Przejdź do treści
Strona główna » Porady ekspertów » Szczepienia obowiązkowe – jakie, kiedy, czy są bezpłatne?

Szczepienia obowiązkowe – jakie, kiedy, czy są bezpłatne?

    szczepienia obowiązkowe

    Szczepienia to stosowana od dawna, skuteczna metoda zapewniająca ochronę przed zachorowaniem na groźne choroby zakaźne. Jakie szczepienia są w Polsce obowiązkowe? Czy za zaniechanie lub odmowę zaszczepienia dziecka rodzice powinni spodziewać się konsekwencji prawnych?

    Jakie szczepienia są obowiązkowe w Polsce?[lista]

    Listę szczepień obowiązkowych dla obywateli Polski tworzy Minister Zdrowia. Obecnie znajdują się na niej szczepienia przeciwko 11 chorobom zakaźnym:

      • gruźlica,
      • błonica,
      • tężec,
      • krztusiec,
      • polio (poliomyelitis, Choroba Heinego-Medina),
      • odra,
      • świnka,
      • różyczka,
      • wirusowe zapalenie wątroby typu B,
      • zakażenia Haemophilus influenzae typu B (Hib),
      • zakażenia pneumokokowe.

    Na niektóre grupy Ministerstwo Zdrowia nałożyło obowiązek poddania się dodatkowym szczepieniom. Szczepienia przeciwko ospie wietrznej są obligatoryjne dla dzieci poniżej 12 roku życia, które należą do grup ryzyka ciężkiego przebiegu ospy wietrznej. Natomiast każdy, u kogo lekarz podejrzewa wystąpienie wścieklizny, ma obowiązek poddać się zaszczepieniu przeciwko tej zagrażającej życiu chorobie.

    Kiedy wykonuje się obowiązkowe szczepienia?

    Schemat wykonywania szczepień nazywa się również kalendarzem szczepień. Pierwsze szczepionki dzieci otrzymują krótko po narodzinach, jeszcze w czasie pobytu w szpitalu. Są to szczepienia przeciwko gruźlicy oraz WZW typu B.

    Kolejna seria szczepień obejmuje profilaktykę zakażenia pneumokokami, błonicą, tężcem, krztuścem, WZW B (druga dawka), Hemophilus influenzea typ B i innymi z grupy zalecanych, w zależności od potrzeb. Dziecko otrzymuje te szczepienia między 6 a 8 tygodniem życia. Wykonuje je lekarz w przychodni, wybranej przez rodziców. Kalendarz i schemat szczepień wygląda tak samo dla dziewczynek oraz dla chłopców.

    Prawne konsekwencje odmowy obowiązkowego szczepienia

    W kwestii realizacji szczepień obowiązkowych podstawę prawną stanowi ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. W przypadku gdy rodzic lub prawny opiekun odmawia zaszczepienia małoletniego dziecka, lekarz nie może wykonać zabiegu. Wykonanie szczepienia z zastosowaniem przymusu bezpośredniego jest możliwe tylko w niektórych przypadkach, regulowanych przez art. 36 ust. 1 wspomnianej ustawy. Chodzi o przypadki chorób wysoce zakaźnych i niebezpiecznych, na które zachorowanie stanowi zagrożenie dla innych. Jednak brak realizacji szczepień obowiązkowych może prowadzić do realnych konsekwencji prawnych. Może to być na przykład decyzja o wymierzeniu rodzicom lub opiekunom grzywny za uchylanie się od obowiązku. Taka grzywna może być wymierzana wielokrotnie, jeśli rodzice uporczywie uchylają się od realizacji szczepień obowiązkowych ? jednorazowo wynieść może 10 000 zł, a łącznie do 50 000 zł. Konsekwencje mogą obejmować nawet ograniczenie praw rodzicielskich, ponieważ sądy rodzinne mogą wszczynać postępowania przeciwko rodzicom w związku z podejrzeniem działania na szkodę dziecka.  

    Koszty szczepień w Polsce

    Wszystkie szczepienia obowiązkowe wykonywane są w ramach podstawowej opieki zdrowotnej i są w Polsce bezpłatne. Wielu rodziców decyduje się jednak na płatne szczepienia skojarzone. Pozwalają one organizmowi dziecka ukształtować silny układ odpornościowy i zmniejszają liczbę wkłuć koniecznych do zaszczepienia. Chronią one przed kilkoma chorobami, i to za pomocą jednego zastrzyku. Najczęściej wybierane programy to:

    • Szczepienia skojarzone 5w1, pozwalające zmniejszyć liczbę wkłuć w czasie pierwszej wizyty szczepiennej z 4 do 3
    • Szczepienia skojarzone 6w1, dzięki której liczba zastrzyków w czasie pierwszej wizyty szczepiennej zmniejsza się z 4 do 2.

    Zestaw podstawowych, obowiązkowych szczepień to znany od lat system, który pozwala nam unikać groźnych chorób zakaźnych. Rodzice mogą korzystać z tej profilaktyki bezpłatnie, w ramach podstawowej opieki zdrowotnej.

     

    Call Now Button