Przejdź do treści
Strona główna » Porady ekspertów » Sposoby na łysienie – dermatologia

Sposoby na łysienie – dermatologia

    Medycyna dysponuje coraz szerszym arsenałem leków nawet na ciężkie choroby, które jeszcze kilkanaście temu były trudne do opanowania. Mimo to, wciąż brak jednego, skutecznego leku, który rozwiązywałby u wszystkich pacjentów tak powszechny problem męskiego łysienia. Panowie, którym przerzedza się fryzura nie muszą jednak składać broni. Dermatolog może pomóc im opóźnić proces utraty włosów. Jeśli to się nie uda, do działania wkroczyć może chirurg specjalizujący się w przeszczepach włosów, które są coraz doskonalsze.

    Powiedzenie, że mądrej głowy włos się nie trzyma, nie powstrzymuje milionów mężczyzn na całym świecie od poszukiwania skutecznego rozwiązania, pozwalającego zachować gęstą czuprynę. Swoje kroki, kierują oni najczęściej do dermatologa lub trychologa. Mieszkańców Targówka zachęcamy do wizyty w naszym gabinecie:

    Dermatolog Targówek, ul. Tużycka 31.przychodnia Medicers
    Lek. Med. Katarzyna Małecka

     

    Jak dermatolog może pomóc w leczeniu łysienia?

    Jeśli mamy do czynienia z łysieniem androgenowym, charakterystycznym typem łysienia męskiego, walka jest trudna. Za utratę włosów odpowiada w tym wypadku przede wszystkim 5a-dihydrotestosteron (DHT), który powstaje z przemiany testosteronu na skutek działania enzymu 5-a-reduktazy steroidowej. Jest on odpowiedzialny za miniaturyzację mieszków włosowych. Włosy stają się coraz cieńsze i słabsze, aż przestają być praktycznie widoczne.

    W leczeniu łysienia stosuje się szeroki arsenał środków. Są to m.in. lekarstwa przyjmowane doustnie, jak i stosowane na skórę, a także dieta oraz zmiana stylu życia.

     

    Lek na prostatę antidotum na łysienie

    Stosunkowo dobrą skuteczność w hamowaniu łysienia typu męskiego ma finasteryd. Pierwotnie lek ten był stosowany w leczeniu łagodnego przerostu prostaty. Okazało się jednak, że przyjmujący go pacjenci notują poprawę stanu włosów. Finasteryd blokuje wybiórczo przemianę testosteronu w DHT, tym samym poprawiając stan mieszków włosowych. Lek ten nie działa u każdego pacjenta z tą samą skutecznością. Aby finasteryd działał skutecznie trzeba go przyjmować długo i regularnie.

     

    Minoksydyl przeciwko wypadaniu włosów

    Dermatolog może zalecić łysiejącemu pacjentowi minoksydyl. To substancja do użytku zewnętrznego, która ma zdolność do zwiększania przepływu krwi przez łożysko naczyniowe skóry. A to powoduje, że skóra wokół mieszka włosowego jest lepiej ukrwiona, co zwiększa jego żywotność. W przypadku regularnego stosowania u części pacjentów notuje się poprawę stanu włosów w ciągu kilku miesięcy. Podobnie jak z finasterydem, aby utrzymać efekt, minoksydyl trzeba przyjmować regularnie ponieważ po jego odstawieniu włosy zaczynają znów wypadać.

     

    Dieta i eliminacja stresu

    Na nasze włosy ma spory wpływ nasz styl życia i odżywianie. Nie zdziwmy się zatem, jeśli dermatolog w celu pomocy pacjentowi, zwróci się też do dietetyka. Ubogi w składniki i monotonny jadłospis może pogarszać stan włosów. Niedobry wpływ na naszą fryzurę ma nadmiar mocnej kawy. Problem może pogłębiać brak takich składników jak cynk i miedź oraz selen.

    Należy zapewnić organizmowi zbilansowaną dietę, bogata w białko i żelazo. Zalecane będą zatem ciemnozielone warzywa, takie jak szpinak, brokuły czy brukselka. Dobry wpływ na włosy mają też jaja, ryby, wołowina oraz orzechy.

     

    Stres wrogiem włosów

    Stres i niezdrowy tryb życia to kolejny obszar, w którym dermatolog może zalecić zmiany. Siedzący tryb życia, stres, brak ruchu ? wszystko to także źle wpływa na kondycję naszych włosów. Podobnie szkodliwe jest używanie złych kosmetyków: szamponów przesuszających włosy czy drażniących skórę. Zapalenia mieszków włosowych, także te przewlekłe, są poważnym problemem skórnym, który trapi wielu łysiejących panów. Dermatolog może w przypadku takich zapaleń pomóc farmakologicznie, ale na pewno przyda się też zmiana sposobu życia i kosmetyków.

    Więcej na temat leczenia łysienia możesz dowiedzieć się podczas wizyty u naszego dermatologa w Warszawie. Zapraszamy na Tużycką 31.

    [ratings]

     

    Fot. Chris Hunkeler – flickr.com

    Call Now Button