Przejdź do treści
Strona główna » Porady ekspertów » Grzybica paznokci ? jak uniknąć tego problemu?

Grzybica paznokci ? jak uniknąć tego problemu?

  leczenie grzybicy paznokci

  Leczenie grzybicy paznokci wymaga dyscypliny i uwagi. W zmaganiu z tym problemem bardzo ważna jest profilaktyka, ponieważ grzybica przenosi sie bardzo łatwo, także między domownikami.  

  Jak uniknąć grzybicy paznokci?

  Grzybica paznokci bardzo łatwo przenosi się między ludźmi. Zagraża nam nie tylko w miejscach publicznych, takich jak basen, łaźnia, czy szatnia sportowa, ale także w naszym własnym domu. Jeśli jeden z domowników cierpi na grzybicę paznokci i nie jest tego świadomy, a pozostali nie mają nawyków związanych z profilaktyką przeciwgrzybiczą ? zakażenie wszystkich osób w domu jest prawie pewne. Dlatego też należy często i dokładnie oglądać swoje paznokcie i pamiętać, że grzybica atakuje nie tylko stopy, ale także dłonie. Każde przebarwienie, plamka czy zmiana kształtu paznokcia powinna skłonić nas do zbadania potencjalnego problemu. Dopóki sprawa się nie wyjaśni, każdy domownik powinien po skorzystaniu z wanny czy prysznica, dokonać dezynfekcji powierzchni. Nie należy też w domu chodzić boso, a tym bardziej używać wymiennie kapci. Pranie skarpet, pończoch i ręczników warto robić w wyższych temperaturach ? najlepiej nie mniej niż 60 stopni.

   

  Jak uchronić się przed grzybicą paznokci? [lista]

  • Zakładaj w hotelowym pokoju kapcie ? nigdy nie chodź boso.
  • Pod prysznicem w hotelu lub na basenie, albo w szatni sportowej noś koniecznie klapki.
  • Nie pożyczaj ręcznika od innych osób, podobnie jak kapci czy klapków.
  • Zawsze dokładnie osuszaj stopy po myciu, wycieraj przestrzenie między palcami, nie noś wilgotnych skarpet lub butów: grzyby uwielbiają ciepłe, ciemne i wilgotne miejsca.
  • Podczas kupowania obuwia, należy używać jednorazowych ?stópek? ? można je znaleźć w sklepie, można też mieć je ze sobą. Nigdy nie przymierzamy butów w sklepie na gołą stopę.
  • Te same zasady, które dotyczą przymierzania obuwia, dotyczą też przymierzania rękawiczek w sklepie. Tu będzie trudniej o odpowiednik ?stópek? w sklepie ? dlatego warto ze sobą mieć cienkie rękawiczki lateksowe lub podstawowe z cienkiej folii.
  • Unikaj kupowania obuwia i rękawiczek, wykonanych z materiałów i tworzyw, które nie przepuszczają powietrza.
  • Możesz używać profilaktycznie zasypek i innych preparatów zwiększających ochronę przed zakażeniem grzybiczym ? można je stosować np. mając w planach wizytę w sportowej szatni.

   

  Jak nie przynieść grzybicy paznokci do domu?

  Jeśli „w domu wszyscy zdrowi?, warto zadbać o to, aby ten stan się utrzymywał. Dlatego należy zachować szczególną ostrożność wszędzie tam, gdzie nasze stopy i dłonie mogą zetknąć się z tymi samymi powierzchniami, których dotykały inne osoby. Mowa tu przede wszystkim o publicznych łaźniach, prysznicach w szatniach sportowych i na basenie, czy w hotelowych łazienkach. Wilgoć sprzyja przetrwaniu grzybów, a dodatkowo nasze paznokcie w wilgotnym środowisku i pod wpływem mydła oraz detergentów mogą być bardziej podatne na zakażenie.

   

  Uwaga na obuwie: uszkodzenia stóp i paznokci to wyższe ryzyko grzybicy

  Niedopasowane obuwie to także jeden z czynników podwyższonego ryzyka, jeśli chodzi o grzybicę stóp. Problemem jest negatywny wpływ złych butów na paznokcie. W ciasnym obuwiu narażamy płytkę paznokcia na deformację lub pęknięcie ? a wszelkie uszkodzenia powierzchni paznokci mocno zwiększają ryzyko skolonizowania ich przez grzyby. Luźne obuwie też nie jest dobre, ponieważ przesuwanie się stopy może także uszkodzić paznokcie. Najgorsze co możemy zrobić naszym stopom to zbyt ciasne buty na obcasie ? deformacje paznokci są wtedy prawie pewne.

   

  Leczenie grzybicy paznokci

  Jeśli mamy podejrzenie, że doszło do infekcji naszych paznokci i rozwinęła się grzybica, najlepszym pomysłem będzie oczywiście wizyta u lekarza dermatologa. W aptekach są w tej chwili dostępne środki bez recepty, przeznaczone do zwalczania grzybicy paznokci. Zawsze należy jednak postawić diagnozę – zmieniony wygląd paznokci może być objawem zupełnie innych chorób, czasem zagrażających życiu. Lekarz zdecyduje, jakie środki można zastosować w danym przypadku ? istnieją preparaty używane miejscowo na płytkę paznokcia, jak i przyjmowane doustnie. Można też wspierać się preparatami dostępnymi bez recepty ? ale najlepiej pod kontrolą lekarza. Samodzielna kuracja może zakończyć się pozornym wyleczeniem (i zakażaniem innych wobec złagodzenia objawów i zaprzestania podejmowania środków ostrożności).

  Leczenie grzybicy paznokci wymaga dyscypliny i cierpliwości, oraz wyrobienia w życiu codziennym nawyków, pozwalających zmniejszyć ryzyko kolejnych zakażeń lub nawrotów problemu.

   

  Jeśli masz obawy, dotyczące grzybicy paznokci, zapraszamy do poradni dermatologicznej w przychodni Medicers przy ul. Tużyckiej 31.

  Foto tytułowe: www.freepik.com

  Call Now Button