Typowe objawy zapalenia ucha zewnętrznego to obrzęki i ból, a często także gorączka. Co zwiększa ryzyko zapalenia ucha zewnętrznego? Co robić, aby uniknąć tej dolegliwości? A także, jak działać, jeśli problem już wystąpi?
Przyczyny zapalenia ucha zewnętrznego
Zapalenie ucha zewnętrznego obejmuje małżowinę uszną oraz przewód słuchowy zewnętrzny. Infekcja może też zaatakować błonę bębenkową. Te części ucha znajdują się na pierwszej linii kontaktu z patogenami. Najczęściej infekcje ucha zewnętrznego są wywoływane przez kilka rodzajów mikroorganizmów. Należą do nich: gronkowiec złocisty, pałeczka ropy błękitnej, wirus półpaśca i ospy wietrznej, czyli Varicella-Zoster oraz bakterie Streptococcus. Swój udział w zapaleniach ucha zewnętrznego mają też grzyby ? powodują one ok. 10% przypadków tego schorzenia.
Jak uniknąć zapalenia ucha zewnętrznego?
Nie zawsze możemy uchronić się przed zapaleniem, ale mamy wpływ na ograniczenie ryzyka wystąpienia tego problemu. Przede wszystkim warto porządnie osuszać uszy po myciu czy korzystaniu z basenu albo kąpieli w morzu czy jeziorze. Jeśli zapalenie ucha zewnętrznego występuje regularnie, warto zacząć używać zatyczek do uszu podczas aktywności w wodzie. Unikamy też brudnej wody ? dlatego nie wolno ignorować zakazów pływania w niektórych zbiornikach ? mogą one wynikać nie tylko z braku zabezpieczenia zbiornika, ale także z jego stanu sanitarnego.
Po wyjściu z wody najlepiej dokładnie i jak najszybciej osuszyć uszy lub także zakryć je na jakiś czas. Zapalenie ucha zewnętrznego jest potocznie zwane ?uchem pływaka?, właśnie dlatego, że dotyka najczęściej osób, które często pływają.
Usuwanie woskowiny z uszu a zapalenie ucha zewnętrznego
Usuwanie woskowiny z uszu budzi wiele kontrowersji ? z jednej strony są względy estetyczne, a z drugiej zdrowotne. Wiele osób od dziecka było karconych za ?brudne uszy? i nabrało nawyku przesadnie dokładnego usuwania woskowiny, a także zbyt głębokiego penetrowania przewodu słuchowego przy pomocy patyczków kosmetycznych. Takie działania mogą powodować dwa różne problemy. Pierwszy to ubijanie woskowiny i wciskanie jej głębiej do przewodu słuchowego, prowadzące do zaczopowania go i pogorszenia słyszenia. Drugi problem, będący niejako przeciwieństwem pierwszego, to zbyt dokładne oczyszczenie woskowiny i w ten sposób pozbawienie ucha bariery ochronnej. Woskowina w uchu chroni nas przez wtargnięciem w głąb organizmu patogenów. Jej brak może przyczyniać się do zapalenia przewodu słuchowego zewnętrznego. Czyścić należy raczej małżowinę, a jeśli chcemy pozbywać się nadmiaru woskowiny z przewodu, lepiej zamiast patyczków kosmetycznych zastosować preparaty w płynie lub sprayu, rozrzedzające wydzielinę, dzięki której można ją łatwiej usunąć. Takie środki zawierają najczęściej oleje roślinne lub parafinę.
Noszenie aparatu słuchowego ? czynnik ryzyka zapalenia ucha zewnętrznego
Aparaty słuchowe są ogromną pomocą dla osób niedosłyszących. Te wspaniałe urządzenia są dziś używane coraz częściej i znacznie poprawiają komfort życia. Jeśli jednak ich używamy, należy też szczególnie zadbać o uszy. Aparat zatyka przewód słuchowy, przez co łatwiej gromadzi się tam wilgoć i zwiększa się aktywność bakterii. Dlatego też aparat należy codziennie oczyszczać i odkażać oraz czyścić dokładnie uszy.
Jeśli u pacjenta wystąpią objawy zapalenia ucha zewnętrznego, należy jak najszybciej skierować się do laryngologa lub w przypadku braku takiej możliwości ? do internisty. Wizyta u lekarza jest koniecznością ? rzadko problemu można pozbyć się leczeniem domowym. Reagować trzeba natychmiast szczególnie, gdy bólowi i obrzękowi towarzyszy wydzielina ropna. Zapalenie ucha zewnętrznego może szybko przerodzić się w poważniejsze problemy, zwłaszcza jeśli zaatakuje błonę bębenkową.
Zapraszamy do konsultacji u internisty oraz lekarzy medycyny rodzinnej w Medicers.
Więcej informacji >>
Grafiki użyte w artykule: freepik.com
[ratings]