Wiek, w którym kobieta przechodzi menopauzę nie jest możliwy do przewidzenia. Największy wpływ mają na to geny. Są jednak czynniki, które zwiększają ryzyko, że u kobiety wystąpi wcześniejsza menopauza. Co do nich należy?
Klimakterium występuje najczęściej u kobiet w okolicach 50 roku życia. W Polsce najczęściej kobiety przechodzą menopauzę w wieku 49 lat, w krajach zachodnich rok później. U wielu kobiet występuje jednak przedwczesna menopauza, nawet przed 40 rokiem życia. Czy oprócz genetyki, jakieś czynniki wpływają na moment, gdy ustaje aktywność pęcherzykowa jajników?
Wczesne pojawienie się pierwszej miesiączki ? wcześniejsza menopauza
Badania wskazują na silne powiązanie wieku wystąpienia pierwszej miesiączki z wiekiem, w którym kobieta przechodzi menopauzę. Największe ryzyko przedwczesnego klimakterium dotyczy pań, które pierwszą miesiączkę miały przed 12 rokiem życia (aż o 80% większe prawdopodobieństwo menopauzy przed 40 rokiem życia oraz 30% większe przed 44 rokiem życia). Wcześniejsza menopauza stosunkowo częściej dotyczy kobiet, które nie mają dzieci.
Papierosy i brak ruchu przyspieszają menopauzę
Nałogowe palenie tytoniu może według aktualnych badań przyspieszyć menopauzę nawet o 24 miesiące. To kolejny punkt na długiej liście powodów, dla których warto zerwać z tym nałogiem. Na szybsze wejście w okres klimakterium ma też wpływ brak aktywności fizycznej. Negatywne czynniki mogą się dodatkowo nakładać ? osoby palące papierosy mają znacząco obniżoną wydolność fizyczną, czego mogą nie odczuwać tak bardzo podczas codziennych aktywności życiowych. Jednak problemy ujawniają się podczas intensywnego wysiłku fizycznego. A to powoduje, że osoba paląc, która uprawia sport? ćwiczy mniej intensywnie. Przebiega krótsze dystanse, robi to wolniej, częściej odpoczywa.
Chcesz zmniejszyć ryzyko wczesnej menopauzy? Unikaj stresów
Badania wskazują na to, że im mniejszy stres w pracy oraz im mniej trudnych, wymagających pełnej mobilizacji zadań ? tym większe jest ryzyko wczesnej menopauzy. Jeśli za to kobieta wykonuje w pracy mało stresujące, powtarzalne zadania, ryzyko to spada.
Także aktywność seksualna wpływa na wiek wejścia w okres menopauzy. Regularny seks obniża ryzyko przedwczesnego klimakterium nawet o 30%.
Dieta a menopauza
Zbyt kaloryczna dieta i za duża waga zwykle kojarzą nam się z negatywnym wpływem na życie człowieka. Zagadnienia menopauzy nieco się z tego schematu wyłamuje. Okazuje się, że przyjmowanie ilości kalorii większej niż dobowe zapotrzebowanie organizmu przyczynia się do opóźnienia klimakterium. BMI powyżej 25 zwiększa prawdopodobieństwo przejścia przez kobietę menopauzy w wielu późniejszym niż średnia dla populacji. Dobroczynnie w tym zakresie działa szczególnie dieta bogata w białko oraz złożona w dużym stopniu z owoców.
Menopauza jest w ogromnym stopniu zaprogramowana genetycznie. Styl życia: dieta, unikanie używek, aktywność fizyczna i seksualne, pozwalają kobietom przede wszystkim zmniejszyć ryzyko przedwczesnego wejścia w okres klimakterium.
Poradnia endokrynologiczna w przychodni Medicers, Warszawa Zacisze, ul. Tużycka 31
Więcej informacji >>
Grafiki użyte w artykule: freepik.com
[ratings]