstają?
Powstawanie żylaków tłumaczone jest kilkoma różnymi procesami, jednak coraz większą wagę przypisuje się niestety genetyce. To właśnie wrodzone uwarunkowanie do nieprawidłowej budowy i działania zastawek żylnych w największym stopniu przyczynia się do powstawania żylaków w późniejszym wieku. Nieprawidłowo działające zastawki mogą sprawiać, że krew zacznie krążyć zwrotnie, w stronę układu powierzchownego, który się rozciąga i wydłuża. Właśnie to przyczynia się najczęściej do powstawania żylaków. Nie jest to jedyny powód ich powstawania ? żylakom sprzyjają także nadwaga, praca stojąca, regularne przebywanie w wysokiej temperaturze, podnoszenie ciężarów, przebyta ciąża oraz wiek.
Objawy i konsekwencje żylaków
Łagodne objawy żylaków są początkowo głównie problemem estetycznym ? pojawiają się sinawe uwypuklenia uwidaczniające przebieg żył. Często towarzyszy im także swędzenie i skurcze, atakujące głównie nocą. Szczególnie uciążliwe staje się to dla kobiet, którym objawy nasilają się w okolicach menstruacji. Bardziej zaawansowane stadium prowadzi do poważniejszych dolegliwości ? m.in. zapalenia żył powierzchniowych, któremu często towarzyszy ból, zaczerwienia skóry i wyczuwalne zgrubienia. W mało zaawansowanych zmianach objawy mogą ustąpić w wyniku leczenia heparyną i lekami przeciwzapalnymi. Jednak należy się liczyć z tym, że konieczna będzie stała kontrola lekarska i w przypadku pogłębiania się problemu, dalsze leczenie. Na szczęście, wbrew powszechnym opiniom żylaki nie wiążą się automatycznie z zakrzepicą żył głębokich, nie powodują też gwałtownego zwiększenia się ryzyka zatoru płucnego.
Nie istnieją dziś jeszcze w pełni skuteczne oraz powszechnie stosowane sposoby na naprawę i odbudowę uszkodzonych naczyń krwionośnych, a w dodatku żylaki na dużych żyłach można usunąć wyłącznie chirurgicznie. Dlatego bardzo ważne jest, by nie zwlekać z wizytą u lekarza ? szczególnie, że nowoczesne metody leczenia pozwalają na naprawdę skuteczne usunięcie problemu. Do wizyty u lekarza powinny skłonić nas zwłaszcza:
- obrzęk i ból nóg, które nie ustępują i z czasem stają się trudne do zniesienia,
- zmiany zapalne,
- objawy zapalenia żył ? intensywny ból, stwardnienia, podrażnienia,
Nowoczesne sposoby na leczenie żylaków
Do niedawna główną metodą leczenia żylaków był zabieg operacyjny, polegający na usunięciu całej niewydolnej żyły, żylaków i przerwaniu ciągłości perforatorów. Dziś takie operacje są coraz mniej inwazyjne – najczęściej (w przypadku usuwania żyły odpiszczelowej) wykonuje się nacięcie w pachwinie i drugie ponad żyłą (przy kolanie lub kostce) a następnie przy pomocy sondy usuwa całą żyłę. Po takim zabiegu pacjent przez tydzień musi chodzić w pończosze uciskowej i powinien unikać długotrwałego stania lub siedzenia. Nawet do kilku miesięcy należy nosić pończochy lub opaskę uciskową. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość usunięcia żył dużego rozmiaru. Dlatego wykorzystuje się ją w przypadku żylaków, które osiągnęły znaczne rozmiary.
Obecnie, mamy możliwość skorzystania ze zdecydowanie mniej inwazyjnych, ale także bardzo skutecznych i bezbolesnych metod leczenia. Warto wcześnie reagować na pojawiające się żylaki i umówić się na wizytę u flebologa, angiologa lub chirurga naczyniowego.
Jedną z najczęściej wykorzystywanych obecnie metod leczenia jest skleroterapia, która polega na wstrzyknięciu w uszkodzoną żyłę substancji obkurczającej. Powoduje to niedrożność żyły i jej stany zapalne, przez co zamknięciu ulega jej światło ? staje się niedrożna. Pacjent może szybko powrócić do normalnego życia, unikając jedynie intensywnego wysiłku bezpośrednio po zabiegu.
Inną nowoczesną i małoinwazyjną metodą leczenia żylaków, jest laserowe zamykanie wewnątrzżylne. Zasada działania w istocie jest dość podobna do skleroterapii ? z tą różnicą, że zamiast płynu czy pianki do światła naczynia krwionośnego wprowadza się światłowód, z którego wydostaje się promieniowanie laserowe, powodujące obkurczanie się żyły. Tę metodą stosuje się dziś raczej do małych naczyń i często łączy z miniflebektomią.
Do leczenia żylaków stosuje się również fale radiowe, parę wodną, termokoagulację, krioterapię czy środki farmakologiczne. Ważne jest podjęcie działań we wczesnej fazie, zanim pojawią się one na największych naczyniach krwionośnych. Wówczas szansa na skuteczne się ich pozbycie jest naprawdę wysoka.
Jak się pozbyć żylaków?
Przeprowadzenie zabiegu usunięcia żylaków nie gwarantuje, że nie pojawią się kolejne (często problem ma podłoże genetyczne). Najważniejsze jest jednak, aby nie dopuścić do rozwinięcia się zaawansowanego stadium choroby, które przysparza bólu i redukuje szanse na skuteczne leczenie i odwrócenie zaistniałych zmian. Jak najszybciej po pojawieniu się pierwszych objawów żylaków, powinna nastąpić konsultacja z lekarzem, który zaproponuje podjęcie nieinwazyjnej terapii lub wyśle pacjenta do chirurga naczyniowego, a ten dobierze odpowiedni zabieg lub operację.
[ratings]