Przejdź do treści
Strona główna » Porady ekspertów » Dermatolog – specjalizacje

Dermatolog – specjalizacje

  dermatolog wizyty Targówek

  W czym specjalizuje się dermatolog wenerolog lub chirurg dermatolog? W poszczególnych dziedzinach wiedzy medycznej postępuje specjalizacja ? takim procesom podlega też dermatologia. Lekarz, do którego zwracamy się z chorobami skóry to coraz częściej dermatolog specjalista w jednej lub kilku dziedzinach. 

  Dzięki wyspecjalizowaniu dermatologów, pacjenci trafiają do lekarzy, którzy skupiają się na danej grupie schorzeń. Jakie podspecjalizacje mogą mieć dermatolodzy? Czym zajmuje się każda z nich? Wszyscy dermatolodzy zajmują się problemami skóry, a także włosów i paznokci – jednak można zawęzić listę schorzeń, w których się specjalizują. Dermatologia specjalistyczna to droga do coraz lepszego leczenia.

  Dermatolog wenerolog (specjalność: dermatologia-wenerologia)

  Wenerolog jest lekarzem, który zajmuje się przede wszystkim chorobami, przenoszonymi drogą płciową. Dermatolog wenerolog koncentruje się na zmianach skórnych, wynikających z chorób wenerycznych. Jeśli pojawia się pierwsze symptomy sugerujące chorobę przenoszoną drogą płciową, a w dodatku pacjent ma za sobą jakieś ryzykowne kontakty, warto jak najszybciej udać się do specjalisty, szybka wizyta u dermatologa jest najlepszym posunięciem, nawet jeśli podejrzenia się nie potwierdzą. Dermatolog wenerolog z doświadczeniem wybierze najlepszą drogę postępowania w przypadku takich schorzeń jak brodawki wirusowe wynikające z zakażeń wenerycznych, infekcje bakteryjne i grzybicze czy choroby pasożytnicze (obecność wszy łonowych).

  Dermatolog dziecięcy (dermatologia dziecięca)

  Niestety wiele dzieci także boryka się z problemami skórnymi. Jednym z częściej występujących jest atopowe zapalenie skóry (AZS). Częstymi przypadłościami są też alergiczny wyprysk kontaktowy czy pieluszkowe zapalenie skóry. Dermatolog dziecięcy diagnozuje, a następnie ustala plan leczenia dla problemów związanych ze skórą, włosami i paznokciami u dzieci i młodzieży poniżej 18 lat. Badanie dermatologiczne w tym wypadku musi być dostosowane do wieku dziecka. Rodzicom maluchów trudniej rozpoznać problem na podstawie wywiadu niż w przypadku dorosłych, a możliwości leczenia domowego są znacznie bardziej ograniczone i ryzykowne ? dlatego jak najszybsza wizyta u dermatologa dziecięcego jest najlepszym wyjściem.

  Dermatochirurg  (chirurg dermatolog)

  Wizyta u dermatologa  bardzo często spowodowana jest niepokojącymi zmianami w wyglądzie skóry. Znamiona, pieprzyki to stosunkowo częsty powód interwencji chirurgicznej w ramach dermatologii ? jeżeli mamy wiele znamion powinniśmy regularnie sprawdzać je u specjalisty. Czasem może okazać się konieczne ich usunięcie. Dermatochirurg zajmuje się chorobami skóry, które wymagają ingerencji chirurgicznej.

  Dermatolog Kosmetolog  i Dermatolog estetyczny  (specjaliści dermatologii estetycznej i kosmetycznej)

  Jeśli nie jesteśmy zadowoleni z naszego wyglądu coraz więcej oferuje nam dermatologia kosmetyczna, która w wielu przypadkach wypiera już nawet chirurgię plastyczną, jako bardziej inwazyjną. Dobry dermatolog – kosmetolog zajmuje się badaniem problemów naszej skóry oraz wykonuje zabiegi, które mają na celu przywrócenie skórze świetnego wyglądu i dobrej kondycji. Medycyna estetyczna to jedna z najszybciej rozwijających się dziedzin na świecie, a pacjenci wydają na nią coraz więcej pieniędzy.

  Dobry dermatolog pomoże w bardzo wielu schorzeniach włosów, skóry, czy paznokci, dzięki czemu zachowamy zdrowie skóry oraz jej piękno fizyczne na długi czas. Oprócz leczenia, ekspert dermatologii może przygotować dla pacjentów zalecenia dotyczące stosowania kosmetyków, diety, czy stylu życia, które mogą pomóc poprawić stan naszej skóry. Dermatologia specjalistyczna pozwala na coraz skuteczniejsze leczenie.

  Poradnia dermatologiczna Medicers zaprasza na wizyty prywatne i na NFZ: 
  Więcej informacji >>

  Grafiki użyte w artykule: freepik.com

  [ratings]

  Call Now Button