Przejdź do treści
Strona główna » Porady ekspertów » Menopauza ? objawy i przyczyny. W czym może pomóc endokrynolog?

Menopauza ? objawy i przyczyny. W czym może pomóc endokrynolog?

    menopauza endokrynolog może pomóc

    Średni wiek, w którym Polki przechodzą menopauzę to 51 lat. Objawy nadchodzących zmian można odczuć na ogół kilka lat przed ostatnią w życiu miesiączką. Są one często dość uciążliwe, ale można sobie z nimi dziś skutecznie radzić?

    Objawy menopauzy

    Do najczęstszych objawów zbliżającej się menopauzy należą zaburzenia regulacji ciepła w organizmie objawiające się ?uderzeniami gorąca?, którym towarzyszy często nadmierna potliwość oraz zaczerwienienie skóry. W największym stopniu objawy te koncentrują się wokół głowy i karku. Kobiety w wieku okołomenopauzalnym często w nocy budzą się oblane potem. Pogarsza się też jakość snu, który staje się niespokojny i płytszy, pojawiają się problemy z zasypianiem lub nagłym wybudzaniem w środku nocy.

    Do innych, popularnych objawów należą też problemy z suchością pochwy, zwiększone ryzyko infekcji intymnych oraz podrażnień a także bolesność podczas stosunków. To efekt zmniejszenia grubości ścian pochwy oraz zmieniającego się w niekorzystny sposób Ph.

    Zbliżająca się menopauza może też wiązać się z przewlekłym zmęczeniem oraz bólami głowy i wahaniami nastroju (wszystko to skutek zmian hormonalnych).

    Czym jest menopauza?

    Menopauza to ostatnie krwawienie miesiączkowe w życiu kobiety. Stwierdza się ją po 12 miesiącach, w ciągu których nie wystąpiła miesiączka, jeśli przyczyną tego stanu nie są choroby, a zatem uznaje się, że jest to naturalny zanik aktywności jajników. Menopauzę poprzedza premenopauza, czyli okres na ogół kilku lat, w czasie których miesiączki stają się nieregularne oraz występują opisane wyżej objawy, związane ze zmianami hormonalnymi. W okresie premenopauzy aktywność jajników kobiety stopniowo się zmniejsza, aż do całkowitego wygaśnięcia. Czas obejmujący kilka lat przed oraz po ostatniej miesiączce określa się jako perimenopauzę. Menopauza oznacza zakończenie okresu rozrodczego i jest naturalnym etapem życia. Medycyna pomaga dziś kobietom przejść przez ten niełatwy czas, łagodząc zarówno dolegliwości fizyczne, jak i nie mniej ważne, psychiczne oraz emocjonalne.

    Łagodzenie objawów menopauzy

    W okresie okołomenopauzalnym warto konsultować się zarówno z endokrynologiem, jak i ginekologiem oraz dietetykiem i psychologiem. Lekarze wszystkich tych specjalności, w razie potrzeby mogę pomóc kobiecie, poprawiając jej komfort życia.

    Endokrynolog, w razie konieczności może zalecić HTZ, czyli hormonalną terapię zastępczą. Podawanie hormonów pomaga łagodzić m.in. objawy, takie jak uderzenia gorąca, nadmierną potliwość, zmęczenie oraz wahania nastrojów. Kuracja hormonalna może też pozytywnie wpłynąć na libido oraz chronić przed osteoporozą oraz schorzeniami kardiologicznymi. Lekarz decyduje o  zastosowaniu HTZ analizując stan zdrowia kobiety oraz kalkulując ewentualne ryzyka. Nie każda kobieta może stosować hormonalną terapię zastępczą. Przeciwskazaniami są problemy kardiologiczne (zawał, zakrzepica) oraz nowotworowe (nowotwory piersi, sutka, dróg rodnych).

    Opieka ginekologa w okresie okołomenopauzalnym jest szczególnie istotna w obliczu częstych problemów z infekcjami intymnymi, bolesnością stosunków seksualnych, zmianami następującymi w obrębie narządów płciowych.

    Dietetyk może pomóc kobietom w okresie menopauzy poradzić sobie z często pojawiającymi się problemami z utrzymaniem wagi. Zmiany hormonalne i spowolnienie metabolizmu zwiększają skłonność do tycia i aby zachować odpowiednią wagę należy przestrzegać dobrych nawyków żywieniowych. Dietetyk może też pomóc kobiecie poprzez włączenie do jadłospisu składników wspomagających organizm w okresie dużych przemian, gdy rośnie ryzyko osteoporozy oraz chorób układu krążenia.

    Pomoc psychologa także może okazać się przydatna kobiecie w okresie okołomenopauzalnym. Zmiany hormonalne często skutkują wahaniami nastroju i problemami emocjonalnymi. Menopauza to także czas zmian, które dla wielu kobiet są trudne do zaakceptowania i przyczyniają się do pogorszenia nastroju oraz kondycji psychicznej. Dobry psycholog, może pomóc przejść pacjentkom przez ten trudny czas.

    Złagodzenie objawów menopauzy jest możliwe

    Menopauza jest jednym z etapów życia kobiety i naturalnym zjawiskiem, a nie chorobą. Dlatego też trudno mówić o jej leczeniu, a raczej o walce z uciążliwymi objawami. Pomoc specjalistów może ułatwić poradzenie sobie z objawami obniżającymi komfort życia.
    Panie w okresie okołomenopauzalnym zapraszamy do wizyt u naszych specjalistów:

    Foto tytułowe: www.freepik.com

    [ratings]

    Call Now Button