Przejdź do treści
Strona główna » Porady ekspertów » Jak się przygotować do usg nerek?

Jak się przygotować do usg nerek?

    jak się przygotować do usg nerek

    Wielu pacjentów zastanawia się, jak przygotować się do USG nerek, aby badanie wyszło jak najlepiej. Na szczęście przygotowanie nie jest skomplikowane.

    Nie każdy pacjent w momencie otrzymania skierowania, będzie pamiętać, aby zapytać lekarza, jak przygotować się do USG nerek. Wielu lekarzy pamięta o tym za pacjentów i udziela informacji w momencie wręczania dokumentów.
    Ale co, jeśli i lekarz nie udzieli nam instrukcji, a przypomnimy sobie o tym na dzień przez USG nerek? W takim wypadku, zdążymy jeszcze zareagować. Przygotowanie do USG nerek można rozpocząć na kilka godzin przez badaniem.

     

    Jak się przygotować do usg nerek?

    USG nerek jest wykonywane poprzez powłoki brzuszne. To oznacza, że przygotowanie do tego zabiegu będzie miało podobny charakter, jak przygotowanie do USG jamy brzusznej. Konieczne jest bowiem wyeliminowanie ryzyka zmniejszenia czytelności zapisu badania z powodu obecności gazów w układzie pokarmowym. Podstawowe zasady przygotowania do USG nerek to:

    • powstrzymanie się od jedzenia na 8 godzin przez badaniem
    • na 24 godziny przed badaniem przejście na lekkostrawną dietę
    • na 24 godziny przez badaniem unikanie potraw wzdymających, takich jak np. kapusta, kalafior, groch czy soczewica.
    • w ciągu 8 godzin przed badaniem unikanie napojów gazowanych, w tym także wody gazowanej
    • na 2 godziny przed badaniem należy wypić 1-2 litry niegazowanej wody ? ważne jest, aby w momencie badania pacjent miał pełny pęcherz.
    • Dzień przed badaniem należy zacząć przyjmować Espumisan lub lek o podobnym działaniu, który pozwala zredukować ilość gazów w jelitach.

     

    Kto i kiedy zleca USG nerek?

    USG nerek zleca najczęściej urolog gdy zachodzi podejrzenie, że pojawił się jakiś problem w układzie moczowym. Najczęściej alarmujące są takie objawy jak krew w moczu, ból przy oddawaniu moczu lub skąpomocz. U mężczyzn związek z dolegliwościami nerek może mieć krew w spermie. Wiele problemów z nerkami niestety nie daje wczesnych objawów co znacznie utrudnia skuteczne leczenie.

    USG pozwala diagnozować m.in. takie schorzenia jak kamienie nerkowe, torbiele oraz guzy nerek.

    Jak wygląda badanie USG nerek?

    Pacjent leży podczas badania nerek na plecach lub na boku. Przy podejrzeniu niektórych schorzeń, diagnosta przeprowadzi badanie także u pacjenta w pozycji stojącej. W przypadku zauważenia zmian nowotworowych lub torbieli, określana jest ich lokalizacja, wymiary oraz echogeniczność i struktura.

    Zapraszamy do wykonywania USG jamy brzusznej w naszej pracowni USG na Targówku, przy ulicy Tużyckiej 31.

    [ratings]

    Foto: Hey Paul Studios, Flickr.com

    Call Now Button