Czym różni się przychodnia publiczna od prywatnej? Jakie inne placówki prowadzące działalność leczniczą mogą wykonywać świadczenia finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia? Czy w gabinecie prywatnym lekarz może wypisywać recepty na leki refundowane ? odpowiedzi na te pytania powinien znać każdy pacjent. NZOZ i SPZOZ różnice.
Co to jest SPZOZ?
Publiczne placówki ochrony zdrowia ? zwane w skrócie SPZOZ (samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej) tworzone są przez podmioty, takie jak: minister, wojewoda, samorząd terytorialny, a także państwową uczelnię, która prowadzi medyczną działalność naukową.
Co to jest NZOZ?
Z kolei przychodnia NZOZ (niepubliczny zakład opieki zdrowotnej ? na przykład w postaci spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki cywilnej czy akcyjnej) powoływana jest przez:, pracodawców, fundacje i stowarzyszenia, osoby prawne i fizyczne lub spółki, związki wyznaniowe. Zgodnie z przepisami prawa, obecnie częściej używaną ? i poprawną nazwą tych jednostek ? są po prostu zakłady lecznicze lub tzw. przedsiębiorstwa podmiotów leczniczych. Najczęściej jednak można spotkać się z najprostszą nomenklaturą, czyli ?przychodnia prywatna?.
SPZOZ i NZOZ różnice
Warto wskazać także na inne różnice pomiędzy tymi dwoma formami zakładów, które wynikają przede wszystkim ze specyfiki placówek działających jako SPZOZ i faktu, iż nie są one przedsiębiorstwami. W SPZOZ nie mogą mieć udziału żadne prywatne podmioty, a także nie mają one prawa do ogłoszenia upadłości. Szpital publiczny nie może upaść i nie może być w stosunku do niego prowadzone postępowanie upadłościowe. Co za tym idzie, osoby kierujące publicznymi placówkami ? w odróżnieniu od zakładów prywatnych ? nie odpowiadają finansowo za długi tych podmiotów.
Przychodnia SPZOZ utrzymuje się ze środków z umów zawieranych z Narodowym Funduszem Zdrowia i świadczy nieodpłatne usługi medyczne osobom, które posiadają ubezpieczenie zdrowotne. Opieka płatna w przychodni na NFZ może być jednak prowadzona w stosunku do osób, które ubezpieczenia w Funduszu nie posiadają, bądź też w przypadku usług medycznych, których nie obowiązuje publiczne finansowanie.
Placówki medyczne – inne formy działania
Podział placówek medycznych na podmioty publiczne i prywatne stanowi uproszczoną systematyzację wynikającą z ustawy o działalności leczniczej. Pacjenci, którzy odprowadzają składki na ubezpieczenie zdrowotne powinni być świadomi nieco bardziej szczegółowego podziału podmiotów, z których usług mogą skorzystać. Kluczem jest fakt prowadzenia przez wszystkie z podmiotów działalności leczniczej ? przywracania, ratowania, promocji zdrowia, a nawet działalności dydaktycznej z tym związanej.
Poza szpitalami i ambulatoryjnymi przychodniami oraz ośrodkami zdrowia, prowadzone są też takie formy, jak m.in.:
- indywidualna i grupowa praktyka lekarska i pielęgniarska,
- zakład opiekuńczo-leczniczy,
- zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy,
- zakład rehabilitacji leczniczej,
- hospicjum.
Finansowanie NFZ a placówki i gabinety prywatne
Wiele osób zastanawia się nad tym, czy w ramach podstawowej opieki medycznej finansowanej przez NFZ może skorzystać z porad i leczenia tylko i wyłącznie w placówkach publicznych, takich jak przychodnie, szpitale, punkty rehabilitacji czy profilaktyki zdrowotnej. Odpowiedź brzmi: nie. Z wielu świadczeń można skorzystać nieodpłatnie także w NZOZ pod warunkiem, że pacjent posiada ubezpieczenie, a Fundusz ma podpisaną umowę z placówką niepubliczną czy osobą wykonującą zawód medyczny lub grupową praktykę lekarską i pielęgniarską.
Czy lekarz prywatnie może wystawić receptę z refundacją?
Pomimo rozbudowanego systemu publicznej opieki zdrowotnej, niejednokrotnie zdarza się, iż pacjent odwiedza swojego lekarza prywatnie, korzystając ze specjalistycznej porady. Co w przypadku, gdy potrzebne jest wystawienie recepty czy skierowanie na badanie diagnostyczne lub zabieg? Co istotne, nawet w prywatnym gabinecie, pacjent ma prawo do uzyskania refundacji leku lub zabiegu pod warunkiem, że dany gabinet ma podpisaną umowę z NFZ.
Powyższe informacje stanowią zbiór podstawowych wskazówek, które ułatwią osobom ubezpieczonym poruszanie się po rozbudowanym systemie opieki zdrowotnej w Polsce. W przypadku pojawiających się wątpliwości, każdy z pacjentów powinien też pamiętać o możliwości pozyskania ważnych informacji dotyczących leczenia w wojewódzkich oddziałach Narodowego Funduszu Zdrowia.
MEDICERS Przychodnia Zacisze – NZOZ zaprasza na wizyty prywatne i na NFZ: rejestracja
Grafiki użyte w artykule: freepik.com
[ratings]