Przejdź do treści
Strona główna » Porady ekspertów » Jakie choroby pomaga leczyć dietetyk?

Jakie choroby pomaga leczyć dietetyk?

  w czym pomaga dieta

  Wielu osobom dietetyk kojarzy ze specjalistą, który pomaga pozbyć się nadwagi. Tak naprawdę to tylko niewielka część tego, czym zajmują się dietetycy. Nieodpowiednie żywienie ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i może powodować poważne choroby, takie jak nowotwory, cukrzyca, osteoporoza czy miażdżyca oraz wiele innych tzw. chorób cywilizacyjnych. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, a konsultacja z dietetykiem bywa często wprost niezbędna.

  Dietetyk ? nie tylko komponowanie jadłospisów

  Zawód dietetyka wymaga posiadania specjalistycznej wiedzy, która znacznie wykracza poza naukę o żywieniu człowieka. Dietetyk musi być w pewnym sensie psychologiem, ponieważ wiele chorób związanych z zaburzeniami odżywiania ma swoje podłoże w psychice. Specjalista od odżywiania musi doskonale znać ludzki organizm i wszelkie zachodzące z nim procesy, aby trafnie zdiagnozować problem pacjenta i dobrać dla niego najlepszy plan żywieniowy. Doświadczony dietetyk pomaga poprawiać nie tylko wygląd i zdrowie fizyczne, ale także edukuje i uświadamia.

  Dietetyk Targówek ? zobacz ofertę jaką ma dla Ciebie poradnia dietetyczna na Zaciszu w Warszawie przy ul. Tużyckiej 31

   

  Kiedy udać się do dietetyka?

  Największa część pacjentów zgłaszających się do dietetyka ma problemy z nadwagą. Jednak pomoc specjalisty przydaje się także w przypadku niedowagi ? taki stan również nie jest zdrowy dla ludzkiego organizmu, ponieważ grozi różnymi chorobami, spowodowanymi m.in. przez niedobory witamin.

  – Dietetyk bardzo często spotyka się w swojej pracy z osobami, które cierpią na różne choroby układu pokarmowego. Pomagamy pacjentom z takimi problemami jak refluks, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, nieżyt żołądka, choroby jelita cienkiego i grubego, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba  Leśniowskiego- Crohna czy zapalenie pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych ? mówi Agnieszka Bandura dietetyk z przychodni Medicers (warszawa Targówek).

  Do dietetyka często udają się kobiety w ciąży, aby rozwiać wątpliwości dotyczące diety i otrzymać jadłospis zdrowy zarówno dla przyszłej mamy, jak i dla dziecka. Żywienie jest ważne także w przypadku sportowców. Często muszą oni przestrzegać restrykcyjnej diety, aby nie utyć, ale z drugiej strony muszą zapewnić sobie energię i uważać, by nie wpędzić się w problemy zdrowotne z powodu niedoboru różnych składników pokarmowych. Dietetyk dba o to, aby sportowcy odpowiednio odżywiali organizm przy intensywnym wysiłku fizycznym. Również alergicy powinni skorzystać z pomocy dietetyka. Zadaniem dietetyka w takim przypadku jest stworzenie jadłospisu, który będzie wykluczał alergeny, zawierając przy tym bezpieczne dla pacjenta zamienniki oraz dostarczając wszystko, co potrzebne człowiekowi do normalnego funkcjonowania organizmu.

   

  Jak działa dietetyk?

  Wiele osób, które nie korzystały jeszcze z pomocy dietetyka, zastanawia się, jak wygląda współpraca z tym specjalistą. Wiele zależy od problemu, z jakim dietetyk ma do czynienia, jednak można wskazać kilka etapów, przez które przechodzi niemal każdy pacjent. Podczas pierwszej wizyty dietetyk przeprowadza wywiad, aby dowiedzieć się jak najwięcej o zdrowiu i organizmie pacjenta. Ustala harmonogram wizyt dostosowany do zdiagnozowanego problemu, aby móc stale kontrolować postępy w leczeniu. Dietetyk układa jadłospis, który z czasem może zostać zmodyfikowany. Zadaniem pacjenta jest przestrzeganie ustalonej diety i zaleceń.

  Dzięki stosowaniu zasad zdrowego odżywiania i pomocy dietetyka można poprawić nie tylko wygląd swojego ciała, ale przede wszystkim zdrowie. Żywienie dobrane do indywidualnych potrzeb pozwala poprawić stan skóry (np. pozbyć się trądziku, zniwelować problem pękających pięt itp.), zapobiec nadmiernemu wypadaniu włosów czy poprawić ogólne samopoczucie i dodać energii.

  Zapraszamy do naszej przychodni, w której znajduje się poradnia dietetyczna.

  Dietetyk Warszawa Targówek, ul. Tużycka 31, tel. 22 744 31 50

   

  Zdjęcie: Stacey Spensley: Flickr.com

  Call Now Button