Przejdź do treści
Strona główna » Porady ekspertów » Leczenie jaskry i zaćmy ? jak może pomóc dobry okulista?

Leczenie jaskry i zaćmy ? jak może pomóc dobry okulista?

    leczenie jaskry okulista targówek

    Dobry okulista może nam dziś pomóc zachować możliwie najlepszy wzrok do późnej starości. Osoby w wieku 40+ odczuwają zwykle pogorszenie widzenia. Niestety wraz z wiekiem wzrasta ryzyko wystąpienia schorzeń narządu wzroku, takich jak zaćma, jaskra czy starczowzroczność. Leczenie jaskry i zaćmy jest dziś bardzo skuteczne, a zwyrodnienie plamki żółtej można powstrzymywać. Ważne jest wczesne wykrycie choroby.

    Leczenie jaskry. Okulista może skutecznie pomóc

    Główną przyczyną jaskry jest podwyższone ciśnienie śródgałkowe, które jest efektem zbyt dużej produkcji cieczy wodnistej lub utrudnionym jej odpływem z gałki ocznej. Do najczęstszych objawów należy światłowstręt oraz problemy z dostosowaniem się wzroku do ciemności. Jaskra oznacza zawężenie pola widzenia, które w przypadku zaniedbania tej choroby, stale postępuje. W pierwszym etapie schorzenia pacjent przestaje zauważać przedmioty znajdujące się na obrzeżach pola widzenia. Końcowa faza tej choroby powoduje zanik nerwów wzrokowych i nieuleczalną ślepotę. Ryzyko wystąpienia choroby zwiększają m.in: wiek powyżej 35-40 roku życia, nadciśnienie lub niedociśnienie tętnicze, migreny, stres, wady wzroku oraz obciążenia rodzinne. Okulista leczenie jaskry rozpocznie na ogół stosując krople obniżające ciśnienie w oku. W przypadku braku rezultatów coraz częściej wykonuje się zabiegi ultradźwiękowe lub laserowe. W ostateczności stosuje się leczenie jaskry operacyjne. Operacja na jaskrę (trabekulektomia) polega na wytworzeniu przetoki w tkankach oka, która pozwala na odpływ cieczy wodnistej. Aby uniknąć konsekwencji jaskry najlepiej wykonywać okresowo badania oczu. Można zgłosić się do okulisty w przychodni Medicers, gdzie działa poradnia okulistyczna, Targówek ul. Tużycka 31.

    Zaćma (katarakta) ? częsta u seniorów

    Zaćma (inaczej też: Katarakta) to schorzenie polegające na zmętnieniu soczewki, które postępuje wraz ze starzeniem się organizmu. Ryzyko wystąpienia zaćmy jest największe po 60 roku życia. U osób młodszych pojawia się w następstwie urazów, pracy w szkodliwych warunkach, chorób (np. cukrzycy) czy obciążeń genetycznych. Do głównych objawów choroby zalicza się: problemy z ostrością widzianego obrazu i z widzeniem po zmroku. W przypadku niewielkich zmian leczenie zaćmy polega na podawaniu kropli do oczu. Stosowanie ich jest rozwiązaniem tymczasowym, bo tylko operacja katarakty jest w stanie poprawić komfort widzenia. Dawniej stosowano metodę wewnątrztorebkową w wyniku, której usuwano soczewkę. Obecnie stosuje się metodę zewnątrztorebkową polegającą na zastąpieniu uszkodzonej soczewki implantem. Obecnie operacja zaćmy jest dostępna z użyciem nowoczesnych soczewek zapewniających możliwość prawidłowego widzenia bez szkieł korekcyjnych, a co więcej, najlepsze implanty pozwalają też usunąć jednocześnie efekt starczowzroczności.

    Starczowzroczność (prezbiopia) ? gdy konieczne stają się okulary do czytania

    Starczowzroczność to efekt naturalnego procesu starzenia się oczu. Pierwsze objawy tego schorzenia obserwuje się u osób po 40 roku życia, które zaczynają mieć problemy z widzeniem i czytaniem z niewielkiej odległości. Przyczyną starczowzroczności jest mniejsza elastyczność soczewki, która traci zdolność widzenia obiektów z bliska i z daleka. Prezbiopii nie da się zapobiegać, a można jedynie spowolnić jej postęp poprzez noszenie okularów ze szkłami korekcyjnymi. Coraz częściej starczowzroczność likwiduje się za pomocą metod chirurgicznych lub laserowej korekcji wzroku. Operacja wymiany naturalnej soczewki na implant (tak jak w przypadku zaćmy), pozwala zminimalizować efekty starczowzroczności, o ile użyte zostaną soczewki wieloogniskowe (multifokalne).

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD)

    AMD najczęściej występuje u osób starszych, ponieważ także związane jest z wiekiem. Podatność na chorobę jest większa u palaczy oraz osób, które spędzają wiele czasu na słońcu bez odpowiedniej ochrony oczu. Przyczyny choroby nie są do końca znane. Objawy AMD to rozmycie obrazu w taki sposób, że w centrum pola widzenia dostrzega się tylko ciemne plamy. Z czasem chory ma problemy z codziennym funkcjonowaniem i może całkowicie utracić wzrok w centralnej części. Zwyrodnienie plamki żółtej jest chorobą nieuleczalną. Stosuje się jedynie środki, które mają za zadanie opóźnić i zahamować objawy choroby. Wyróżnia się dwa główne rodzaje AMD:

    • suchą ? pojawia się z reguły u osób po 70 roku życia. Zmiany mają charakter zanikowy i powstają powoli. Leczenie opiera się na podawaniu leków usprawniających krążenie, luteiny, kwasów omega-3 oraz witamin i minerałów działających antyoksydacyjnie;
    • mokrą – występuje u pacjentów po 50 roku życia. W przypadku tej postaci stosuje się preparaty anty-VEGF lub terapię fotodynamiczną z użyciem lasera ? te metody nie leczą AMD, ale mogą powstrzymać dalszy rozwój zmian chorobowych.

    Profilaktyczne badania wzroku kluczem do zdrowia

    Mimo że wielu chorób narządu wzroku nie da się uniknąć, warto regularnie odwiedzać okulistę. Wcześnie wykryte objawy choroby pozwolą na powstrzymanie jej na wczesnym etapie, złagodzenie objawów, a w przypadku niektórych na całkowite wyleczenie. Medycyna ciągle się rozwija, więc niewykluczone, że w najbliższych latach nawet AMD będzie uleczalne.

    Foto tytułowe: www.freepik.com

    [ratings]

    Call Now Button