Przejdź do treści
Strona główna » Porady ekspertów » Badania ginekologiczne u kobiet ciężarnych, kobiet przed i po menopauzie. Jak często?

Badania ginekologiczne u kobiet ciężarnych, kobiet przed i po menopauzie. Jak często?

  badania ginekologiczne targówek

  Regularne badania ginekologiczne są niezwykle ważne w profilaktyce chorób układu rozrodczego. O kontrolnych wizytach u ginekologa nie powinny zapominać zwłaszcza kobiety, u których ryzyko wystąpienia chorób ginekologicznych jest wysokie.

  Badania ginekologiczne przed i po menopauzie

  Częstotliwość wykonywania badań ginekologicznych jest uzależniona od stanu zdrowia danej kobiety. Każda kobieta powinna przynajmniej raz w roku odwiedzić gabinet ginekologiczny. Podczas takiej wizyty zbierany jest wywiad lekarski oraz wykonywane jest badanie na fotelu ginekologicznym. Zaleca się, by co najmniej co 2 lata wykonywać USG ginekologiczne (dopochwowo lub przez powłoki brzuszne). Pacjentki w wieku od 20 do 35 lat powinny co 2 lata wykonać USG piersi. Po 35 roku życia USG piersi należy wykonywać co rok ze względu na większe ryzyko wystąpienia nowotworów piersi. Mammografia to badanie rentgenowskie piersi, któremu powinny poddawać się kobiety po ukończeniu 35-40 roku życia co 2 lata. Po 50 roku życia warto wykonywać mammografię częściej.

  Jakie badania powinny realizować kobiety w ciąży?

  Kobiety ciężarne powinny odwiedzać ginekologa co najmniej raz w miesiącu do 28 tygodnia ciąży, a później nawet co 2 tygodnie. Na każdej wizycie ginekolog wykonuje badanie na fotelu ginekologicznym, które obejmuje ocenę zewnętrznych narządów rodnych, badanie palpacyjne, badanie z wykorzystaniem wziernika oraz badanie piersi. Dodatkowo każda ciężarna powinna mieć wykonane co najmniej 3 badania USG ginekologiczne. Pierwsze z nich wykonuje się między 9 a 12 tygodniem ciąży i zdarza się, że jest ono wykonane dopochwowo. Drugie badanie przypada między 16 a 20 tygodniem ciąży, a trzecie w okresie pomiędzy 30 a 34 tygodniem ciąży. Ginekolog na każdej wizycie zleca wykonanie morfologii krwi oraz ogólnego badania moczu. Każda kobieta ciężarna powinna w ciąży wykonać również:

  • cytologię,
  • badanie stężenia glukozy we krwi,
  • oznaczenie grupy krwi oraz czynnika Rh,
  • badania diagnostyczne dotyczące HIV, HCV, VDRL, toksoplazmozy, różyczki, chorób tarczycy,
  • wymaz z pochwy i odbytu w kierunku paciorkowców z grupy B.

  Badania ginekologiczne ? ważna jest regularność

  Systematyczne wizyty u ginekologa i przestrzeganie kalendarium ginekologicznych badan profilaktycznych to podstawa w zachowaniu zdrowia kobiety. Wiele schorzeń ujawnionych we wstępnej fazie można łatwiej wyleczyć lub też odwrócić ich wpływ na organizm.

  Poradnia ginekologiczna przychodni Medicers zaprasza do zapisów. Wizyty realizowane są przy ul. Tużyckiej 31 (Targówek-Zacisze).

  Foto tytułowe: www.freepik.com

  [ratings]

  Call Now Button