Przejdź do treści
Strona główna » Porady ekspertów » Rehabilitacja kolan – na jakie problemy pomaga i jakie metody się stosuje?

Rehabilitacja kolan – na jakie problemy pomaga i jakie metody się stosuje?

    rehabilitacja kolan

    Problemy z kolanami są silnie związane z wiekiem, a obecnie także z naszym stylem życia. Naszym stawom kolanowym nie pomaga ani brak ruchu, ani zbyt duża masa ciała. Jednak z drugiej strony, czynnikiem negatywnym może być też sport wyczynowy, zwłaszcza jeśli jest związany z przeciążaniem stawów lub wysokim ryzykiem urazów.

    W Polsce starzenie się społeczeństwa oraz upowszechnienie tzw. siedzącego trybu życia (silnie związanego z nadwagą) znacząco przyczyniają się do wzrostu ilości przypadków schorzeń kolan. W wielu problemach pomocna może okazać się rehabilitacja.
    Jakie metody rehabilitacji stosuje się przy najczęstszych schorzeniach kolan?

     

    Choroba zwyrodnieniowa stawów – rehabilitacja kolan

    To jeden z najczęstszych obecnie diagnozowanych problemów z kolanami, związanych z wiekiem. Pojawia się, gdy dochodzi do stopniowego zużyciem chrząstki. Objawia się bólem oraz trudnościami z poruszaniem.

    Rehabilitacja kolan przy zwyrodnianiu stawów ma na celu m.in. poprawę mobilności, zmniejszenie bólu, wzmocnienie mięśni wokół kolana, utrzymanie funkcji stawu.

    Jakie stosuje się metody rehabilitacji kolan przy zwyrodnieniu stawów kolanowych?

    • Fizjoterapia: skupia się na wzmacnianiu mięśni czworogłowych i dwugłowych uda, aby wspierać staw kolanowy.
    • Hydroterapia: ćwiczenia w ciepłej wodzie w celu zmniejszenia nacisku na stawy i złagodzenie bólu.
    • Balneoterapia: terapia uzdrowiskowa, szczególnie popularna w polskich sanatoriach, wykazuje skuteczność w redukcji bólu i poprawie funkcji u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów.
    • Terapia ultradźwiękowa: pomaga zmniejszyć stan zapalny i poprawia gojenie.

     

    Urazy łąkotki

    Urazy łąkotki często mają związek z aktywnością sportową lub wypadkami. Objawem jest ból i obrzęk, a w niektórych przypadkach może dojść do ograniczenia możliwości zginania kolana. Pacjent może mieć też poczucie niestabilności kolana – noga „ucieka” pod wpływem ciężaru ciała.

    Celem rehabilitację łąkotki jest zmniejszenie bólu i obrzęku, a także przywrócenie funkcjonalności kolana.

    Metody rehabilitacji łąkotki:

    • Fizjoterapia: ćwiczenia zwiększające zakres ruchu oraz wzmacniające mięśnie wspierające staw kolanowy.
    • Krioterapia: terapia zimnem w celu zmniejszenia stanu zapalnego i obrzęku.
    • Magnetoterapia: stymuluje proces gojenia i zmniejsza stan zapalny w leczeniu zarówno po operacji, jak i bez operacji.

     

    Zapalenie kaletki maziowej – rehabilitacja kolan

    Kaletka ma postać małego woreczka wypełnionego płynem, który zmniejsza tarcie w stawie kolanowym. Przyczyną zapalenia może być przeciążenie kolan, także w wyniku wieloletniej pracy zawodowej. Zapalenie kaletki maziowej może wiązać się ze starzeniem organizmu – procesy degeneracyjne prowadzą wtedy do zapalenia kaletki w wyniku nadmiernego tarcia lub nacisku na staw kolanowy.

    Celem rehabilitacji przy zapaleniu kaletki maziowej jest zmniejszenie stanu zapalnego i bólu oraz zapobieganie nawrotom problemu.

    Metody rehabilitacji i leczenia kaletki maziowej

    • Terapia manualna: Masaż i techniki tkanek miękkich w celu złagodzenia stanu zapalnego.
    • Zastrzyki kortykosteroidowe: Czasami stosowane w ciężkich przypadkach, aby zmniejszyć stan zapalny.

     

    Wszczepienie endoprotezy stawu kolanowego – rehabilitacja po zabiegu

    W zaawansowanych przypadkach choroby zwyrodnieniowej stawów, coraz częściej wykonuje się wymianę stawu kolanowego. Rehabilitacja jest w tym przypadku kluczowym elementem procesu powrotu do pełnej sprawności. Celem rehabilitacji jest przywrócenie pełnego zakresu ruchu kolana, wzmocnienie mięśni oraz poprawa koordynacji i równowagi.

    Metody rehabilitacji kolan:

    • Ćwiczenia izometryczne – w pierwszych dniach i tygodniach po zabiegu wykorzystuje się ćwiczenia wzmacniające mięśnie bez ruchu stawu, szczególnie mięśnie czworogłowe uda.
    • Krioterapia (leczenie zimnem) – stosowanie zimnych okładów lub specjalnej aparatury do chłodzenia stawu w celu zmniejszenia obrzęku i bólu.
    • Fizjoterapia: skupia się na przywróceniu zakresu ruchu stawu i siły mięśni.
    • TENS (przezskórna elektryczna stymulacja nerwów): Używana do zarządzania bólem i poprawy krążenia.
    • Hydroterapia (ćwiczenia w wodzie) – ćwiczenia w basenie są stosowane, aby odciążyć staw i umożliwić pacjentowi bezbolesne wykonywanie ruchów. Woda zapewnia wsparcie dla ciała, co zmniejsza obciążenie kolana podczas ruchu.

    Rehabilitacja ma ogromne znaczenie w przypadku schorzeń kolan. Może wspierać powrót do zdrowia po zabiegach operacyjnych lub pomóc poprawić funkcjonowanie stawów w przypadku jego zużycia związanego z wiekiem. Zapraszamy do Medicers – rehabilitacja kolan Targówek Zacisze, ul. Tużycka 31.

    Call Now Button