Choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów na świecie. Ich objawy mogą narastać latami lub pojawić się nagle. Wielu osobom schorzenia kardiologiczne kojarzą się z bólem w klatce piersiowej, kołataniem serca czy podwyższonym ciśnieniem. Nasz organizm może nam jednak sygnalizować problemy z układem krążenia na wiele różnorodnych sposobów. Czasem takich, których nie wcale nie kojarzą nam się z sercem i krążeniem. Co powinno skłonić nas do wizyty u kardiologa?
Jakie są częste objawy chorób kardiologicznych?
Kiedy układ krążenia nie pracuje prawidłowo, często pojawiają się zawroty głowy i mroczki przed oczami oraz obniża się nasza kondycja fizyczna. To wszystko może świadczyć o nadciśnieniu tętniczym, zaburzeniach rytmu serca, niewydolności serca czy chorobie niedokrwiennej serca. Czasami objawy te mogą być związane z postępującą miażdżycą, dlatego nie powinno się zwlekać z wizytą u specjalisty.
Częste objawy chorób kardiologicznych to także przewlekłe zmęczenie i osłabienie, kaszel, który nie wiąże się z innymi symptomami przeziębienia czy grypy, zadyszka i problemy ze współżyciem seksualnym. Jeśli pojawia się obrzęk kończyn, może to sugerować kardiomiopatię (wyróżnia się jej kilka rodzajów, w tym najczęstsze to przerostowa i rozstrzeniowa)
Alarm dla układu krążenia ? co powinno nas skłonić do wizyty u kardiologa?
Początkowe stadia problemów z układem krążenia często są bagatelizowane ze względu na małe nasilenie objawów. pojawiające się na początku schorzenia. Wsłuchujmy się w nasz organizm i jeśli pojawiają się jakieś regularne anomalie, należy natychmiast zgłosić się do lekarza. Szczególnie jeśli są to symptomy z poniższej listy.
- Kołatanie serca – choć może pojawić się u zdrowych ludzi pod wpływem stresu i wysiłku, ale może być objawem chorób układu krążenia, np. zaburzenia rytmu serca;
- Ból w klatce piersiowej – to jeden z najczęstszych objawów problemów z sercem. Kiedy pojawi się po odpoczynku, będzie trwać przez kilka lub kilkanaście minut i zacznie promieniować od mostka w kierunku ramion, może oznaczać zawał serca. Towarzyszyć może mu odczucie zgagi.
- Duszności – szczególnie, kiedy pojawiają się pozornie bez przyczyny i po niewielkim wysiłku;
- Ból w mostku – może pojawić się w przebiegu wielu chorób układu krążenia, np. chorobie niedokrwiennej serca.
- Przewlekły kaszel, któremu nie towarzyszy gorączka, ani inne typowe objawy przeziębienia.
Nietypowe objawy chorób kardiologicznych
Istnieje też wiele mniej typowych objawów schorzeń układu krążenia, które mogą nas zmylić i sugerować zupełnie inny kierunek poszukiwań problemu. Mogą to być choćby cienkie, krwiste, smugowate plamki pod paznokciami (objaw zapalenia wsierdzia). Bóle brzucha, nudności, wymioty, wysypka i pajączki na skórze mogą zwiastować rozwijanie się wielu groźnych chorób układu krążenia, jak niewydolność serca czy niewydolność żylna.
Innym objawem, którego wielu pacjentów nie kojarzy z układem krążenia jest ból szczęki, który może zwiastować zawał serca. Oczywiście dolegliwość ta może mieć również inne przyczyny, jeśli jednak oprócz bólu szczęki pojawia się jeden z takich objawów jak kołatanie serca, nudności, wymioty, ucisk w klatce piersiowej czy ból ramienia, koniecznie należy wezwać pogotowie, gdyż są to typowe objawy zawału serca.
Wśród innych sygnałów wysyłanych przez organizm w przypadku problemów z układem krążenia, które mogą być często mylące znajdują się nieświeży oddech i krwawienia z dziąseł. Związane jest z występowaniem chorób dziąseł, które mogą ulegać stanom zapalnym w sytuacji problemów z sercem. Jeszcze innym objawem może być chrypka, która jest związana z powiększeniem lewego przedsionka serca. Inne nietypowe symptomy to zaczerwienienie twarzy i karku, co może być związane z niedomykalnością zastawki aorty. Wiele innych objawów, które mogą świadczyć o problemach z sercem to niepokój, bezsenność, trudności w oddychaniu.
Choroby układu krążenia należą niestety do najczęstszych przyczyn zgonów lub znacznego pogorszenia stanu zdrowia i obniżenia sprawności. Sprzyja im stres, brak aktywności fizycznej i zła dieta, ale wiele z jest dziedziczna (dziedziczone są skłonności) lub jest efektem innych problemów ze zdrowiem. Warto być czujnym i reagować na wszelkie nietypowe objawy, zwłaszcza jeśli utrzymują się dłużej.
Kardiolog Targówek Warszawa, ul. Tużycka 31, Medicers – zapraszamy na konsultacje i badanie diagnostyczne
Foto tytułowe: www.freepik.com