Przejdź do treści
Strona główna » Porady ekspertów » Nudności w ciąży ? przyczyny i łagodzenie objawów

Nudności w ciąży ? przyczyny i łagodzenie objawów

    nudności w ciąży

    Ponad połowa kobiet doświadcza nudności w ciąży, najczęściej w pierwszym trymestrze. Jakie są przyczyny mdłości i czy można poradzić sobie z tym problemem?

    Przyczyny nudności w ciąży

    We wczesnej fazie rozwoju zarodka, trofoblast ? czyli zewnętrzne komórki kosmówki (błony płodowej) intensywnie produkują estradiol i gonadotropinę kosmówkową. Maja one silne działanie rozkurczowe, które jest potrzebne macicy. Jaki ma to związek z nudnościami? Działanie rozkurczowe obejmuje też jako pewnego rodzaju skutek uboczny, także zwieracze żołądka i przełyku. Kobieta może wtedy odczuwać nie tylko mdłości, ale także inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak zgaga, wymioty, odbijanie się, pieczenie w różnych częściach układu pokarmowego.
    Oczywiście czasem dochodzi do przypadkowych zbiegów okoliczności i nudności w ciąży mogą wynikać ze schorzeń gastrycznych (np. refluks czy zapalenie błony śluzowej). Dlatego nigdy nie powinno się tych objawów bagatelizować. Zawsze przyda się konsultacja z lekarzem prowadzącym ciążę może zalecić konsultację z innym specjalistą, jeśli uzna że objawy nudności nie są typowe dla ciężarnych.

     

    Zapobieganie nudnościom w ciąży

    Mdłości i chęć do wymiotów pojawiają się u kobiet ciężarnych szczególnie na skutek takich bodźców jak silne zapachy, kołysanie (np. w tramwaju lub autobusie), jazda windą lub widok niektórych potraw. Objawy nasilają też pośpiech i stres. Dlatego na początek warto jak najbardziej ograniczyć oddziaływanie wymienionych powyżej bodźców, a w trudnym okresie zrezygnować z podróży komunikacją miejską (o ile to możliwe). W godzinach porannych nie zaleca się też wizyt dentysty.

    O ile lekarz nie zaleci inaczej, należy unikać stosowania leków przeciwwymiotnych. Stosuje się je na ogół w sytuacji zagrożenia zdrowia spowodowanego bardzo ostrymi atakami wymiotów. Jeśli problem znacznie się zaostrzy może skutkować odwodnieniem, chudnięciem czy różnego rodzaju zaburzeniami elektrolitowymi.

    Ważne w przypadku wymiotów jest ograniczenie objętości posiłków. Dzięki temu można poprawić funkcjonowanie zwieraczy żołądka i przełyku. W okresie nudności najlepiej jeść dużo niewielkich posiłków. Częste jedzenie małych ilości chroni też przed stanem głodu, który to bywa także ?sygnałem startowym? dla nudności, które potem mogą nie ustępować nawet po spożyciu posiłku. Warto wykluczyć też z diety potrawy smażone, tłuste i pikantne.

    Imbir lub… spacer

    Naturalnym i stosowanym od wieków środkiem zapobiegawczym, przeciw nudnościom jest imbir. Można dodawać go do wody lub przygotować napar. Warto zauważyć, że w przypadku niektórych kobiet, ostry smak imbiru może dać zupełnie odwrotny od pożądanego efekt i pobudzać wymioty. Należy więc ten sposób ostrożnie sprawdzić. Nudności w ciąży ustępują też często po spacerze lub w ogóle dzięki przebywaniu na świeżym powietrzu.

    Jeśli wymioty mają wyjątkowo ciężki przebieg (mówimy wtedy o niepowściągliwych wymiotach ciężarnych), należy skontaktować się z lekarzem, który może wdrożyć przeciwwymiotne środki farmakologiczne. Odwodnienie i osłabienie matki mogą też stanowić zagrożenie dla rozwijającego się dziecka ? m.in. prowadzić do jego awitaminozy.

    Jeśli przyczyną nudności jest ciąża, warto uzbroić się w odrobinę cierpliwości. Problemy ustępują zwykle samoczynnie w II trymestrze, na skutek kolejnych zmian hormonalnych w organizmie.

     

    Kobiety planujące ciążę, zaprasza poradnia ginekologiczna Targówek Zacisze, ul. Tużycka 31, Medicers >>

    Grafiki użyte w artykule: freepik.com

    [ratings]

    Call Now Button