Tiki nerwowe mogą objawiać się na różne sposoby. Czasem będzie to mruganie okiem lub skurcz niewielkiego obszaru twarzy. Mogą jednak obejmować też kilka grup mięśni lub mieć charakter głosowy.
Tik nerwowy ? co to jest?
Tiki nerwowe są niekontrolowanymi skurczami mięśni. W przypadki tiku prostego, skurcz obejmuje małe grupy mięśni, a w przypadku złożonego duże grupy mięśniowe, co prowadzić może np. do ruchu nogą czy podskoku. Tiki mogą mieć charakter ruchowy, ale także wokalny. W tym drugim przypadku objawiać się będą niekontrolowanymi okrzykami, głośnym oddechem lub śmiechem. Jeśli cierpiący na tik nerwowy człowiek znajduje się w miejscu publicznym lub towarzystwie nieznajomych osób, dolegliwości mogą powodować duży dyskomfort psychiczny, mimo że fizycznie nie są aż tak dużą uciążliwością.
Tiki nerwowe ? jaka jest ich przyczyna?
Najczęściej tik nerwowy to efekt zakłóceń w ludzkim mózgu. Mogą to być nawet niewielkie problemy z przewodzeniem, ale bywa też, że kłopot wiąże się z przebytym urazem. Nie zawsze uraz taki musi być zewnętrznie widoczny ? czasem przebyte upadki, zderzenia itp. mogą pozostawić ślad wyłącznie w układzie nerwowym ? ryzyko takie jest szczególnie w przypadku dzieci, które nie zgłoszą rodzicom często każdego urazu, upadku itp.
Tik nerwowy może być też objawem wyczerpania organizmu oraz niedoborów niektórych mikroelementów, szczególnie magnezu oraz witamin z grupy B. Zły stan psychofizyczny może wpływać na upośledzenie funkcjonowania układu nerwowego.
Jak się leczy tik nerwowy?
Tiki nerwowe są zachowaniami pozostającymi poza kontrolą pacjenta. Nie może powstrzymać świadomi skurczu mięśni czy wydawania dźwięków. Można za to działać na bodźce, które są przyczyną tików. Niekontrolowane zachowania nasilają się np. często w sytuacjach stresowych. A zatem ograniczenie stresu lub rozwinięcie umiejętności radzenia sobie z nim, może skutkować zmniejszeniem częstości występowania tików. W przypadku stresu pourazowego, ogromne postępy może dać praca z psychologiem.
Neurolog – leczenie tików nerwowych
A co w przypadkach, gdy tiki mają źródło w przebytych urazach lub wynikają z zaburzeń pracy mózgu o innej przyczynie? Wtedy pomóc może neurolog. Leczenie farmakologiczne tików nerwowych podejmowane jest tylko w przypadkach, gdy niekontrolowane ruchy znacząco obniżają jakość życia pacjenta lub stanowią dla niego niebezpieczeństwo. A dziać się to może wtedy, gdy niekontrolowane ruchy prowadzą do zranień i innych urazów lub są np. przyczyną depresji. Leczenie farmakologiczne na charakter objawowy i koncentruje się na zmniejszeniu częstotliwości występowania tików oraz ich nasilenia. Najczęściej neurolodzy stosują leki neuroleptyczne, które zmniejszają pobudzenie psychoruchowe oraz stany napięć. Jednym z najczęściej używanych leków jest resperydon, inne to arypiprazol, sulpiryd, tiapryd, zyprazydon, olanzapina, haloperydol oraz pimozyd. Leczenie neuroleptykami pozwala zmniejszyć częstość i nasilenie tików u ok. 70% pacjentów. W terapiach wykorzystuje się też toksynę botulinową oraz leki przeciwdepresyjne.
Tiki nerwowe mogą znacznie utrudniać codzienne życie, a u niektórych pacjentów bywają nawet przyczyną urazów lub depresji i wycofania się z życia towarzyskiego. W przypadku zaobserwownia tików należy jak najszybciej zgłosić się do neurologa, który zdiagnozuje przyczynę, oraz zaproponuje najlepiej dobrane leczenie, które nie zawsze musi mieć charakter farmakologiczny.
Odpowiednia, zdrowa dieta, spokojny sen, wypoczynek i aktywność fizyczna wpływają pozytywnie na samopoczucie, stan emocjonalny i zmniejszenie napięcia nerwowego.
Poradnia neurologiczna w przychodni Medicers, Warszawa Zacisze, ul. Tużycka 31
Więcej informacji >>
Grafiki użyte w artykule: freepik.com
[ratings]