Przejdź do treści
Strona główna » Porady ekspertów » Nadciśnienie a choroby wzroku

Nadciśnienie a choroby wzroku

    nadciśnienie choroby wzroku

    Jeśli pacjent cierpi na nadciśnienie choroby wzroku są w jego przypadku bardziej prawdopodobne. Ryzyko podnoszą też inne schorzenia kardiologiczne. Taki pacjent powinien zadbać o regularne kontrole u okulisty. Może to zmniejszyć ryzyko groźnych chorób oczu, które są powikłaniem nadciśnienia a także opóźnić takie problemy, jak zwyrodnienie plamki żółtej czy jaskra. Dobry okulista w przypadku chorób kardiologicznych jest jednym ze specjalistów, z którym powinniśmy być w częstym kontakcie.

    Niezdrowy tryb życia i brak aktywności fizycznej, prowadzące do problemów kardiologicznych, mogą też niestety skutkować ciężkimi chorobami narządu wzroku. Wielu pacjentów nie zdaje sobie z tego sprawy, a sytuację komplikuje dodatkowo fakt, że niektóre choroby, np. retinopatia nadciśnieniowa, rozwijają się przez długi czas bezobjawowo. U osób, które mają nadciśnienie choroby wzroku mogą pojawiać się częściej lub szybciej, w przypadku schorzeń uznawanych za zależne od wieku. W większości przypadków wiąże się to z możliwymi uszkodzeniami naczyń krwionośnych, istotnych dla funkcjonowania nerwu wzrokowego i siatkówki.  Dlatego powinniśmy w takiej sytuacji zadbać o to, aby nasz wzrok kontrolował dobry okulista.

    Jak nadciśnienie wpływa na nasz wzrok?

    Nasz organizm to bardzo skomplikowany system, w którym różne układy i narządy połączone są siecią współzależności ? nie inaczej jest w przypadku narządu wzroku. Niska aktywność fizyczna, dieta bogata w tłuszcze trans oraz nadmiar stresu to czynniki, które sprzyjają rozwojowi nadciśnienia tętniczego. A to schorzenie, jeśli nie jest odpowiednio leczone, może wiązać się z poważnymi schorzeniami wzroku.

    Przede wszystkim nadciśnienie tętnicze sprzyja rozwojowi zwyrodnienia plamki żółtej, szczególnie w postaci wysiękowej. Zwyrodnienie plamki żółtej ? czyli AMD (eng. Ale Related Macular Degeneration) prowadzi do ślepoty. Najczęstszą postacią tej choroby jest postać zanikowa ? utrata wzroku postępuje wtedy powoli i na ogół objawia się w podeszłym wieku. Postać wysiękowa przebiega gwałtowniej, ma też większy związek z nadciśnieniem. Podejrzewa się, że wynika to z zaburzeń w układzie renina-angiotensyna- aldosteron pojawiających się przy nadciśnieniu. Oblicza się, że wśród osób, które ukończyły 70 lat, około 30% ma AMD o różnym stopniu zaawansowania.

    Nadciśnienie a jaskra

    Nadciśnienie przyczynia się też do rozwoju jaskry. Wynika to z wywoływanych przez zbyt wysokie ciśnienie krwi uszkodzeń  naczyń krwionośnych, które mają za zadanie odżywiać siatkówkę i nerw wzrokowy. Jaskra prowadzi to stopniowego zawężenia pola widzenia oraz pogorszenia ostrości, a w przypadku braku leczenia ? także do ślepoty. Wśród czynników ryzyka jaskry są też inne schorzenia, których część może być powiązana z niezdrowym trybem życia ? są to np. cukrzyca, miażdżyca, hiperlipidemia, hipercholesterolemia oraz zbyt niskie ciśnienie tętnicze. Nie zawsze mamy wpływ na pojawienie się tych schorzeń, ale zawsze powinniśmy rozpocząć ich kontrolowanie i leczenie. Na rozwój jaskry może mieć też negatywny pływ palenie papierosów

    Jeśli masz nadciśnienie choroby wzroku zagrażają Ci w większym stopniu

    Do największych problemów z narządem wzroku powiązanych z zaburzeniami ciśnienia tętniczego oraz innymi schorzeniami kardiologicznymi należą przednia niedokrwienna neuropatia nerwu wzrokowego ? czyli AION (ang. anterior ischemic optic neuropathy) oraz zator tętnicy środkowej siatkówki.

    Przednia niedokrwienna neuropatia nerwu wzrokowego prowadzi do obumarcia i zaniku włókien nerwu wzrokowego w związki z jego niedokrwieniem. Ma ona postać tętniczą oraz nietętniczą ? która wśród osób z nadciśnieniem może pojawić się w wyniku zbyt intensywnego obniżania ciśnienia ? wynika bowiem z nadmiernego spadku ciśnienia krwi. Zator tętnicy środkowej siatkówki powoduje blokadę transportu krwi do tkanek siatkówki i może spowodować trwałą utratę wzroku.

    U osób zmagających się z nieprawidłowym ciśnieniem może też rozwinąć się retinopatia nadciśnieniowa. To przewlekła i dość podstępna choroba oczu, która długo może nie dawać żadnych objawów ? stąd w przypadku osób leczących się z powodu nadciśnienia wskazane są regularne wizyty u okulisty. W najbardziej zaawansowanej postaci retinopatii nadciśnieniowej dochodzi do obrzęku tarczy nerwu wzrokowego oraz zwyrodnienia siatkówki połączonego z bliznowaceniem. Prowadzi to do ślepoty.

    Masz nadciśnienie? Zadbaj o wizytę u okulisty

    Nadciśnienie, a także inne schorzenia kardiologiczne zagrażające zawałem lub udarem powinny skłonić nas do kontaktu z okulistą. Niestety choroby serca i układu krwionośnego wiążą się z ryzykiem rozwoju chorób oczu, a czasem także z gwałtowną utratą wzroku. Szkodliwe może być także zbyt intensywne obniżanie ciśnienia. Dobry okulista może pomóc nam zachować dobry wzrok najdłużej, jak to możliwe.

    Zapraszamy do okulisty w Medicers, w poradni przy ul. Tużyckiej 31 w Warszawie.

    [ratings]

    Call Now Button