Przejdź do treści
Strona główna » Porady ekspertów » Jak się przygotować do pobrania krwi?

Jak się przygotować do pobrania krwi?

    jak się przygotować do pobrania krwi

    Jakie są zalecenia przed pobraniem krwi? Czy pić dużo wody, a może nie pić? Czy można coś zjeść? Czy można brać leki? Przedstawiamy zalecenia przed badaniem krwi.

    Jak się przygotować do pobrania krwi?

    Najważniejsze zasady:

    Pijemy niegazowaną wodę. Wypijamy ilości standardowe, tak aby nie iść na pobranie krwi odwodnieni. Jeśli badanie jest rano wypijamy 1-2 szklanki, aby uzupełnić płyny po nocy.
    Unikamy jedzenia. Jeśli badanie jest rano, przychodzimy na czczo. Jeśli byłoby wieczorem, nie jemy na 5-6 godzin przed badaniem. Dotyczy to większości badań, ale nie wszystkich.
    Unikamy wysiłku bezpośrednio przed pobraniem krwi. Nie wykonujemy czynności, które mogą spowodować podniesienie ciśnienia krwi.
    Nie pijemy alkoholu w dniach poprzedzających pobranie ? im dłużej, tym lepiej.

    A teraz wyjaśnijmy, dlaczego trzeba zwracać uwagę na zalecenia przed badaniem krwi.

     

    Czy trzeba być na czczo w trakcie pobierania krwi?

    Tak należy być na czczo. Dlaczego? Podstawowym powodem jest to, że skład posiłku może znacząco wpłynąć na wyniki badań. Szczególnie jeśli np. badamy poziom glukozy. Jeżeli będąc na czczo mamy cukier w normie, to po spożyciu posiłku możemy znacznie tę normę przekroczyć. Zwłaszcza jeśli zjemy pokarmy, które mają wysoki indeks glikemiczny. Może to być np. białe, pszenne pieczywo, makaron lub kandyzowane owoce. Jeśli dodatkowo popijemy to słodzonym, gazowanym napojem, wyniki badania krwi mogą być mocno zafałszowane.

     

    Czy przed pobraniem krwi trzeba pić dużo wody?

    Podczas pobierania krwi nasz organizm powinien być prawidłowo nawodniony. Oznacza to, że w okresie przed badaniem powinniśmy pić tyle wody, ile się zaleca dla utrzymania normalnej, dobrej kondycji organizmu. Jeśli na co dzień pijemy za mało, szczególnie powinniśmy zadbać o zmianę złych nawyków przed pobraniem krwi ? może uda nam się je zmienić trwale? Mitem natomiast jest to, że należy pić dużo więcej wody niż zwykle ? takie są zalecenia przed USG pęcherza, a nie przed pobraniem krwi.
    Jeśli organizm pacjenta jest słabo nawodniony, a krew zagęszczona, trudniej będzie pobrać krew. Zabieg może się przedłużać, stanie się uciążliwy i wkradnie się nerwowa atmosfera. Dodatkowo, przy słabym nawodnieniu, pielęgniarce trudniej może być odnaleźć odpowiednie miejsce do wkłucia igły ? naczynia bywają wtedy mniej widoczne.

     

    Dlaczego należy unikać używek przed pobraniem krwi?

    Stosowanie używek przed pobraniem krwi może bardzo negatywnie wpłynąć na jego wynik oraz przebieg. Dlaczego?

    • Alkohol
      Po pierwsze rozrzedza krew. Po drugie, w trakcie jego trawienia wydziela się enzym GGTP, którego duże stężenie we krwi osoby która nie piła alkoholu, mogłoby sugerować problemy z woreczkiem żółciowym.
    • Palenie

    Wpływa ono negatywnie na poziom hemoglobiny, negatywnie wpływa na stan pacjenta po pobraniu krwi, gdyż jest on bardziej osłabiony (nie jest wskazane też palenie papierosów tuż po pobraniu krwi, gdyż grozi to nawet omdleniem).

    • Kawa

    Podnosi ciśnienie, co może powodować problemy z zatamowaniem krwawienia. Może też wpływać na pomiar hemoglobiny.

    • Słodycze
      Znacząco podnoszą poziom cukru, mogą też podwyższyć poziom cholesterolu oraz powodować zwiększone wydzielanie enzymów wątrobowych.

    Czy przed pobraniem krwi można przyjąć leki?

    Tutaj najlepiej skonsultować się z lekarzem, gdyż na przykład niektóre leki rozrzedzają krew, a co za tym idzie, zachodzi większe ryzyko krwotoku. Tak samo jest w przypadku gdy pacjent bierze leki stałe tu zawsze należy skonsultować się z lekarzem zlecającym badanie, a jeśli zapomnimy ? warto odpowiednio wcześnie ? np. na jeden lub dwa dni przed pobraniem krwi, zadzwonić choćby do gabinetu zabiegowego i zapytać. Dotyczy to także wielu suplementów, które mogą np. wpływać na poziom glukozy albo żelaza we krwi. O tym także trzeba poinformować o ich stałym przyjmowaniu lekarza.

    Czy przed badaniem dozwolony jest wysiłek fizyczny np. bieganie?

    Przed pobraniem krwi nie jest wskazany wysiłek fizyczny. Dlaczego?

    • Podnosi ciśnienie krwi, co może zwiększać ryzyko krwotoku.
    • Intensywny trening może wpłynąć na wyniki badań ? może na przykład powodować zafałszowanie wyników hemoglobiny i glukozy, a nawet enzymów wątrobowych.
    • Duży wysiłek fizyczny może być zbyt obciążający dla organizmu, co może w skrajnych przypadkach skutkować omdleniem podczas pobierania krwi.

    Jak się przygotować do pobrania krwi? Na pewno jeśli chcemy uzyskać wyniki krwi odzwierciedlające stan faktyczny, warto zastosować się dokładnie do zaleceń – nie lekceważyć żadnego z opisanych powyżej punktów. W razie jakichkolwiek wątpliwości, najlepiej dopytać lekarza ? szczególnie dotyczy to zażywania lekarstw.

     

    Zapraszamy na do korzystania z szerokiej gamy badań laboratoryjnych w przychodni Medicers.

    Foto tytułowe: www.freepik.com

    Call Now Button