Przejdź do treści
Strona główna » Porady ekspertów » Wysiłkowe nietrzymanie moczu: jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia tego problemu?

Wysiłkowe nietrzymanie moczu: jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia tego problemu?

    nietrzymanie moczu

    Poczucie kontroli nad każdym aspektem naszego życia daje nam poczucie bezpieczeństwa. Opanowanie emocji, czy odruchów uwarunkowanych biologicznie nie zawsze jest jednak możliwe. Z upływem czasu nasza kontrola nad organizmem może się osłabić. Częsty problem u Pań w wieku średnim to wysiłkowe nietrzymanie moczu.  Może stać się ono kłopotem natury nie tylko higienicznej, ale także towarzyskiej. Przyjrzyjmy się przyczynom tej przypadłości.

    Wiele osób może być zaskoczonych, że charakterystyczny dla okresu wczesnego dzieciństwa problem, taki jak nietrzymanie moczu, może pojawić się ponownie, gdy jesteśmy już dojrzałymi osobami. Czynnikami ryzyka są w tym przypadku osiągnięcie wieku senioralnego lub u pań okres po przebytych wielu porodach a także menopauza. Spodziewając się takich trudnych sytuacji możemy na szczęście już wcześniej przedsięwziąć odpowiednie kroki. Duże znaczenie ma styl życia jaki prowadzimy.

     

    Nadwaga a nietrzymanie moczu

    Na temat tego, jak istotna jest dla naszego zdrowia prawidłowa waga, powstały setki tysięcy artykułów popularnonaukowych. Nie dziwi więc fakt, że nadwaga także może mieć negatywny wpływ na zachowanie kontroli nad oddawaniem moczu. Wśród kilku typów nadwagi największym zagrożeniem dla utraty komfortu korzystania z toalety jest otyłość brzuszna. Przełożenie jest proste ? więcej kilogramów w obwodzie to dodatkowe ciśnienie w jamie brzusznej, oddziaływujące na pęcherz. Parcie, które czujemy w momencie potrzeby oddania moczu, w przypadku osób z nadwagą może być o wiele silniejsze i o wiele bardziej kłopotliwe. Finalnie skutkuje to utratą kontroli nad miejscem i czasem oddania moczu.

    Problem jest złożony: także inne konsekwencje wynikające z nadwagi mogą sprzyjać problemom z kontrolowaniem oddawania moczu. Nieprawidłowe wyniki diagnostyczne takich parametrów jak poziom trójglicerydów we krwi, stężenie glukozy we krwi czy wysoki poziom CRP mogą zakłócać pracę mięśni układu moczowego. Nadwaga często wiąże się z nieprawidłowym ciśnieniem krwi. To także czynnik, w istotny sposób wpływający na upośledzoną kontrolę oddawania moczu.

    Zmiana stylu życia, wdrożenie zdrowej diety i zwiększenie aktywności fizycznej będzie najlepszym lekarstwem na utrzymanie zdrowej sylwetki, a przez to kontroli nad oddawaniem moczu.

     

    Kontrola poziomu estrogenów w czasie menopauzy

    Menopauza to naturalny etap w życiu każdej kobiety. jednym z objawów tego procesu jest zmniejszenie się poziomu estrogenów, produkowanych przez jajniki. Te hormony są odpowiedzialne za kilkaset procesów zachodzących w kobiecym organizmie. W tym szerokim zakresie działania jest też związek pomiędzy poziomem estrogenów a funkcjonowaniem układu moczowego. Dotyczy to zwłaszcza dolnego odcinka z cewką moczową i pęcherzem. Zlokalizowane tam receptory steroidowe, podobnie jak ich odpowiedniki w ośrodkowym układzie nerwowym, sterują procesem mikcji (oddawania moczu) i reagują za każdym razem na zaburzenia
    poziomu hormonów. W okresie menopauzy może to objawiać się wysiłkowym nietrzymaniem moczu, uczuciem parcia naglącego, czy nawrotowymi infekcjami całego układu moczowego.

    W tym burzliwym dla kobiet czasie warto ze szczególną dbałością kontrolować poziom hormonów w organizmie. We współpracy z lekarzem specjalistą można wtedy wprowadzić środki niwelujące przykre konsekwencje menopauzy.

     

    Przebyte porody a problemy z utrzymaniem moczu

    Liczba przebytych porodów, ich przebieg, ewentualne powikłania a nawet waga noworodka mają istotny wpływ na kontrolę oddawania moczu. Badania przeprowadzone wśród pań po 40. roku życia, jakie w 2010 r. przeprowadzono w Turcji,  potwierdziły wpływ wymienionych wcześniej czynników na poczucie kontroli nad oddawaniem moczu. Blisko 60% kobiet, skarżących się na dyskomfort w tej kwestii stanowiły panie, które rodziły co najmniej trzykrotnie. Bardzo niski odsetek kobiet (nieco ponad 7%) należał do grupy pań, które nigdy nie rodziły. Dane statystyczne potwierdzały także związek problemów z układem moczowym a przebiegiem porodu. Cesarskie cięcie nie było czynnikiem negatywnie wpływającym na kontrolę oddawania moczu.

     

    Trening czyni mistrza ? mocne mięśnie Kegla wzmacniają kontrolę oddawania moczu

    Te bardzo ważne dla kontroli oddawania moczu mięśnie znajdują się dnie miednicy. Swoją nazwę zawdzięczają amerykańskiemu ginekologowi, który w latach pięćdziesiątych opracował dla tej partii mięśni zestaw wzmacniających ćwiczeń. Dostrzegał ich kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania narządów znajdujących się podbrzuszu, takich jak pęcherz moczowy, kluczowy dla problemu tutaj opisywanego.

    Zestaw prostych ćwiczeń, do samodzielnego wykonania w warunkach domowych, miał być remedium na osłabienie tych mięśnie w skutek nie tylko wieku, ale także po przebytych porodach, czy niezdrowym tylu życia, którego efektem jest nadwaga.

    Ćwiczenie tej partii mięśni, usytuowanych na dnie miednicy i zaliczanych do stabilizatorów głębokich, pozwala skutecznie poradzić sobie z przeciążeniem, negatywnie działającym na pęcherz moczowy. Źródłem tej presji może być zarówno zwiększona masa ciała na skutek ciąży lub złej diety. Jedną z przyczyn bywa też rozluźnienie mięśni spowodowane zaburzeniami hormonalnymi w okresie menopauzy.

    Wspólnym mianownikiem działań, które pozwolą uniknąć problemów z nietrzymaniem moczu, jest troska o prawidłową wagę ciała. Ważne jest m.in. wprowadzenie diety opartej na bogatych w witaminy i pierwiastki produktach oraz odpowiedniej ilości ćwiczeń fizycznych w tygodniu.

    W przypadku objawów wysiłkowego nietrzymania moczu warto umówić sie na wizytę u ginekologa na Targówku w Medicers, który podejmie decyzję o dalszym przebiegu leczenia i rehabilitacji.

    Foto tytułowe: Freepik.com

    Call Now Button