Przejdź do treści
Strona główna » Porady ekspertów » Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale niszczy organizm. Jakie są objawy nadciśnienia?

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale niszczy organizm. Jakie są objawy nadciśnienia?

    nadciśnienie tętnicze
    Niewielkie nadciśnienie tętnicze bardzo często nie daje widocznych objawów. Często przez długie lata może uszkadzać organizm, zanim pacjent zorientuje się, że z jego układem krążenia nie wszystko jest w porządku. Dlatego każdy powinien regularnie kontrolować swoje ciśnienie.

    Często słyszymy, że ?nadciśnienie nie boli?. Rzeczywiście niewielkiego podwyższenia ciśnienia możemy w ogóle nie odczuwać. Szczególnie, jeśli nie uprawiamy sportu i prowadzimy ?siedzący? tryb życia. Problem może objawić się, gdy nagle zmusimy nasz organizm do większego wysiłku.

     

    Nadciśnienie tętnicze zwykle długo nie daje objawów

    Jeśli nawet nie odczuwamy bólu czy zawrotów głowy to podwyższone ciśnienie dzień po dniu niszczy nasz organizm. Dlatego właśnie oprócz dbania o zdrowy styl życia i dietę przyjazną naszym naczyniom krwionośnym i sercu, warto regularnie kontrolować ciśnienie krwi. Można obecnie bez problemy zaopatrzyć się w ciśnieniomierz lub choćby skorzystać z takich urządzeń udostępnianych klientom przez wiele aptek. Jeśli chcemy upewnić się, że nasze samodzielne pomiary są prawidłowe, najlepiej co jakiś czas (np. raz lub dwa razy w miesiącu) odwiedzić gabinet zabiegowy w swojej przychodni i poprosić o sprawdzenie ciśnienia pielęgniarkę. Nawet jeśli dysponujemy nowoczesnym, dobrym ciśnieniomierzem, trzeba dokonywać pomiaru ściśle wg wskazań producenta, aby otrzymać wiarygodny rezultat. Najczęściej wskazania dotyczą tego, aby trzymać rękę na odpowiedniej wysokości, nie mierzyć ciśnienia bezpośrednio bo wysiłku fizycznym i nie rozmawiać w trakcie pomiaru. Warto też wykonać 2-3 pomiary w określonych przez producenta ciśnieniomierza odcinkach czasu.

     

    Dlaczego mierzyć ciśnienie nawet jeśli czujemy się dobrze?

    Nadciśnienie stosunkowo rzadko ma gwałtowny przebieg i szybko skutkuje bardzo wysokimi wartościami ciśnienia (takie przebieg nazywa się ?nadciśnieniem złośliwym?). Na ogół ciśnienie wzrasta powoli i nie zauważamy tego. W fazie ukrytej choroby nadciśnieniowej uszkodzeniu ulegają kolejne naczynia krwionośne i wzrasta tym samym prawdopodobieństwo wystąpienia problemów krwotocznych i niedokrwiennych (czyli m.in. udaru, wylewu lub zawału serca). Nadciśnienie częściej dotyczy osób w średnim lub starszym wieku niż młodzieży. Niestety, zmiany w naszym stylu życia (mniej ruchu, dostęp do obfitych posiłków i słodyczy oraz używek) powodują, że coraz więcej młodych osób zaczyna cierpieć z powodu podwyższonego ciśnienia.

     

    Jakie są skutki nieleczonego nadciśnienia tętniczego?

    Jeśli leczenie nadciśnienia nie zostanie podjęte w odpowiednim momencie, skutkuje nie tylko uszkodzeniami naczyń krwionośnych, ale także wielu narządów wewnętrznych. Często dochodzi o uszkodzenia nerek, zmian w naczyniach siatkówki oka a także niedokrwienia kończyn. Niestety wielu pacjentów zgłasza się do lekarza kardiologa, internisty lub lekarza rodzinnego w momencie, gdy nadciśnienie zdąży dokonać już dużych zniszczeń w organizmie. W tej fazie choroby zaczynają być odczuwalne już niepokojące objawy, takie jak np. ból lub zawroty  głowy, kołatanie serca, duszności, wyraźny spadek kondycji fizycznej, ?mrowienie? lub drętwienie kończyn.

     

    Czy nadciśnieniu można skutecznie zapobiec?

    Nadciśnienie rzadko jest schorzeniem występującym samodzielnie. W większości przypadków wiąże się z innymi problemami ? chorobami układu krążenia, obturacyjnym bezdechem sennym, chorobami tarczycy, cukrzycą, otyłością, hipercholesterolemią. Zdrowy tryb życia jest bardzo ważny i pozwala utrzymywać nasz układ krwionośny w dobrej kondycji. Jednak odpowiednia dawka sportu i zdrowe odżywianie nie zawsze pozwala uniknąć nadciśnienia. W wielu przypadkach nie są znane jego przyczyny ? na pewno do czynników zwiększających ryzyko należą rozpoznane przypadki nadciśnienia w rodzinie, co wskazuje na dziedziczność skłonności do tej choroby.

    Warto kontrolować regularnie i starannie swoje ciśnienie tętnicze, a w przypadku podejrzenia jakichkolwiek nieprawidłowości zgłosić się do lekarza.

     

    Zapraszamy: do przychodni Medicers, kardiolog Targówek Zacisze, ul. Tużycka 31 >>

     

    Grafiki użyte w artykule: freepik.com

    [ratings]

     

    Call Now Button