Dietetyk z Medicers, Agnieszka Bandura odpowiada na pytanie:
Czy bez aktywności fizycznej można schudnąć i utrzymać wagę?
Najbardziej efektywne odchudzanie to połączenie dobrze dobranej diety oraz odpowiedniej do możliwości aktywności fizycznej. Ale czy można trwale schudnąć bez aktywności fizycznej?
Możliwość utrzymania prawidłowej wagi bez dużej aktywności fizycznej to zagadnienie ważne m.in. dla niepełnosprawnych z dużymi ograniczeniami ruchowymi i osób obłożnie chorych. Dotyczy też pacjentów z ciężkimi chorobami sercowo-naczyniowymi i schorzeniami płuc a wreszcie osób w bardzo podeszłym wieku.
Na pytania o odchudzanie oparte na diecie odpowiada Agnieszka Bandura dietetyk z przychodni Medicers.
Czy można samą dietą zmniejszyć wagę ciała i utrzymać ją na dłuższą metę? Bez intensywnych ćwiczeń lub choćby spacerów?
Jesteśmy w stanie to zrobić i mówię to z pełną odpowiedzialnością na podstawie wieloletniego doświadczenia. Trzeba dobrać tak bilans energii, aby następował ubytek tkanki tłuszczowej. Aktywność fizyczna zwiększa zapotrzebowanie organizmu na energię, co uwzględniam podczas układania jadłospisu. Jeżeli pacjent z jakiegoś powodu nie może lub nie chce ćwiczyć to należy mu tak dobrać podaż energii by również uzyskał zadowalające efekty. Naturalnie pula kalorii dostarczonej z dietą w tej sytuacji się zmniejsza w porównaniu do osoby aktywnej fizycznie, jednak nigdy nie drastycznie. Jeśli ktoś spożywał 3000 kilokalorii i każemy mu nagle ograniczyć to do 1500 kilokalorii na pewno długo nie wytrzyma. Szybko wróci do starych, złych nawyków żywieniowych. Warto zaznaczyć, że odpowiednie odżywianie musi po prostu stać się stałym elementem naszego życia. Jestem zwolennikiem dobrych nawyków dietetycznych. Odchudzanie i utrzymywanie odpowiedniej masy ciała nie może też być dla nikogo katorgą, bo prędzej czy później się do tego zniechęci.
Warunkiem trwałości dobrych nawyków żywieniowych jest wiec ich mała uciążliwość?
Tak. Uważam, że dietetyk powinien pracować nie tylko nad jadłospisem pacjenta, ale także nad jego emocjami i pomagać mu w trudnych momentach w życiu. Ludzie często odchodzą od dobrych nawyków żywieniowych gdy maja życiowe kryzysy, brak im czasu, działają w stresie. Zajadają problemy słodyczami, przestają o siebie dbać. Dobra wiadomość jest taka, że przy współpracy opartej na szczerości możemy wypracować takie nawyki, które będą miały szansę utrzymać się przez całe życie.
Warto pamiętać, że nie ma uniwersalnych działań w zakresie dietetyki, które zapewniają takie same efekty w przypadku każdego pacjenta. Nie tylko różnimy się między sobą, ale przechodzimy przez różne etapy w swoim życiu. Dieta musi być dobierana ze względu na wiek, płeć, jednostki chorobowe, styl życia, ale także potrzeby pacjenta.
Z tego co Pani mówi, konieczna jest długotrwała współpraca pacjenta z dietetykiem. Raczej nie da się tego wszystkiego wypracować podczas jednego spotkania.
