Przejdź do treści
Strona główna » Porady ekspertów » Czym zajmuje się lekarz reumatolog?

Czym zajmuje się lekarz reumatolog?

    choroby-reumatolog

    Długotrwałe bóle mięśni, stawów lub ścięgien mogą być przyczyną poważnych chorób. Dolegliwościom może dodatkowo towarzyszyć gorączka, obrzęki, a czasem także zmiany skórne. Pomocy warto szukać wtedy u reumatologa. Sprawdźmy, co leży w kompetencjach lekarza tej specjalizacji. Z jakimi chorobami udać się do reumatologa? Na jakie badania może nas skierować ten specjalista?

    Z jakimi chorobami do reumatologa?

    Co leczy najczęściej reumatolog? Lekarz tej specjalności zajmuje się wieloma chorobami, ale w Polsce do najczęstszych dolegliwości konsultowanych z reumatologiem należą poniższe.

    Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest chorobą o podłożu autoimmunologicznym. Organizm kieruje akcję obronną przeciw własnym komórkom, czego efektem w przypadku RZS jest obrzęk stawów, najczęściej dłoni, nadgarstków lub kolan. Dotkliwy ból, oraz usztywnienie dotkniętych chorobą stawów występuję często równocześnie w wielu miejscach. Długotrwała choroba może także doprowadzić do deformacji zaatakowanych części ludzkiego ciała. Reumatoidalne zapalenie stawów częściej (nawet trzykrotnie) dotyka kobiet niż mężczyzn. Czynnikiem obciążającym jest także wiek ? choroba dotyka ludzi starszych. Prawdopodobieństwo zachorowania wzrasta po 55. roku życia.

    Dna moczanowa, zwana także artretyzmem to kolejna przypadłość, którą zajmuje się reumatolog. Przyczyną jest odkładający się w stawach, ścięgnach i otaczającej je tkance łącznej  kwas moczanowy. Wywołuje on obrzęk, sztywność i przewlekły ból stawów. Zła dieta, otyłość, problemy z nerkami są często przyczyną artretyzmu.

    Toczeń rumieniowaty objawia się m.in. zapaleniem stawów, co powoduje, że choroba leży w polu zainteresowania reumatologii. Jej przebieg nie jest gwałtowny, rozwój następuję powoli, a przez to jest to choroba trudna do wykrycia. Podobnie jak RZS jest jednostką chorobową o charakterze autoimmunologicznym. Choroba atakuje cały organizm, oprócz stawów dotyka układu krążenia, układu nerwowego czy oddechowego.

    [Zapraszamy na wizyty do reumatologa na Targówku do przychodni Medicers]


    Jakie badania może zlecić reumatolog?

    Szybkie rozpoznanie choroby pozwala zaoszczędzić pacjentom wielu cierpień. Stąd ważna w działaniu reumatologa jest diagnostyka. Podejrzewając RZS lekarz może zlecić pacjentowi rezonans magnetyczny, rentgen stawów czy tomografię komputerową. Ważne będzie także badanie krwi ? morfologia, odczyn Biernackiego czy reumatoidalny wskaźnik krwi. W przypadku tocznia reumatolog może zlecić również morfologię krwi, badania poziomu CRP czy próby wątrobowe (AST i ALT).

    Reumatolog może zalecić swoim pacjentom, w ramach profilaktyki, regularne ćwiczenia gimnastyczne czy zabiegi rehabilitacyjne. Dla pacjentów cierpiących na artretyzm, ważne będzie przestrzeganie diety, która wykluczy m.in. drożdże, podroby, rośliny strączkowe a także herbatę i kakao.

     

    Jak wygląda droga do zdobycia specjalizacji?

    Uzyskanie tytułu lekarza reumatologa to długotrwały proces. Pierwszym etapem jest ukończenie wyższych studiów medycznych. Kolejnym krokiem jest odbycie stażu podyplomowego oraz uzyskanie prawa do wykonywania zawodu. Następne 5 lat nauki to zdobycie specjalizacji, która polega na ukończeniu modułu podstawowego oraz specjalistycznego. Ten okres kończy się Państwowym Egzaminem Specjalizacyjnym.

    Reumatolog to lekarz specjalista medycyny wewnętrznej, który zajmuje się schorzeniami reumatoidalnymi stawów i kości oraz stanami zapalnymi tkanki łącznej. W jego polu zainteresowania znajdują się schorzenia narządów ruchu nie związane z uszkodzeniami mechanicznymi.  Przyczyny dolegliwości mogą mieć podłoże zapalne, zwyrodnieniowe lub nowotworowe.

    Foto tytułowe: Freepik.com

    Call Now Button