Przejdź do treści
Strona główna » Porady ekspertów » Skurcze mięśni: jakie mają przyczyny i jak sobie z nimi radzić?

Skurcze mięśni: jakie mają przyczyny i jak sobie z nimi radzić?

    skurcze mięśni leczenie

    Skurcze mięśni, czyli chwilowe zmiany napięcia lub długości mięśnia powodują duży dyskomfort poprzez nacisk na miejsce przyczepu mięśnia lub na narząd otoczony mięśniami. Mogą być wynikiem aktywności fizycznej lub zbyt długiego przebywania w niewygodnej pozycji. Zdarza się jednak, że przyczyny występowania skurczy są znacznie poważniejsze.

    Jakie są najczęstsze przyczyny skurczów mięśni?

    Regularne skurcze mięśni mogą być bardzo uciążliwe i bolesne. Problem ten bardzo często jest związany z trybem życia. Stres i zaburzenia nerwowe mogą powodować drżenie i drgania mięśni w różnych częściach ciała. Skurcze mogą być również skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych leków (np. leków moczopędnych i środków przeczyszczających). Występują również po wysiłku fizycznym. W przypadku osób bardzo aktywnych fizycznych skurcze mogą być rezultatem połączenia wysiłku z odwodnieniem. Bardzo rozpowszechnioną przyczyną skurczów mięśni są niedobory składników mineralnych ? przede wszystkim magnezu, potasu oraz sodu. Są to pierwiastki, które mają ogromne znaczenie w przewodzeniu impulsów nerwowych w organizmie. Skurcze mięśni mogą być także spowodowane niedokrwieniem.

    Jeśli skurcze pojawiają się w nocy, może to wskazywać, że przyczyną jest choroba układu krążenia. Poza miażdżycą może być to również nadciśnienie tętnicze lub żylaki. Regularnie powtarzające się skurcze mogą wskazywać też na podłoże neurologiczne: bywają objawami dystonii i choroby Parkinsona. Innym powodem częstego występowania skurczy mogą być choroby metaboliczne i zaburzenia gospodarki hormonalnej. Rzadszymi przyczynami są np. udary cieplne oraz zaburzenia czynności nerek. Występowania skurczy nie zawsze musi wskazywać na poważną chorobę, jednak nie można lekceważyć żadnego przypadku.

    Skurcze mięśni ? gdzie po pomoc?

    Do jakiego specjalisty się zgłosić, gdy dokuczają nam skurcze. Jakie badania najczęściej się wykonuje przy stawianiu diagnozy?

    Jeśli silne skurcze mięśni pojawiają się regularnie i nie tylko po bardzo intensywnym ćwiczeniach, warto zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Lekarz przeprowadzi wywiad z pacjentem, aby określić możliwe przyczyny, pojawiania się skurczów. W takiej sytuacji często wykonuje się badania neurologiczne. W niektórych przypadkach zleca się także badania krwi. Do lekarza pierwszego kontaktu trzeba się zgłosić szybko, kiedy skurcze są połączone np. z zaczerwienieniem skóry lub uciążliwym osłabieniem mięśni. Ewentualnie można zgłosić się od razu do lekarza neurologa, jeśli jednak pacjent nie ma podejrzeń co do przyczyny występowania skurczy, warto zacząć od wizyty u lekarza pierwszego kontaktu.

    Jeśli przypuszczalną przyczyną są żylaki lub problemy z układem krążenia, wykonuje się lipidogram. Z kolei skurcze spowodowane brakiem elektrolitów w organizmie można wykryć poprzez wykonanie jonogramu. Bardzo niepokojącymi objawami towarzyszącymi skurczom są niedowład, osłabienie i drżenie mięśni. Może to wskazywać na zatrucie strychniną lub tężec. W takim przypadku konieczna jest natychmiastowa reakcja i wezwanie pogotowia.

    Jak poradzić sobie ze skurczami?

    Zwykle skurcze mięśni zdarzają się sporadycznie, szybko mijają i nie wymagają interwencji lekarskiej. W przypadku regularnie powtarzających się skurczów, konieczne jest podjęcie działania. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na swoje codzienne nawyki ? przez pewien czas warto ograniczyć chodzenie w butach na obcasie oraz korzystanie z solarium. W zmniejszeniu intensywności skurczów pomaga także zmniejszenie ilości kawy oraz poprawa własnej kondycji fizycznej i zmniejszenie wagi.

    Czasem konieczny jest odpoczynek ? duża ilość stresu oraz ekstremalnie męcząca aktywność fizyczna również mogą powodować skurcze. W przypadku niedoborów witamin i minerałów pomocna będzie zmiana diety oraz suplementacja witaminami. W diecie powinno znaleźć się dużo owoców i warzyw. Nie można zapominać o piciu co najmniej 1,5/2 litrów wody dziennie. W niektórych przypadkach nie obejdzie się bez fizjoterapii i zabiegów jak np. masaże, rozciąganie oraz krioterapia. Jeśli przyczyną skurczów jest konkretna choroba (może to stwierdzić tylko lekarz), wtedy podstawowym zadaniem jest jej wyleczenie lub złagodzenie jej skutków.

    Regularnego występowania skurczów nie należy ignorować. Szybka reakcja, wizyta u lekarza, przeprowadzenie badań oraz zmiana stylu życia to nie tylko sposób na poradzenie sobie ze skurczami, ale również skuteczna metoda zapobiegania rozwojowi innych poważnych chorób, które mogą się kryć za objawami mięśniowymi.

     

    Zapraszamy: medycyna rodzinna Targówek Zacisze, ul. Tużycka 31, Medicers >>

    Grafiki użyte w artykule: freepik.com

    [ratings]

    Call Now Button