Tak, pacjent nie może poprzestać na jednej wizycie. Postępy odchudzania oraz zmiany złych nawyków żywieniowych powinny być monitorowane przez dietetyka. Ważna jest praca nad dietą i odpowiednio szybkie wprowadzanie zmian do jadłospisu. Jeśli ktoś wyjeżdża do innego kraju, ma wesele, długotrwale choruje ? trzeba zmieniać dietę. Gdy ludzie przejdą taką kurację przez rok, nabywają wiedzy o swoich potrzebach, są świadomi tych potrzeb, wiedzą jak mają reagować na zmiany. Po zakończonej redukcji przychodzą raz na trzy miesiące na próbne ważenie i okazuje się, że wszystko jest w porządku, utrzymują masę ciała. Przy dłuższej współpracy z dietetykiem mają wiedzę na temat żywienia i nie głodują aby utrzymać wagę. Wręcz przeciwnie, często mówią, że nigdy nie byli tak najedzeni. Są spokojni, a ja dumna.
Dlaczego głodzenie się nie jest skutecznym sposobem odchudzania?
Trzeba odżywić organizm, aby zaczął tracić tkankę tłuszczową. Głodówki powodują że metabolizm zwalnia. Tracimy tylko masę mięśni szkieletowych lub masę wody, a tkanka tłuszczowa nie zmniejsza się w istotny sposób. Poza tym głód powoduje szybkie zniechęcenie do diety.
Tymczasem chudnięcie może i powinno być przyjemne. Pracujemy odpowiednio dobierając metody do charakteru człowieka. Pacjent chce mieć napisane dokładnie co i kiedy ma jeść? Dostaje to ode mnie w formie jadłospisu rozpisanego na dni, godziny, produkty, gramaturę, przepisy i listę zakupów. Jeśli woli poeksperymentować sam w kuchni w oparciu o zalecenia ? również mu na to pozwalam. Sam buduje swoją dietę pod moją opieką i nadzorem. Jestem zwolennikiem zasady nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe.
Co powoduje najczęściej porażkę przy odchudzaniu?
Powrót do złych nawyków. Często nie doceniamy znaczenia otoczenia pacjenta. Tymaczem bardzo ważne jest to z kim mieszka, kto gotuje w domu, czy ma dzieci. A także: jakie mają preferencje domownicy lub partnerzy życiowi pacjenta, z kim się spotyka w wolnym czasie, co jedzą znajomi itp. Jeśli ktoś próbuje schudnąć, a rodzina wręcz przeciwnie, hołduje złym nawykom żywieniowym, rodzi to poważne problemy. Jeśli odchudzamy nastolatka, którego rodzeństwo zajada się śmieciowym jedzeniem, a rodzice gotują tłuste i niezdrowe potrawy, szanse na sukces są nikłe. Dlatego najlepsze i długotrwałe efekty uzyskujemy współpracując z całą rodziną. Stworzyłam na te potrzeby rodzinny program zmiany nawyków żywieniowych.
Czy pacjenci kwestionują czasem Pani zalecenia?
Nie zawsze wprost, ale czasem przemawiają do mnie na pierwszej wizycie językiem ?internetowych poradników?. A w Internecie jest dużo wiedzy bardzo pożytecznej, jak i bezwartościowej. Powielane są tam różne ?mity dietetyczne?. Np.: ?Nie jedz po 18.00? lub ?Wieczorem nie jedz owoców?. Podstawowy błąd w takich stwierdzeniach to przyjmowanie, że te same reguły obowiązują wszystkich. Jeśli ktoś jest lekarzem lub pielęgniarką w szpitalu i pracuje na noce, musi w nocy też jeść. Jeśli ktoś wieczorem rezygnuje z owoców, a zje chipsy na pewno na tym nie zyska. Lepiej już zjeść wtedy owoce. Nie ma prawd uniwersalnych.
O wiele spraw my sami w świecie dietetyków się sprzeczamy. Nauka ewoluuje i nie zawsze można formułować jednoznaczne tezy. Jakieś badanie można znaleźć na poparcie wszystkich twierdzeń. Pytanie, czy są to badania prawidłowo przeprowadzone i dobrze udokumentowane.
[ratings]
Zastanawiasz się jak schudnąć?
Dietetyk Zacisze i Targówek –> dowiedz się więcej na temat wizyty