Przejdź do treści
Strona główna » Porady ekspertów » Neurolog prywatnie i na NFZ – leczenie, zabiegi, skierowania. To warto wiedzieć

Neurolog prywatnie i na NFZ – leczenie, zabiegi, skierowania. To warto wiedzieć

    meurolog wizyta targówek

    Neurolog to specjalista zajmujący się profilaktyką, diagnozą i leczeniem schorzeń układu nerwowego. W skład układu nerwowego człowieka wchodzą mózg oraz nerwy znajdujące się w całym organizmie człowieka. Z tego powodu neurologia zajmuje się ogromną liczbą schorzeń. Najczęściej występujące to zwyrodnienie kręgosłupa i rwa kulszowa, udar mózgu, padaczka, choroba Parkinsona, SM (stwardnienie rozsiane), udar mózgu oraz migrena. Czy do neurologa konieczne jest skierowanie? Jakie zabiegi wykonamy w ramach NFZ? Przedstawiamy kilka przydatnych informacji.

    Neurolog prywatnie czy na NFZ?

    Jeśli chcemy skorzystać z bezpłatnej wizyty u neurologa w ramach NFZ, niezbędne jest skierowanie, które wydaje lekarz pierwszego kontaktu. Jeśli wstępny wywiad i badania spowodują, że lekarz pierwszego kontaktu będzie podejrzewał neurologiczny charakter naszych problemów, może on zalecić konsultację u neurologa. Na wizytę u neurologa na NFZ w Warszawie czeka się obecnie od kilku tygodni do kilku miesięcy.

    Neurolog prywatnie
    przyjmuje bez skierowania. Czas oczekiwania na wizytę jest znacznie krótszy ? średnio wynosi w Warszawie od kilku dni do 2 tygodni, chociaż nierzadko można skorzystać z konsultacji z dnia na dzień lub jeszcze tego samego dnia. Do specjalisty najczęściej zgłaszają się osoby z bólami głowy, twarzy, kręgosłupa czy kończyn, zaburzeniami snu, węchu smaku, zanikami pamięci, osłabieniem mięśni czy innymi nieprawidłowościami funkcji układu nerwowego.

    Neurolog na NFZ ? co nam przysługuje?

    W ramach leczenia u neurologa na NFZ przysługuje nam szereg świadczeń ? między innymi rezonans magnetyczny, często stosowany przy diagnozowaniu chorób ośrodkowego układu nerwowego. Także tomografia komputerowa jest możliwa do wykonania w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia oraz badanie EEG, stosowane do badania bioelektrycznej czynności mózgu ? najczęściej w padaczce. Dofinansowana może być też z NFZ implantacja stymulatora nerwu błędnego. Natomiast nowatorskie badanie PET-CT, czyli Pozytonowa Tomografia Emisyjna, stosowana głównie do leczenia nowotworów, może być finansowana przez NFZ tylko w niektórych wypadkach ? na przykład, jeśli inne badania okazują się niemiarodajne. Neurolog w ramach opieki publicznej może wydać skierowanie do poradni rehabilitacyjnej oraz na zabiegi fizjoterapeutyczne, które odbywają się zarówno w warunkach domowych, jak i ambulatoryjnych. Czas trwania rehabilitacji uzależniony jest od przypadku i może obejmować okres od kilku dni, nawet do 12 miesięcy. W przypadku rehabilitacji refundowanej w ramach ambulatoryjnej opieki jeden turnus obejmuje 10 dni zabiegów zleconych w ramach skierowania na zabiegi rehabilitacyjne.

    Z jakich świadczeń natomiast nie skorzystamy w ramach NFZ? Nie obejmują one np. diagnostyki i leczenia zaburzeń smaku oraz zastosowania komory hiperbarycznej w przypadku stwardnienia rozsianego. Niefinansowe przez NFZ jest także podawanie baclofenu pompą infuzyjną, stosowane w przebiegu stwardnienia rozsianego oraz w celu zmniejszenia napięcia mięśniowego po urazach i w chorobach rdzenia kręgowego ? chyba, że jest to jedyna możliwa metoda do zastosowania.

    Neurolog wizyty prywatnie i na NFZ ? najczęściej wykonywane zabiegi

    W Polsce odnotowuje się aż 90 tys. udarów niedokrwiennych mózgu rocznie, dlatego do najczęściej wykonywanych zabiegów zaliczyć można trombektomie lub trombolizę dożylną, które polegają na mechanicznym usunięciu skrzepliny po udarze mózgu. Często wykonuje się także leczenie spastyczności mięśni toksyną botulinową, która ma miejsce po udarze i wiąże się z nadmiernym napięciem mięśniowym. Równie często wykonuje się rehabilitację neurologiczną, której celem jest przywrócenie pacjentowi życiowych funkcji, utraconych na skutek przebytych schorzeń. Stosuje się ją między innymi w związku z chorobą Parkinsona lub stwardnieniem rozsianym i polega głównie na terapii fizykalnej oraz metodach takich jak PNF, NDT BOBATH czy plastrowanie dynamiczne. Do częstych zabiegów należy też tlenoterapia – stosowana w przypadku klastrowych bólów głowy, które dotykają około 15% populacji.

    Do neurologa można udać się zarówno prywatnie, jak i w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia ? w tym drugim przypadku niezbędne jest skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu i dłuższy okres oczekiwania. W ramach NFZ możemy skorzystać z niezbędnych badań diagnostycznych oraz leczenia neurologicznego.

    Zapraszamy do konsultacji – neurolog, Targówek, ul. Tużycka 31, Medicers.

    Grafiki użyte w artykule: freepik.com

    [ratings]

    Call Now Button