Przejdź do treści
Strona główna » Porady ekspertów » Niestrawności i wzdęcia po zjedzeniu tłustych potraw? Nie lekceważ tego

Niestrawności i wzdęcia po zjedzeniu tłustych potraw? Nie lekceważ tego

    Niektóre osoby po zjedzeniu tłustych potraw mogą doświadczać nieprzyjemnych objawów ze strony układu pokarmowego. Może to być uczucie ciężkości, wzdęcia czy „odbijanie się”. Nie powinno się lekceważyć takich objawów i się do nich „przyzwyczajać”. Jak najszybciej należy zwrócić się do lekarza. Przyczyn może być wiele, a do bardzo częstych powodów nieprzyjemnych objawów po zjedzeniu tłustych dań są problemy z trawieniem tłuszczów, powiązane ze słabym przepływem żółci.

    Niektóre osoby mogą doświadczać problemów z trawieniem tłuszczów, co prowadzi do różnorodnych dolegliwości zdrowotnych i dyskomfortu. Problemy te mogą być spowodowane przez różne zaburzenia w organizmie, w tym przez kłopoty z wydzielaniem żółci niezbędnej w procesie trawienia tłuszczów.

    Przyczyny zaburzeń trawienia tłuszczów

    Główną przyczyną problemów z trawieniem tłuszczów jest niewystarczająca produkcja lub przepływ żółci, co jest kluczowe dla emulsyfikacji tłuszczów (rozdrobnienia na mniejsze kropelki) w przewodzie pokarmowym. Żółć, produkowana przez wątrobę i magazynowana w pęcherzyku żółciowym, ułatwia rozkład tłuszczów na mniejsze cząsteczki, które mogą być łatwiej absorbowane przez organizm. Zakłócenia w tym procesie mogą być powodowane m.in. przez:

    • Kamienie żółciowe, które blokują przepływ żółci, co utrudnia trawienie tłuszczów.
    • Zaburzenia pracy wątroby i pęcherzyka żółciowego. Choroby, takie jak zapalenie wątroby czy zapalenie pęcherzyka żółciowego mogą wpływać na produkcję i przepływ żółci.
    • Zmiany hormonalne. Na przepływ żółci mogą wpływać np. zmiany hormonalne w trakcie ciąży albo przyjmowanie przez kobiety zastępczej terapii hormonalnej w okresie menopauzy.
    • Przyjmowanie leków. Na funkcjonowanie wątroby, przepływ żółci (poprzez sprzyjanie tworzeniu się kamieni żółciowych) mają m.in. wpływ niektóre antybiotyki z grupy cefalosporyn. Problemy z trawieniem tłuszczów mogą wiązać się też z przyjmowaniem octreotydu, leku używanego w terapiach niektórych rodzajów guzów endokrynologicznych oraz biegunki w chorobach zapalnych jelit.

     

    Objawy związane z zaburzeniami trawienia tłuszczów

    Problemy z trawieniem tłuszczów mogą objawiać się na różne sposoby, w tym:

    • Wzdęcia i uczucie pełności. W przypadku problemów z właściwym wydzielaniem żółci, część tłuszczów może niestrawiona zalegać z przewodzie pokarmowym lub przedostawać się w znacznych ilościach do jego dalszych odcinków – np. do jelita grubego. Tłuszcze zalegające w przewodzie pokarmowym mogą fermentować, co prowadzi do nadmiernej produkcji gazów i wzdęć.
    • Bóle brzucha i dyskomfort. Nieprawidłowo trawione tłuszcze mogą podrazniać błonę śluzową przewodu pokarmowego, co prowadzi do bólu i dyskomfortu.
    • Zmiany w wypróżnieniach. Tłuszcz występujący w stolcu może wskazywać na nieefektywne trawienie tłuszczów.


    Jak można łagodzić problemy z trawieniem tłuszczów?

    Aby zmniejszyć uciążliwości związane ze słabym trawieniem tłuszczu warto dokonać  zmian w diecie i stylu życia. W niektórych przypadkach konieczne może okazać się leczenie farmakologiczne.

    Czego dotyczą modyfikacje diety? Wskazane będzie na pewno zmniejszenie spożycia tłuszczów, zwłaszcza nasyconych. Pożyteczne może okazać się za to zwiększenie spożycia błonnika i wody. Wpływ na ograniczenie problemów z trawieniem tłuszczów będzie mieć także przyjmowanie większej ilości małych posiłków, zamiast np. 3 dużych posiłków w ciągu dnia. Ważna jest też regularność jedzenia.

    Jak w przypadku wielu innych problemów zdrowotnych, tak i przy kłopotach z trawieniem tłuszczów bardzo wskazane są regularne ćwiczenia, które mogą poprawić metabolizm i wspomóc funkcjonowanie układu trawiennego.

    Lekarz może zadecydować o wdrożeniu kuracji lekowej, wspomagającej wydzielanie i przepływ żółci w organizmie. Farmaceutyki stosowane w takich przypadkach działają zwykle rozkurczowo na mięśniówkę gładką dróg żółciowych i zwieracza Oddiego, co zwiększa wydzielanie żółci i przyspiesza jej wydalanie przez drogi żółciowe. Powoduje to zmniejszenie zastoju żółci oraz zmniejsza ryzyko powstawania kamieni żółciowych. Takie leczenie wdraża się m.in. po operacji pęcherzyka żółciowego lub dróg żółciowych, ale także przy nudnościach po spożyciu tłuszczów wynikających ze słabego wydzielania żółci. Kuracje lekowe mogą być też wspierane przez przyjmowanie preparatów zawierających wyciąg z ostropestu plamistego lub karczocha, a także włączenie do diety kurkumy.

     

    Podsumowanie

    Problemy z trawieniem tłuszczów mogą dostarczyć wiele nieprzyjemnych wrażeń po posiłku, ale bywają też sygnałem alarmowym, wskazującym na to, że należy zwrócić się jak najszybciej do lekarza. W przypadku regularnego pojawiania się dyskomfortu po jedzeniu, zwłaszcza jeśli nie ustępują one mimo modyfikacji diety, trzeba poddać się badaniom. Zapraszamy do kontaktu z naszymi lekarzami w przychodni Medicers na Zaciszu w Warszawie. W naszej placówce można wykonać wiele badań diagnostycznych i laboratoryjnych, zleconych przez lekarza.

    Foto tytułowe: 8photo – Freepik.com

     

    Call Now Button