Przejdź do treści
Strona główna » Porady ekspertów » Jak się przygotować do USG jamy brzusznej?

Jak się przygotować do USG jamy brzusznej?

    Jak się przygotować do USG

    USG jamy brzusznej wymaga od pacjenta dobrego przygotowania. W przeciwnym razie, nawet najlepszy lekarz, nie będzie mógł wykonać wartościowego badania.

    Co najbardziej utrudnia pracę lekarzowi, który wykonuje badanie USG jamy brzusznej? Przede wszystkim jest to nagromadzenie gazów w przewodzie pokarmowym. Dlatego trzeba temu przeciwdziałać jak najwcześniej przed terminem badania.

    Nie wiesz jak się przygotować do USG jamy brzusznej? Zapytaj w przychodni

    Bardzo często osoby przychodzące na USG jamy brzusznej, gdy słyszą od wykonującego badanie lekarza, że wynik nie będzie zbyt czytelny mówią, że nie wiedziały o jakimś specjalnym przygotowaniu. Rzadko jest to prawdą bo na ogół lekarze kierujący na badanie mówią, jak się przygotować, a dodatkowo, w wielu przychodniach pacjent dostaje wraz ze skierowaniem instrukcję na piśmie. Jeśli jednak lekarz nic nam nie powiedział, ani nie dostaliśmy żadnej kartki z instrukcją, przed opuszczeniem gabinetu trzeba o to zapytać. I warto sobie ten nawyk wyrobić w przypadku każdego badania USG ? swoją specyfikę bowiem mają także inne badania, a szczególnie USG pęcherza i USG prostaty.

     

    Zasady przygotowania do USG jamy brzusznej

    Przed badaniem musimy zadbać o to, aby w naszym przewodzie pokarmowym było jak najmniej gazów. Unikamy zatem na 24 godziny przed badaniem wszelkich potraw, które powodują wzdęcia lub  mogą być przyczyną niestrawności. Jeszcze lepiej będzie jeśli dietę lekkostrawną wprowadzimy nawet na 36 godzin przed USG ? każdy ma bowiem własne tempo przemiany materii. Dieta lekkostrawna i przeciwdziałająca wzdęciom oznacza, że unikamy wszelkich smażonych potraw, a także warzyw kapustnych (np. kalafiora, kapusty), grochu, fasoli, ciężkich sosów. Całkowicie odstawiamy też napoje gazowane. Dodatkowo, w dniu poprzedzającym badanie unikamy jedzenia wieczorem ? najlepiej od 19.00 lub 20.00 już tylko pić. 24 godziny przed badaniem warto zażyć Espumisan, Esputicon lub inny środek o podobnym działaniu, który dodatkowo pomoże nam pozbyć się gazów z układu pokarmowego.

     

    Pamiętaj:

    • unikaj potraw powodujących wzdęcia
    • nie pij napojów gazowanych
    • zażywaj Espumisan lub podobnie działający lek na dobę przez badaniem
    • ostatni posiłek przed badaniem zjedz najpóźniej na 5 godzin przed wykonaniem USG

     

    Na badanie USG zwykle bez śniadania

    W dniu badania jamy brzusznej nic nie jemy, lub jeśli USG będzie wykonywane później niż do południa, poprzestajemy na jak najlżejszym posiłku. Należy go jednak spożyć minimum na 5 godzin przed badaniem. Jeśli badanie jest o 13.00, kończymy jeść o 8.00 (a jeszcze lepiej o 7.00). Oprócz tego w dniu badania nie palimy papierosów i powstrzymujemy się od picia kawy, a nawet żucia gumy. Wszystko po to, aby badanie przebiegło jak najlepiej i dało czytelny obraz, pozwalający lekarzowi na uzyskanie jak najwięcej informacji o naszej jamie brzusznej.

     

    W jakich przypadkach najczęściej lekarz kieruje na USG jamy brzusznej?

    USG jamy brzusznej jest wykonywane najczęściej przy podejrzeniu takich problemów jak:

    • bóle brzucha,
    • zaburzeń czynności wątroby,
    • zaburzenia czynności trzustki
    • zaburzenia czynności nerek
    • powiększenie narządów wewnętrznych
    • wzdęcia

     

    [maxbutton id=”1″]

     

    Zapraszamy do wykonywania USG jamy brzusznej w naszej pracowni USG na Targówku, przy ulicy Tużyckiej 31.

    [ratings]

     

    Foto: Hey Paul Studios, Flickr.com

    Call Now Button