Przejdź do treści
Strona główna » Porady ekspertów » Nieświeży oddech ? z czego wynika?

Nieświeży oddech ? z czego wynika?

    Nieświeży oddech przyczyny

    Nieświeży oddech może być efektem różnych schorzeń i nie zawsze przyczyną są zepsute zęby lub chore dziąsła. Często z tym problemem pacjenci trafiają do gastrologa lub laryngologa, skierowani tam przez internistę. 

    Zwykle, gdy pojawia się nieświeży oddech, gastrolog i laryngolog nie są specjalistami, z którymi pacjenci kontaktują się na początku leczenia. Najczęściej pierwsze kroki kierują do dentysty ? i rzeczywiście, w większości przypadków za nieprzyjemny zapach z ust odpowiadają problemy z uzębieniem, choroby dziąseł i przyzębia.

     

    Halitoza patologiczna i fizjologiczna

    A co, jeśli okaże się, że z zębami i dziąsłami wszystko jest w porządku? Przyczyny nieświeżego oddechu mogą tkwić w układzie pokarmowym lub zatokach nosowych. Nieświeży oddech określany jest ogólnie jako halitoza. Może być tu halitoza fizjologiczna (objawiająca się po przebudzeniu ze snu lub zjedzeniu określonych składników pokarmowych) lub patologiczna, która wiąże się z różnego rodzaju schorzeniami (gastrycznymi, laryngologicznymi oraz oczywiście stomatologicznymi).Wybór najlepszej ścieżki diagnostycznej może zalecić internista.

     

    Chore zatoki jako źródło nieprzyjemnego zapachu z jamy ustnej

    Przykry oddech bardzo często wynika z zapalenia zatok przynosowych. To skutek działania bakterii, dla których pożywką jest zalegająca w zatokach wydzielina. Namnażać się może w niej m.in. gronkowiec złocisty lub pneumokoki. Zapalenie zatok wiąże się w większości przypadków z pogorszonym usuwaniem z nich wydzieliny ? u zdrowych ludzi świetnie radzi z tym sobie nabłonek rzęskowy. Gdy ulegnie on uszkodzeniu, mechanizm przestaje działać. Jedną z częstych przyczyn zniszczenia nabłonka rzęskowego jest palenie tytoniu ? dlatego też palacze częściej zmagają się z nieprzyjemnym oddechem i chorobami zatok.

    Barierą dla odprowadzania wydzieliny mogą być też problemy anatomiczne lub przeszkody, np. w postaci różnego rodzaju narośli lub ciał obcych. Zapalenie zatok może mieć charakter przejściowy lub ostry. Chorzy mają problemy z oddychaniem przez nos, odczuwają nietypowy smak w ustach (często określany jako ?metaliczny? lub ?chemiczny?.

     

    Nieświeży oddech jako objaw choroby nowotworowej

    Przyczyną nieświeżego oddechu mogą być także zmiany nowotworowe w jamie ustnej, jamie nosowej lub płucach. Oprócz zdegenerowanych tkanek, zaburzających prawidłowe funkcjonowanie organizmu, przyczyna może być mechaniczna ? guzy i narośle mogą blokować odpływ i odksztuszanie wydzieliny, co skutkuje podobnymi problemami jak w przypadku zapalenia zatok.

     

    Nieprzyjemny zapach z ust przy chorobach układu pokarmowego 

    Jedną z najbardziej rozpowszechnionych dolegliwości układu pokarmowego jest zapalenie błony śluzowej żołądka. Towarzyszy mu często charakterystyczny, kwaśny zapach z ust, który jest wynikiem problemów z trawieniem. Nieprzyjemny zapach może też towarzyszyć chorobie wrzodowej żołądka, pojawia się także przy chorobie refluksowej. W tym drugim przypadku mamy do czynienia z cofaniem treści pokarmowych do przełyku, które wiąże się z nieprawidłowym działaniem dolnego zwieracza przełyku. Nieprzyjemny zapach z ust może być też objawem towarzyszącym nowotworom żołądka. Dlatego też, jeśli wykluczone zostaną źródła halitozy w jamie ustnej, należy zadbać o właściwą diagnostykę pod kątem problemów układu pokarmowego.

     

    Przykry zapach z ust jako wynik chorób dolnych dróg oddechowych

    Dość częstym powodem nieprzyjemnego zapachu z ust bywa zapalenie migdałków. Objawy mogą towarzyszyć zarówno przewlekłemu zapaleniu migdałków jak i ropniom migdałków. Jeśli na migdałkach można zauważyć charakterystyczny nalot, są one powiększone i bolesne, z dużym prawdopodobieństwem mamy do czynienia z zapaleniem. Zapach jest wytwarzany przez ropień. Nieprzyjemny oddech może oznaczać też takie problemy jak zapalenie oskrzeli czy zapalenie płuc, przy których pojawić mogą się także ropne zmiany.

     

    Inne przyczyny halitozy

    Nieprzyjemny zapach z ust może towarzyszyć także nieleczonej cukrzycy. Wynika to z faktu, że przy cukrzycy znacznie wzrasta ryzyko kandydozy oraz innych schorzeń błony śluzowej w jamie ustnej. Przykry zapach pojawia się też przy takich schorzeniach jak kwasica ketonowa oraz niewydolność wątroby.

     

    Nieprzyjemny zapach z ust kojarzymy przede wszystkim z problemami z uzębieniem i chorobami dziąseł. Jednak po wykluczeniu tych przyczyn, należy jak najszybciej rozpocząć badania w kierunku ustalenia ewentualnych źródeł halitozy w schorzeniach układu oddechowego lub pokarmowego.

     

    Problemy z nieprzyjemnym zapachem z ust? Polecamy kontakt z jednym z naszych internistów, który skieruje na leczenie specjalistyczne >>

    Grafiki użyte w artykule: freepik.com

    [ratings]

    Call Now Button