Badanie USG pęcherza moczowego jest całkowicie bezbolesne i trwa zaledwie kilkanaście minut, podobnie jak USG jamy brzusznej. Jednak aby lekarz mógł przeprowadzić badanie bez żadnych zakłóceń i aby obraz wyszedł prawidłowo, warto wiedzieć, jak przygotować się do USG pęcherza prawidłowo.
Po co wykonywać USG pęcherza moczowego?
USG pęcherza pozwala wykryć nieprawidłowości w budowie organów oraz w ich funkcjonowaniu. Lekarz może zalecić przeprowadzenie takiego badania w przypadku, kiedy pacjent skarży się na silny ból, problemy z oddawaniem moczu czy wtedy, gdy badania laboratoryjne moczu wykazały pewne nieprawidłowości. Wskazaniem do przeprowadzenia USG pęcherza są także: krwiomocz, wyczuwalne guzy w jamie brzusznej czy podejrzenia kamicy nerkowej. Badanie ultrasonograficzne jest nieinwazyjne i całkowicie bezpieczne dla pacjenta.
Badanie USG pęcherza ? jak wygląda?
Wizyta mająca na celu badanie trwa zwykle około kilkunastu minut. W tym czasie pacjent leży na plecach (w niektórych przypadkach lekarz może poprosić, aby przyjąć pozycję leżenia na boku). Skóra na brzuchu pokrywana jest specjalnym żelem do USG. Następnie lekarz przykłada do niej głowicę urządzenia, którą porusza, aby uzyskać jak najpełniejszy obraz badanego narządu. Podczas badania USG określa się wielkość pęcherza, jego budowę, kształt, grubość ścian i sprawdza ewentualne nieprawidłowości. Ultrasonografia jest bezpieczna, bezbolesna i właściwie nie ma przeciwwskazań do jej wykonywania. USG pęcherza może być wykonywane także u kobiet w ciąży.
Jak się przygotować do USG pęcherza moczowego?
Aby technik mógł prawidłowo wykonać USG, konieczne jest, aby pęcherz pacjenta był podczas badania wypełniony moczem. Powinniśmy czuć parcie na pęcherz i chęć oddania moczu. Dlatego zaleca się, aby około godzinę przed badaniem, pacjent wypił półtora litra wody (najlepiej źródlanej). Woda musi być niegazowana ? należy unikać słodkich napojów z bąbelkami. Aby prawidłowo przygotować się do USG pęcherza, trzeba też wstrzymać się przed jedzeniem ciężkostrawnych i wzdymających potraw. Gazy mogą zaburzać obraz na USG, tak samo, jak treść kałowa, więc warto przed badaniem się wypróżnić. Pacjent powinien przyjść na czczo, jeśli badanie odbywa się rano, lub nie jeść minimum 4 godziny, jeśli po południu.
Badanie układu moczowego
Aby uzyskać jak najdokładniejszy obraz stanu układu moczowego pacjenta, zwykle wykonuje się nie tylko USG pęcherza, ale także nerek, a u mężczyzn gruczołu prostaty. W zależności od tego, jaką chorobę podejrzewa lub chce wykluczyć lekarz, może także zlecić pacjentowi wykonanie takich badań, jak ogólne badanie moczu lub posiew moczu. Pierwsze z nich dostarcza ogólnych informacji na temat funkcjonowania układu moczowego. Drugie ? jest dokładniejsze i ma na celu wykrycie bakterii oraz określenie ich gatunków.. Takie kompleksowe badanie układu moczowego pozwala na wykrycie i skuteczne leczenie wielu poważnych chorób.
[ratings]