Chlamydia to bakteria odpowiedzialna za schorzenia przenoszone drogą płciową. Zakażenie chlamydią trachomatis dotyka najczęściej młode osoby, prowadzące aktywne życie seksualne. Schorzenie to jest bardzo podstępne, ponieważ przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na jej temat.
Co to jest chlamydia?
Chlamydia to bakteria wewnątrzkomórkowa – potrafi wniknąć do środka komórek zaatakowanego organizmu i tam się namnażać. Do naczęściej spotykanych jej odmian należą:
- chlamydia trachomatis – przenoszona drogą płciową,
- chlamydia peumoniae igg – przenoszona drogą kropelkową,
- chlamydia psittaci – przenoszona przez ptaki.
Najbardziej rozpowszechniona jest Chlamydia Trachomatis. Co rok zapada na nią wiele milionów osób na cały świecie. Jak wykryć chlamydię?
Jakie objawy wywołują różne odmiany chlamydii?
Chlamydia pneumoniae przenosi się drogą kropelkową. Wywołuje ona zapalenie górnych i dolnych dróg oddechowych. Chlamydia trachomatis przenoszona jest drogą płciową, może zostać także przekazana noworodkowi przez matkę w trakcie porodu. U dziecka choroba objawia zapaleniem spojówek lub zapaleniem płuc. Objawy zakażenia chlamydią u dorosłych mogą być bardzo różne. Zakażenie prowadzi do zapalenia układu moczowo-płciowego. U kobiet mogą pojawić się śluzowo-ropne upławy, świąd okolic intymnych, bóle w podbrzuszu, pieczenie przy oddawaniu moczu, a także ból przy stosunku. U mężczyzn także może pojawić się ropna wydzielina, obrzęk moszny, a także ból i częste oddawanie moczu. Ponadto podczas zakażenia chlamydią, czasem mają również miejsce bóle stawów, kości, mdłości czy gorączka. Nieleczone zakażenie może uszkodzić narządy rozrodcze i nawet doprowadzić do bezpłodności.
Dorosłe osoby, aktywne seksualnie powinny od czasu do czasu wykonywać przesiewowe badania pod kątem chlamydii.
Jak wykryć chlamydię?
Jedną z możliwości diagnostycznych jest test na chlamydię z krwi. Można go wykonać w ramach NFZ. Taki test ma 80% skuteczności ? jest dobrym narzędziem diagnostycznym, choć może czasem nie wykazać obecności bakterii. Testy IgM oraz IgG na chlamydię należy przeprowadzić w odpowiednim czasie, gdy w organizmie możliwe do wykrycia się przeciwciała. Przy infekcji pierwotnej przeciwciała IgM pojawiają się po upływie 3 tygodni, a przeciwciała IgG po upływie od 6 8 tygodni.
Bardzo wiarygodna i polecana metoda to testy DNA chlamydia. Lekarze zalecają jego wykonywanie raz do roku dla wszystkich osób prowadzących aktywne życie seksualne. Ponadto można tez zdecydować się na badania wykazujące obecność chlamydii w wymazie pochodzącym z szyjki macicy lub cewki moczowej.
Kobiety będące w ciąży lub planujące zajście w ciążę, mogą zdecydować się na test Pronatal (pronatal 1G lub Pronatal 1H). Takie testy pozwalają kobietom upewnić się, że ich dziecko nie będzie zagrożone chorobami przenoszonymi drogą płciową, przekazanymi przez matkę. Testy Pronatal 1G i Pronatal 1H pozwalają metodą DNA wykryć: chlamydia trachomatis, Mycoplasma genitalium, Mycoplasma hominis, Ureaplasma species, HSV I/II.
Chlamydia leczenie
Chlamydię leczy się antybiotykami. Najczęściej stosowana jest doksycyklina i azytromycyna W przypadku par, aby było skutecznie, terapii powinny się poddać dwie osoby. Wskazana jest także wstrzemięźliwość seksualna do czasu potwierdzenia wyleczenia. Chlamydia Trachomatis nie zawsze daje wyraźne objawy, bywa określana jako schorzenie podstępne. W wielu przypadkach nie daje początkowo żadnych charakterystycznych objawów, czasem objawy są skąpe i łatwe do przeoczenia. Dlatego warto być czujnym, aby uchronić się przed ewentualnymi komplikacjami.
W przychodni Medicers, Warszawa Zacisze, ul. Tużycka 31 można wykonać testy na obecność chlamydii – w tym także testy Prenatal 1G i Prenatal 1H, dzięki którym matka może sprawdzić, czy jej dziecko nie jest zagrożone zakażeniem m.in. chlamydią.
Więcej informacji zawiera cennik badań laboratoryjnych >>
Grafiki użyte w artykule: freepik.com
[ratings]