Urazy stawu skokowego zdarzają się nie tylko sportowcom, ale także osobom, które są stosunkowo mało aktywne fizycznie. Wystarczy nieostrożny krok lub zeskok, albo intensywne ćwiczenia bez rozgrzewki. Przyczyną problemów mogą być też zmiany zwyrodnieniowe. Jak wygląda rehabilitacja stawu skokowego?
Jakie są najczęstsze problemy ze stawem skokowym? Jak wygląda rehabilitacja stawu skokowego – jakie metody są najczęściej stosowane?
Poniżej kilka najczęściej pojawiających się problemów ze stawem skokowym i metody rehabilitacji, które wspierają powrót do sprawności.
Skręcenie stawu skokowego
Skręcenie jest jednym z najczęstszych urazów stawu skokowego. Często zdarza się zawodowym sportowcom, ale narażone są na niego też osoby zajmujące się sportem amatorsko lub mało aktywne fizycznie. Często wystarczy nieostrożny ruch lub gwałtowne przeciążenie, o co łatwo w przypadku osób prowadzących siedzący tryb życia lub z zmagających się z nadwagą.
Podczas skręcenia stawu skokowego dochodzi do uszkodzenia więzadeł stabilizujących kostkę. Objawia się to bólem, obrzękiem, ograniczeniem ruchomości oraz trudnościami z chodzeniem.
Celem rehabilitacji jest zmniejszenie bólu, redukcja obrzęku oraz przywrócenie stabilności stawu i pełnej funkcjonalności.
Często stosowane metody rehabilitacji skręcenia stawu skokowego:
- Krioterapia: terapia zimnem w celu zmniejszenia obrzęku i bólu.
- Terapia manualna: mobilizacja stawu i masaż tkanek miękkich, aby przywrócić zakres ruchu i poprawić krążenie.
- Ćwiczenia proprioceptywne: trening równowagi i stabilizacji, aby poprawić świadomość ciała i zapobiec ponownym urazom.
- Elektroterapia: stymulacja mięśni w celu redukcji bólu i poprawy krążenia.
Zapalenie ścięgna Achillesa
Zapalenie ścięgna Achillesa spowodowane jest przeciążeniem ścięgna, najczęściej u osób uprawiających sporty biegowe lub związane ze skakaniem (np. gry zespołowe, takie jak sietkówka, koszykówka czy piłka nożna, skok wzwyż, skok w dal). Problem objawia się bólem i sztywnością z tyłu kostki, zwłaszcza rano lub po aktywności fizycznej.
Celem rehabilitacji jest zmniejszenie stanu zapalnego, poprawa elastyczności ścięgna oraz wzmocnienie mięśni łydki.
Metody rehabilitacji zapalenia ścięgna Achillesa:
- Terapia manualna: masaż tkanek miękkich i techniki rozluźniania mięśniowo-powięziowego w celu złagodzenia napięcia w ścięgnie.
- Ultradźwięki: stosowane w celu zmniejszenia stanu zapalnego i przyspieszenia gojenia tkanek.
- Ćwiczenia ekscentryczne (forma treningu oporowego): stopniowe rozciąganie i wzmacnianie ścięgna Achillesa poprzez kontrolowane ruchy w celu zapobiegania nawracającym urazom.
Zespół cieśni kanału stępu
Schorzenie to wiąże się z uciskiem nerwu piszczelowego tylnego na poziomie stawu skokowego (kostki). Powoduje to ból, drętwienie, mrowienie, a czasem również osłabienie mięśni i pogorszenie czucia w stopie i palcach. Pacjent może również odczuwać pieczenie i trudności w poruszaniu stopą. Przyczyną zespołu cieśni kanału stępu są stany, które prowadzą do zwężenia kanału stępu lub zwiększenia nacisku na nerw.
Objawy mogą obejmować:
- Ból, szczególnie w okolicy wewnętrznej kostki,
- Mrowienie, drętwienie, pieczenie w stopie i palcach,
- Osłabienie mięśni w stopie, które może prowadzić do problemów z chodzeniem.
Celem rehabilitacji jest zmniejszenie ucisku na nerw, poprawa krążenia i przywrócenie prawidłowej funkcji stawu.
Metody rehabilitacji stawu skokowego w zespole cieśni kanału stępu:
- Terapia manualna: mobilizacja stawu i okolicznych tkanek miękkich w celu zmniejszenia nacisku na nerw.
- Elektroterapia TENS: stosowana w celu zmniejszenia bólu i poprawy przewodnictwa nerwowego.
- Ćwiczenia rozciągające: rozciąganie mięśni wokół stawu skokowego, zwłaszcza mięśnia trójgłowego łydki, aby zredukować napięcie.
- Laseroterapia: stosowana w celu redukcji stanu zapalnego i poprawy procesu gojenia.
Artroza stawu skokowego
Artroza stawu skokowego to przewlekła choroba zwyrodnieniowa stawu, która powoduje stopniowe zużycie chrząstki stawowej. Objawia się bólem, sztywnością, obrzękiem oraz ograniczoną ruchomością stawu, zwłaszcza po długotrwałym staniu lub chodzeniu.
Celem rehabilitacji jest zmniejszenie bólu, poprawa zakresu ruchu oraz wzmocnienie mięśni wokół stawu skokowego.
Metody rehabilitacji artrozy stawu skokowego:
- Fizjoterapia: ćwiczenia wzmacniające mięśnie stopy i łydki w celu poprawy stabilizacji stawu.
- Hydroterapia: ćwiczenia w wodzie w celu zmniejszenia nacisku na stawy i redukcji bólu.
- Terapia ultradźwiękowa: Stosowana do łagodzenia stanu zapalnego i wspomagania procesu gojenia.
- Taping kinesiotaping: Zastosowanie taśm w celu wsparcia stawu, zmniejszenia obciążenia i poprawy funkcji stawu skokowego.
Rehabilitacja stawu skokowego może być konieczna nie tylko w przypadku zawodowych sportowców, ale także osób przeciętnie lub mało aktywnych fizycznie. Fizjoterapeuci mogą w wielu przypadkach skutecznie zmniejszyć ból oraz poszerzyć zakres ruchu stawu. Zapraszamy do Medicers – rehabilitacja stawu skokowego Targówek, ul. Tużycka 31.